Jeżeli kiedykolwiek próbowaliście rzucić palenie, cierpieliście z powodu zaburzeń snu czy dotknęła was choroba mięśni, to nowe odkrycia finansowanego ze środków unijnych zespołu naukowców mogą zabrzmieć jak muzyka dla waszych uszu.
Wyniki nowych badań pokazują, że palenie tytoniu odpowiada w 40% - 60% za różnicę w umieralności między mężczyznami a kobietami w Europie. Alkohol jest przyczyną około 20% tej różnicy między płciami. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Tobacco Control podkreślają konieczność podjęcia działań w zakresie zdrowia publicznego w celu zwalczania tych szkodliwych zachowań.
Wyniki nowych badań sugerują, że palenie tytoniu może być odpowiedzialne za ponad jedną trzecią przypadków najbardziej rozpowszechnionej i najostrzejszej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Co więcej wśród osób z podwyższoną podatnością genetyczną na RZS, palenie tytoniu może stać za ponad połową wszystkich przypadków. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Annals of the Rheumatic Diseases dostarczają kolejnego argumentu pracownikom służby zdrowia, aby odradzać palenie tytoniu, zwłaszcza osobom z historią RZS w rodzinie.
Wyniki badania GATS (Global Adult Tobacco Survey) – globalnego sondażu dotyczącego używania tytoniu przez osoby dorosłe, to najnowsze dane na temat palenia tytoniu w Polsce. Projekt dostarczył wieloaspektowych informacji o zachowaniach i postawach Polaków wobec tytoniu.
Po długich konsultacjach Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący zalecenia Rady wzywającego wszystkie państwa członkowskie do przyjęcia do 2012 r. przepisów prawnych chroniących obywateli przed narażeniem na dym tytoniowy.
Ponad 28% lekarzy przyznaje, że rzuciło palenie papierosów - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 1018 polskich lekarzy przez portal www.konsylium24.pl.
92 proc. Polaków uważa, że niepalenie papierosów skutecznie chroni przed chorobami serca - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Pomimo tego 9 mln Polaków (1/4 populacji) to palacze. Światowy Dzień bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, jest dobrą okazją do przeanalizowania skutków palenia i rozpoczęcia walki z nałogiem.
Kubański rząd dopuścił do użytku szczepionkę na raka płuc, którą wyprodukowano w tym kraju. Jak wyjaśnił kubański wiceminister zdrowia Roberto Gonzales, szczepionka nie zapobiega rakowi, ale hamuje rozmnażanie się komórek i umożliwia choremu dłuższe życie - informuje TVN24.
Łuszczyca to jedno z najpowszechniejszych schorzeń dermatologicznych. Jest to choroba przewlekła, polegająca na tworzeniu się zmian skórnych.