Kiedy ktoś próbuje coś wydobyć z pamięci, mózg szybko przesiewa wszystko, co jest w nim przechowywane, aby znaleźć odpowiednie informacje. Jednak wraz z wiekiem wielu z nas ma trudności z odzyskaniem wspomnień. Teraz ustalono, dlaczego tak się dzieje.
Czy zdolności poznawcze zmieniają się równocześnie, czy też niezależnie od siebie? Sprawdzono, jak to działa.
Jak się wydaje, nadciśnienie przyspiesza osłabienie funkcji poznawczych u osób w średnim i starszym wieku, a leczenie tej dolegliwości może spowolnić proces rozwoju wspomnianych zaburzeń.
Oddychanie koordynuje aktywność neuronalną w całym mózgu podczas snu.
Oto dobra wiadomość dla tych, którzy nie potrafią zacząć dnia bez kawy: testy pokazały, że picie większych ilości tego napoju może obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
Sztuczna inteligencja może przewidzieć z 92-procentową dokładnością, u których osób rozwinie się demencja w ciągu najbliższych dwóch lat.
Kiepski sen u osób w wieku powyżej 50 lat ma związek z negatywnym postrzeganiem starzenia się, a to z kolei może wpływać na zdrowie fizyczne, psychiczne i poznawcze.
Jeśli osoby starsze pozostają aktywne, ich mózgi mają więcej białek, które wzmacniają połączenia między neuronami, co pomaga zachować zdrowe funkcje poznawcze.
Różnorodne miejsca pracy narażają ludzi na kontakt z formaldehydem, gazem o silnej woni używanym do produkcji drewna, produktów chemicznych, tworzyw sztucznych, etc. Długotrwała ekspozycja na formaldehyd zaś może być związana z zaburzeniem funkcji poznawczych.
Wiele osób częściej zapomina wraz z wiekiem, jednak trudno jest stwierdzić, czy te problemy z pamięcią są normalną częścią starzenia się, czy może oznaką choroby. Teraz opracowano prosty, samodzielny test, który pomoże szybciej zidentyfikować wczesne objawy demencji.
Czytanie książek, pisanie i inne aktywności stymulujące mózg mogą pomóc zachować pamięć w każdym wieku.
Depresja to poważna choroba, która powszechnie występuje we współczesnych społeczeństwach. Istnieje kilka teorii wyjaśniających fizjologiczne podłoże tej choroby, a „neurogenna hipoteza depresji" jest ostatnio najpopularniejsza. Zgodnie z nią zaburzenia pracy niektórych obszarów mózgu, takich jak hipokamp, może prowadzić do depresji. Wspomniane zaburzenia z kolei mogą być wywoływane stresem fizycznym i psychicznym.
Jeśli słuch pogarsza się w starszym wieku, wzrasta ryzyko demencji i osłabienia funkcji poznawczych. Dotychczas nie było jasne, dlaczego ma to miejsce. Zespół neurologów sprawdził, co dzieje się w mózgu, gdy słuch stopniowo słabnie: jak się okazuje, kluczowe obszary ulegają wówczas reorganizacji, co wpływa na pamięć.
Osoby zmagające się z migreną mogą mieć gorszą jakość snu REM niż ludzie wolni od tej choroby. Co więcej, okazało się również, że dzieci z migreną krócej sypiają niż ich zdrowi rówieśnicy, choć szybciej zasypiają.
Utrata pamięci to cecha charakterystyczna choroby Alzheimera. Poprawa pamięci więc i spowolnienie zaburzeń poznawczych wywołanych przez demencję to wyzwanie dla naukowców poszukujących nowych terapii. Teraz na Uniwersytecie w Rochester odkryto, że octan glatirameru, lek obecnie stosowany w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (MS), poprawił pamięć u myszy z chorobą Alzheimera.