Brak regenerującego snu jest według naukowców największym czynnikiem ryzyka dla rozwoju bólu u osób starszych.
Starsi ludzie, którzy regularnie przekraczają w swojej diecie zalecaną ilości kalorii, mogą być bardziej narażeni na utratę pamięci i łagodne zaburzenia poznawcze niż osoby spożywające mniej kaloryczną żywność.
Powszechnie wiadomo, że nadwaga lub otyłość mogą znacznie zwiększyć ryzyko zawału serca i cukrzycy, ale nowe badania wykazały, że nadmiar kilogramów może również zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju demencji.
Jedz przynajmniej jedno danie rybne w tygodniu. Dzięki temu masz duże szanse na uchronienie się przed chorobą Alzheimera, mówią uczeni z University of California w Los Angeles.
Funkcje mózgu osób starszych mogą się znacznie zmieniać w ciągu dnia, ale seniorzy są bardziej skoncentrowani rano niż po południu.
Wzrost ciśnienia krwi u osób w średnim wieku może być związany z ryzykiem pogorszenia funkcji mózgu, które z kolei są wstępem rozwoju otępienia starczego. Dlatego wysokie ciśnienie krwi powinno być bezzwłocznie poddane kontroli, mówią eksperci.
Osoby cierpiące z powodu klinicznej depresji mogą być bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera w późniejszym życiu, wynika z badań uczonych Rush University.
Co jeszcze można napisać o wydarzeniu, które należy do najsilniej wyrytych w pamięci i tożsamości Polaków? O zrywie, który ukształtował już kilka pokoleń? O walce, która do dziś budzi emocje i kontrowersje?
Jeśli niedosypiasz, twoje wspomnienia mogą być fałszywe i zniekształcone.
Zielone przestrzenie poprawiają nastrój do tego stopnia, że są pomocne także u pacjentów z demencją.
Do zaskakujących wniosków doszli badacze z Mayo Clinic w Scottsdale w Arizonie: wdowieństwo może być związane z opóźnieniem rozwoju demencji.
Podwyższony poziom hormonów stresu, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do znacznego osłabienia pamięci krótkotrwałej u osób starszych.
Nowe badania wykazały, że medytacja przez zaledwie 25 minut dziennie przez trzy kolejne dni może istotnie zmniejszyć stres psychiczny.
Australijscy naukowcy odkryli, że rezygnacja z produktów z glutenem przez osoby chorujące na celiakię prowadzi do lepszych wyników w testach uwagi i pamięci oraz poprawy innych funkcji mózgu.
Ludzie o wyższej aktywności poznawczej w dojrzałym i starszym życiu mogą liczyć na istotne opóźnienie ewentualnych problemów z pamięcią i myśleniem.