31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. Stomatolodzy ostrzegają – nikotyna to nie tylko szkoda dla naszych płuc czy serca, ale prawdziwa gehenna dla naszych zębów. Przebarwienia, schorzenia dziąseł, próchnica, utrata zębów, krępujące zmiany na języku, a nawet nowotwór – oto, co czeka naszą jamę ustną.
Ilu Polaków pije i pali? Jak wynika z danych GUS-u, tych którzy palą papierosy i piją wódkę jest z każdym rokiem mniej. Zmieniły się zwyczaje dotyczące spożywania alkoholu - częściej wybieramy piwo zamiast wódki i rzadziej sięgamy po papierosy.
W najbliższy czwartek – 19 listopada – obchodzić będziemy Światowy Dzień Rzucania Palenia. To świetna okazja do pożegnania tego zgubnego nałogu. Palenie papierosów, prócz zdrowia, odbiera również wiele życiowych przyjemności. „Przyjaźń” z tytoniem to również słabsze odczuwanie smaków, zniszczone włosy, starzenie się skóry czy impotencja.
Walczysz z nałogiem palenia papierosów? Zobacz, czego unikać i co robić, by sobie pomóc w rzuceniu palenia.
Skuteczna strategią promowana zdrowia może być płacenie ludziom za to, że rzucą palenie, wynika z nowych badań.
Lato to nie tylko czas urlopów i pięknej pogody, to również okres, w którym możemy cieszyć się wielką różnorodnością warzyw i owoców będących naturalnym źródłem witamin i mikroelementów. Jedną z witamin, którą znaleźć możemy w większości warzyw i owoców jest niezwykle cenna dla naszego organizmu witamina C.
Porozumienie Pracodawców Ochrony zdrowia zaproponowało wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń dla osób palących, oraz przeznaczenie części środków za akcyzy na wyroby tytoniowe na leczenie palaczy.
Temperatury spadają, deszcz siąpi coraz częściej, ale nawet przy najgorszej pogodzie, pod biurami można spotkać grupki stłoczonych i zmarzniętych pracowników, nerwowo zaciągających się papierosem. Przeważnie nie jest to w smak ich pracodawcom, którzy, szukając nowych sposobów na zniechęcenie podwładnych do tytoniowego nałogu, uciekają się niekiedy do różnego rodzaju zakazów. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądane skutki.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalną chorobą płuc. Polega na postępującym zmniejszeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe (w szczególności oskrzela i płuca), co upośledza oddychanie, nawet w bardzo poważnym stopniu. Jej postępy można tylko mocno powstrzymać, ale zmiany przez nią poczynione są niestety tylko częściowo odwracalne. POChP bywa również określana jako przewlekły bronchit albo rozedma.
Nieodmiennie nadchodzi ten okres w roku, kiedy ludzie podejmują postanowienia noworoczne, obiecując sobie, że z pomocą rodziny rzucą palenie albo schudną. W przypadku wielu osób realizowanie tych postanowień jest uzależnione od zachęt, ale według brytyjskich badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii King's College London, nie ma nic złego w nagradzaniu ludzi za zmianę zachowań związanych ze zdrowiem dopóki się to sprawdza.
Nowotwór pęcherza moczowego to drugi co do częstotliwości występowania wśród nowotworów uro-onkologicznych u mężczyzn. Najistotniejszym czynnikiem ryzyka raka pęcherza jest palenie tytoniu. U palaczy notuje się dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania niż u osób niepalących. Propagowanie zdrowego stylu życia jako najskuteczniejszej profilaktyki nowotworu pęcherza moczowego jest jednym z zagadnień kampanii Ministerstwa Zdrowia „Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!”.
Aż 41% palących Polaków usiłowało rzucić palenie papierosów od 2 do 5 razy w życiu, jednak tylko co piąty uzależniony od nikotyny szukał porady u lekarza. Jedna na trzy osoby w walce z nałogiem wytrwała zaledwie kilka dni. Prawie co piąty ankietowany (19%) w trakcie walki z nałogiem stosował pastylki, plastry nikotynowe i inne środki dostępne bez recepty. Takie są wnioski z najnowszych badań opinii publicznej „Portret polskiego palacza”.
Wprowadzony przed blisko dwoma laty zakaz palenia w miejscach publicznych cieszy się sporą akceptacją społeczną, popiera go nawet większość osób palących regularnie - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Nowe przepisy w niewielkim stopniu wpłynęły na spadek liczby palaczy, jednak w znacznie większej mierze przyczyniły się do ograniczenia liczby wypalanych papierosów.
Palenie warto rzucić nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale także ze względu na wpływ jaki przemysł tytoniowy wywiera na środowisko. Co roku 600 milionów drzew jest ścinanych po to, aby zapewnić paliwo potrzebne do suszenia liści tytoniu. Na jedno drzewo przypada około 300 papierosów, a zatem palacz wypalający paczkę papierosów dziennie może przyjąć, że co 15 dni za sprawą jego nałogu powalane jest jedno drzewo. W samej tylko Brazyli zużywa się 60 milionów drzew rocznie na potrzeby produkcji wyrobów tytoniowych.
Boy George doradził Adele rzucenie palenie, by pozbyła się problemów z gardłem. Przypomnijmy, że niedawno piosenkarka przeszła operację gardła.