Jedzenie czosnku pomaga przeciwdziałać związanym z wiekiem zmianom mikrobiomu jelitowego, które mają związek z problemami z pamięcią.
Osoby, które wykonują pracę niewymagającą znacznej aktywności fizycznej, taką jak praca biurowa, cechują się niższym ryzykiem osłabienia poznawczego w starszym wieku niż ludzie, których obowiązki zawodowe wiążą się z większym wysiłkiem fizycznym, mówią uczeni z University of Cambridge.
Wiadomo, że sen odgrywa kluczową rolę dla stanu zdrowia: od obniżenia ryzyka otyłości i chorób układu krążenia po poprawę koncentracji i codziennej wydajności. W nowych badaniach przeprowadzonych na University of California San Diego pokazano, że dobry sen może również pomóc w kształceniu ustawicznym.
Starsze osoby, które zgłaszały wysoki poziom fizycznego stresu w swojej ostatniej pracy, miały mniejszą objętość hipokampu i gorzej wykonywały zadania wymagające zaangażowania pamięci.
Używanie aparatów słuchowych może opóźniać rozwój funkcji poznawczych u osób starszych i poprawiać działanie mózgu.
Nigdy nie jest za późno, żeby wziąć się za ćwiczenia i zadbać o zdrowie mózgu, wynika z badania opublikowanego w magazynie Neurology. Nawet starsze osoby, czy ci którzy dotychczas byli nieaktywni - wszyscy mogą uzyskać lepsze wyniki w testach myślenia i pamięci po zaledwie sześciu miesiącach ćwiczeń aerobowych.
Odkryto istotne powiązania między dietą, utratą pamięci i współistniejącymi chorobami serca.
Sezon na jagody trwa (podobno nie brakuje ich w tym roku), na borówki niedługo się zacznie - a warto jeść te owoce, bo mają silne działania przeciwutleniające i pomagają zdrowo się starzeć.
Uczeni z Univeristy of Georgia odkryli, że niewielkie ilości alkoholu mogą pomóc zachować zdolności poznawcze.
Uczeni z Uniwersytetu Kiusiu odkryli, że określona część białka sojowego może zmniejszyć osłabienie pamięci u myszy.
Jeśli jesteś osobą, która często przebywa poza domem, dużo podróżuje lub lubi odkrywać nowe miejsca, prawdopodobnie masz się lepiej niż ci, którzy nieustannie siedzą w domu. Przekłada się to na poziom ryzyka choroby Alzheimera.
Samo w sobie starzenie się nie jest przyczyną łagodnych zaników pamięci, mówią pracownicy Centrum Badań nad Alzheimerem Rush.
Wyższa dawka witaminy D może wspomagać funkcjonowanie pamięci, uczenie się i podejmowanie decyzji u ludzi starszych. Równocześnie jednak może wydłużać czas reakcji.
Mózg nie radzi sobie dobrze z osłabieniem słuchu związanym z wiekiem i cierpi na tym pamięć.
Pozostawanie w domu z powodu epidemii koronawirusa sprzyja przesiadywaniu przed telewizorem. Lepiej jest jednak próbować znaleźć inne zajęcia, długie oglądanie tv przez seniorów osłabia ich pamięć.