Wiadomo, że starzenie się i różne choroby mogą osłabiać nasze zdolności poznawcze, w tym pamięć. Okazuje się, że także odczuwnaie bólu zmniejsza możliwości zapamiętywania.
Od jakiegoś czasu dieta śródziemnomorska święci prawdziwe triumfy, kolejne badania potwierdzają jej ochronny wpływ wobec wielu chorób. Wiadomo, że m. in. pomaga zapobiec chorobom serca, cukrzycy, niektórym nowotworom, etc. Teraz do tej listy można dodać także zmniejszenie objawów demencji.
Jeśli ciągle odczuwasz zmęczenie, które przeszkadza ci w codziennym życiu, sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i zareaguj. Leczenie jest zależne od odkrycia prawdziwych przyczyn choroby.
W przypadku seniorów picie alkoholu nawet w niewielkich dawkach może być szkodliwe. Napoje wyskokowe nie sprzyjają zdrowiu mózgu i mogą wpływać na rozwój demencji.
Multitasking, czyli wielozadaniowość, została uznana za ważną zaletę i w pracy, i w domu. Okazuje się jednak, że wcale nie pozwala zrobić czy osiągnąć więcej, prowadzi do rozkojarzenia i osłabia produktywnosć.
Pewne aktywności stanowią skuteczną ochronę przed demencją. Używaj komputera, wykazuj aktywność towarzyską i miej hobby, a z dużym prawdopodobieństwem unikniesz otępienia.
Nie istnieje moment, w którym można skończyć treningi. Aktywność daje korzyści bez względu na wiek, a jej zaprzestanie szybko skutkuje osłabieniem możliwości poznawczych i fizycznych.
Kobiety cechują się lepszą pamięcią niż mężczyźni, ale taki jest stan rzeczy do okresu menopauzy u pań.
Nowe badania dowiodły, że rozwój choroby ma miejsce w innej niż dotychczas sądzono części mózgu.
Insulina, hormon stosowany w leczeniu cukrzycy, może poprawić zdolności poznawcze, pamięć oraz codzienne funkcjonowanie u osób z łagodną formą choroby Alzheimera. Opracowano nowy lek - spray do nosa z insuliną, który ma pomóc pacjentom z demencją.
Wielu ludzi lubi się zdrzemnąć po obiedzie, by mieć więcej energii na kolejne godziny dnia. I słusznie, to dobra praktyka, dzięki temu można naładować intelektualne baterie - taki odpoczynek poprawia m. in. pamięć.
Moda na późne macierzyństwo i ojcostwo trwa. Pierwsze znacznie po trzydzistce nie jest dzisiaj niczym dziwnym. Jednocześnie lekarze zwracaja uwagę, że z biologicznego punktu widzenia nie jest to dobry trend i najlepszy wiek dla kobiet, by zostać mamami jest znacznie niższy. Nowe badania wskazują jednak, że późniejsze zajście w ciążę daje wiele korzyści.
WiaminaB3 jest potrzebna, by móc liczyć na dobre krążenie krwi, zapewnić normalne funkcjonowanie mózgu, czy zwiększyć możliwości pamięci.
Ludzie w starszym wieku mogą poprawić zdolności zapamiętywania dzięki słuchaniu szumu wody podczas snu...
Sok z czarnych jagód ma niezwykłą moc - pozwoli zachować młodość umysłu i to pomimo upływu lat.