Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do zmian neurofizjologicznych i poznawczych, od zaburzeń snu po poważniejsze efekty neurotoksyczne. Starzenie się również przyczynia się do pogorszenia funkcji kognitywnych.
Od dawna wiadomo, że dwujęzyczność ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze osób starszych. Badania pokazują, że pomaga opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o pięć lat w porównaniu z osobami posługującymi się jednym językiem. To jeden z kilku czynników stylu życia, które mogą przyczyniać się do odporności mózgu w miarę starzenia się.
Umożliwiające aktywność stanowiska pracy z walking pade, rowerem, stepperem i/lub biurkiem do pracy na stojąco to skuteczne strategie na skrócenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i poprawę funkcji poznawczych. Długotrwałe siedzenie w pracy lub w domu zaś zwiększa ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób, którym można zapobiec.
Osoby z nadwagą częściej doświadczają objawów długiego COVID-19, ostrzegają medycy z University of East Anglia.
Odkryto silny związek między utratą węchu a stanem zapalnym w aż 139 schorzeniach. badania podkreślają mało znany, ale potencjalnie zmieniający życie związek: rolę, jaką odgrywa nasz zmysł węchu w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Wykazano, że w przypadku kobiet wyższe poziomy HDL-C, czyli „dobrego cholesterolu", korelują ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera.
Jeszcze sto lat temu większość ludzi miała - co najwyżej - kilka zdjęć siebie i swojej rodziny. Teraz łatwo możemy uchwycić każdy ważny i nieistotny moment: od pierwszych kroków naszego dziecka po wizytę w restauracji ze znajomymi i wakacyjne zdjęcie na plaży. Oczywiście dokumentacja naszego życia na tym się nie kończy. Pomyślmy o niezliczonych e-mailach i wiadomościach WhatsApp, które piszemy każdego dnia, doświadczeniach, którymi dzielimy się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych lub danych, które rejestrujemy na naszych smartwatchach.
Proces starzenia może prowadzić do osłabienia funkcji poznawczych u osób starszych. Ponadto około 10 procent osób, u których wcześniej zdiagnozowano łagodne zaburzenie funkcji poznawczych, co roku zapada na chorobę Alzheimera lub inne formy demencji.
U osób starszych, które są bardziej narażone na oszustwa finansowe, mogą występować zmiany w mózgu wiążące się z wyższym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera.
Osoby starsze są tak samo zdolne do zapamiętywania utworów muzycznych jak ludzie młodsi, ale pewne części ich mózgu muszą pracować ciężej.
W Japonii odkryto nową metodę walki z chorobą Alzheimer. Jak ustalono, leczenie dopaminą może łagodzić objawy fizyczne w mózgu, a także poprawiać pamięć.
Osłabienie pamięci i innych zdolności myślenia to najpowszechniej znany skutek choroby Alzheimera. Jednak wiele osób z tą chorobą doświadcza również problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak pobudzenie, depresja, apatia i zaburzenia snu.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą forma demencji, ale zmiany w funkcjonowaniu komórek mózgowych leżące u podstaw zaburzeń pamięci pozostają słabo poznane. Na University of Bristol odkryto teraz, że blokery kanału wapniowego mogą być skuteczne w leczeniu problemów z pamięcią.
Niektóre osoby starsze z genetyczną predyspozycją do choroby Alzheimera mogą odnieść korzyści ze stosowania suplementów oleju z ryb.
Eksperci z Mayo Clinic ustalili kryteria dla diagnozy zespołu utraty pamięci u osób starszych, który szczególnie wpływa na układ limbiczny mózgu. Często można go pomylić z chorobą Alzheimera. Dobra wiadomość jednak jest taka, że amnestyczny zespół neurodegeneracyjny z przewagą układu limbicznego, czyli LANS (Limbic-predominant Amnestic Neurodegenerative Syndrome), postępuje wolniej i ma lepsze rokowania.