W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę na sytuację osób cierpiących na to schorzenie. W naszym kraju na Alzheimera choruje około 300-350 tysięcy osób. Medycyna nie jest w stanie zahamować na stałe rozwoju schorzenia, ale może wpływać na poprawę życia chorych. Jak zrozumieć ich świat?
Nadmiar stresu ma negatywny wpływ na mózg - może powodować jego zmniejszenie.
Z nowych badań wynika, że starsze osoby, które regularnie ćwiczą, mogą odwrócić oznaki starzenia się w mózgu. Najsilniejsze efekty w tym zakresie wydaje się mieć taniec.
Dotychczas wykazano, że dieta śródziemnomorska daje wiele korzyści dla zdrowia, teraz jednak postanowiono sprawdzić, czy należy ją zalecać również seniorom. Okazuje się, że ludzie starsi także powinni się jej trzymać.
Wielu ludzi obawia się starzenia kojarząc z nim problemy z pamięcią, niezdolność do klarownego myślenia, kłopoty z obiektywną oceną rzeczywistości. Umysł na starość „płata różne figle". Okazuje się jednak, że dzieki określonemu stylowi życia można znacznie „odmłodzić głowę", trzeba odpowiednio ćwiczyć, tj. rozwiązywać krzyżówki i rebusy.
Wystarczy zamknąć oczy, by wydobyć z „zakamarków" umysłu to, co chcemy sobie przypomnieć, mówią brytyjscy badacze.
Łatwiej jest przyswoić nowe informacje, jeśli można się zdrzemnąć po ich przeczytaniu czy usłyszeniu. Chociaż drzemki są bardzo przydatne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, nie warto z nimi przesadzać.
Kakao nie tylko dobrze smakuje, ale i pomaga nam pozostać w wysokiej formie intelektualnej. Okazuje się, że może poprawić zdolności poznawcze.
Niby nie trzeba do tego zachęcać, ale ci, których życie intymne zamiera, powinni przejrzeć listę korzyści z regularnego seksu. Dobre życie seksualne to wiele profitów zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Nie zapomnij o dodaniu do listy zakupów oliwy z oliwek - to jeden z głównych składników zdrowej diety śródziemnomorskiej, polecany tłuszcz, który służy dobremu funkcjonowaniu organizmum, w tym chronić przed osłabieniem zdolności poznawczych.
Wiadomo, że starzenie się i różne choroby mogą osłabiać nasze zdolności poznawcze, w tym pamięć. Okazuje się, że także odczuwnaie bólu zmniejsza możliwości zapamiętywania.
Od jakiegoś czasu dieta śródziemnomorska święci prawdziwe triumfy, kolejne badania potwierdzają jej ochronny wpływ wobec wielu chorób. Wiadomo, że m. in. pomaga zapobiec chorobom serca, cukrzycy, niektórym nowotworom, etc. Teraz do tej listy można dodać także zmniejszenie objawów demencji.
Jeśli ciągle odczuwasz zmęczenie, które przeszkadza ci w codziennym życiu, sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i zareaguj. Leczenie jest zależne od odkrycia prawdziwych przyczyn choroby.
W przypadku seniorów picie alkoholu nawet w niewielkich dawkach może być szkodliwe. Napoje wyskokowe nie sprzyjają zdrowiu mózgu i mogą wpływać na rozwój demencji.
Multitasking, czyli wielozadaniowość, została uznana za ważną zaletę i w pracy, i w domu. Okazuje się jednak, że wcale nie pozwala zrobić czy osiągnąć więcej, prowadzi do rozkojarzenia i osłabia produktywnosć.