„Rzuć palenie i wygraj” – pod takim hasłem wystartowała właśnie VII Międzynarodowa Kampania Antytytoniowa Quit&Win 2006 przygotowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Polską edycję kampanii przygotowuje i koordynuje Miejski Ośrodek Profilaktyki Zdrowotnej w Łodzi oraz dyrektor programu WHO w Polsce prof. dr hab. med. Wojciech Drygas.
Blisko połowa (48%) Amerykanów przyznaje, że ma lepsze zdrowie niż ich rodzice, kiedy byli w tym samym wieku. Pierwsza myśl czytającego wyniki tych badań stwierdzi, że nie jest to żadna nowość. Oczywiste jest, że stan zdrowia ludzi się polepszył i wydłużyła się średnia wieku. Wracając jednak do sentencji zawartej na początku, można zinterpretować ją inaczej: mniej niż połowa badanych tak sądzi – znaczna część Amerykanów nie jest więc pewna, że są zdrowsi od swoich rodziców.
Uświadomienie sobie że palenie papierosów przynosi więcej strat niż korzyści oraz wola by przestać palić są podstawą skutecznego zerwania z paleniem. W swojej książce "Jak rzucić palenie" profesor Witold Zatoński podkreśla, że bardzo ważne jest, by dobrze przygotować się do "dnia zero" - tego w którym zaczynamy prawdziwą walkę z nałogiem.
Z najnowszego sondażu instytutu badawczego Pentor Research International przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia wynika, że ponad 76 procent Polaków chce wprowadzenia zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych. Okazuje się, że jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z paleniem tytoniu.
Palą, piją, łykają tabletki – wielu starszych ludzi ma problemy z nałogami. Domy opieki i domy starców bagatelizują te problemy – alarmuje niemiecki Stern.