Ludzie, którzy mówią do siebie podczas poszukiwania różnych przedmiotów, mogą być w stanie szybciej je znaleźć, twierdzą naukowcy.
Jak informuje American Academy of Neurology, z nowych badań, że po hospitalizacji osoby starsze mogą mieć zwiększone ryzyko problemów z pamięcią i zdolnościami myślenia analitycznego.
Masz problemy z koncentracją? Chcesz coś powiedzieć, ale brakuje ci słów? To znak, że Twój mózg potrzebuje porządnego obiadu i... gimnastyki. Mózg stanowi zaledwie 2 proc. masy ciała, ale zużywa aż 20 proc. energii, jaką potrzebuje do funkcjonowania nasz organizm. Co piąta łyżka pokarmu trafia do mózgu, dlatego tak ważne jest, co na tej łyżce się znajduje, a nawet w jakich warunkach jest spożywane.
Blisko co siódmy dorosły Polak ma przodków urodzonych na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Co trzeci z tej grupy ma krewnych, którzy tam pozostali i mieszkają obecnie na Litwie, Białorusi lub Ukrainie, jednak tylko niespełna co dziesiąty utrzymuje z nimi stały kontakt - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Większość spośród osób, których przodkowie urodzili się na Kresach, nigdy nie odwiedzała miejsc związanych z losami swojej rodziny i nie planuje robić tego w przyszłości.
Wielostronne kształcenie jest dziś bardzo powszechne. Już kilkuletnie maluchy uczą się języków obcych i gry na rozmaitych instrumentach. Nie wszystkie te dzieci zostaną poliglotami i wirtuozami, to korzysci z takiej edukacji są niepodważalne - notuje się je nawet w starszym wieku.
Regularne ćwiczenia i zdrowe odżywianie może zmniejszyć ryzyko utraty pamięci wywoływanej przez ciche udary.
Osłabienie pamięci może mieć różne pochodzenie, ale bez względu na to zawsze utrudnia normalne funkcjonowanie. Trzeba więc umieć rozpoznać objawy dolegliwości i przeciwdziałać pogłębianiu się problemu.
Badaczki z Interdyscyplinarnego Centrum Stosowanych Badań Poznawczych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej opracowują metodę, której celem jest wspomaganie sprawności intelektualnej osób w wieku emerytalnym.
Osoby starsze, którzy zażywały witaminę B12 i kwas foliowy przez dwa lata, wykazywały większą poprawę na testach krótko- i długoterminowej pamięci, niż ci, którzy nie przyjmowali witamin - wynika z australijskich badań.
Starsze osoby, które zaczynają doświadczać problemów z pamięcią, mogą odnieść korzyści z terapii nikotynowej, wynika z niedawno przeprowadzonych badań amerykańskich.
Problemy z pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi nie dotyczą jedynie ludzi sędziwych. Okazuje się, że już 45-latkowie doświadczają osłabienia możliwości mentalnych.
W niektórych przypadkach problemy pamięci u osób starszych mogą być spowodowane tzw. "cichymi udarami".
Zastanawiasz się czy twoja pamięć dobrze funkcjonuje? A może myślisz o tym po prostu dlatego, że czytujesz , iż starsi ludzie często doświadczają znacznego osłabienia zdolności do zapamiętywania informacji? Nowe badania sugerują, że oczekiwania dotyczące wpływu starzenia się na pamięć może faktycznie mieć negatywne konsekwencje - zwiększa prawdopodobieństwo problemów z pamięcią.
Powszechnie wiadomo, że przypominanie sobie jest skuteczniejsze, jeśli dołączymy do tego procesu skojarzenia z tym, co chcemy sobie przypomnieć - np. przydatne jest stosowanie mnemotechniki czy powiązanie szukanej rzeczy z jakimś kolorem, etc. Nowe badanie wykazało, że dotyk ma znaczny wpływ na proces przypominania, ale nie w sposób, jaki przychodzi na myśl - oddziałuje bowiem niejednoznacznie.
Interesujące jest to, jak często zapamiętane szczęśliwe chwile, to te z młodzieńczych lat, wskazuje Jerry Dumas, amerykański rysownik, twórca popularnego komiksu Sam & Silo.