Wiadomo, że ciężki metal kadm, który znajduje się w powietrzu, wodzie, żywności i glebie, powoduje problemy zdrowotne. Teraz sprawdzono, czy wpływa też na umiejętności myślenia i zapamiętywania.
Osoby mające problemy z oddychaniem podczas snu mogą mieć większy hipokamp, obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć i myślenie. Wykazano również, że osoby z niższym poziomem tlenu podczas snu odznaczały się zmianami w głębokich częściach mózgu, tj. istocie białej, co jest częstym objawem pogorszenia zdrowia tego organu, które rozwija się wraz z wiekiem.
Osoby z łagodnym urazem mózgu, które otrzymały poranną terapię światłem niebieskim, mogą doświadczyć zmniejszenia nasilenia depresji i innych objawów wstrząsu mózgu.
Zdecydowana większość ludzi prowadzi ze sobą nieustanną rozmowę, to wewnętrzny głos, który odgrywa ważną rolę w ich codziennym życiu. Jednak od 5 do 10 procent populacji nie ma takiego samego doświadczenia wewnętrznego głosu i trudniej im wykonywać pewne zadania pamięci werbalnej, jak pokazują nowe badania.
Osoby cierpiące na bezdech senny mają trudności z zapamiętywaniem szczegółów ze wspomnień z własnego życia, co może zwiększać ryzyko depresji.
Famprydyna jest obecnie stosowana w celu poprawy zdolności chodzenia u osób ze stwardnieniem rozsianym. Okazuje się jednak, że może również pomóc osobom z osłabieniem pamięci roboczej, które ma miejsce m. in. w przypadku schizofrenii lub depresji.
Psychologowie porównali wydajność pamięci roboczej u sportowców i osób nieuprawiających sportu. Zbadali również rolę czynników takich jak rodzaj sportu i poziom wydajności w wynikach.
Dlaczego dokładnie ludzie pamiętają to, co pamiętają? Na Rice University spróbowano odpowiedzieć na to fundamentalne pytanie i określić związek między czynnikami wpływającymi na ludzką pamięć.
Pacjenci z otępieniem czołowo-skroniowym często nie mają zdolności do empatii. W Karolinska Institutet wykazano, że u tych chorych nie występuje taka sama aktywność mózgu jak u zdrowych osób, gdy są świadkami bólu innych ludzi.
Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do zmian neurofizjologicznych i poznawczych, od zaburzeń snu po poważniejsze efekty neurotoksyczne. Starzenie się również przyczynia się do pogorszenia funkcji kognitywnych.
Od dawna wiadomo, że dwujęzyczność ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze osób starszych. Badania pokazują, że pomaga opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o pięć lat w porównaniu z osobami posługującymi się jednym językiem. To jeden z kilku czynników stylu życia, które mogą przyczyniać się do odporności mózgu w miarę starzenia się.
Umożliwiające aktywność stanowiska pracy z walking pade, rowerem, stepperem i/lub biurkiem do pracy na stojąco to skuteczne strategie na skrócenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i poprawę funkcji poznawczych. Długotrwałe siedzenie w pracy lub w domu zaś zwiększa ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób, którym można zapobiec.
Osoby z nadwagą częściej doświadczają objawów długiego COVID-19, ostrzegają medycy z University of East Anglia.
Odkryto silny związek między utratą węchu a stanem zapalnym w aż 139 schorzeniach. badania podkreślają mało znany, ale potencjalnie zmieniający życie związek: rolę, jaką odgrywa nasz zmysł węchu w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Wykazano, że w przypadku kobiet wyższe poziomy HDL-C, czyli „dobrego cholesterolu", korelują ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem