Ilu Polaków pije i pali? Jak wynika z danych GUS-u, tych którzy palą papierosy i piją wódkę jest z każdym rokiem mniej. Zmieniły się zwyczaje dotyczące spożywania alkoholu - częściej wybieramy piwo zamiast wódki i rzadziej sięgamy po papierosy.
Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań wzrosła aż o 400 procent – alarmują eksperci. Światowy Dzień Bez Papierosa (31 maja) to dobry moment na poznanie profilaktyki i pierwszych objawów tej choroby.
Nieświeży oddech to problem, który powstrzymuje przed kontaktami z innymi i zawstydza. Dowiedz się, co powoduje dolegliwość i jak się jej pozbyć.
U pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) akupunktura może pomóc złagodzić duszności.
Aż 41% palących Polaków usiłowało rzucić palenie papierosów od 2 do 5 razy w życiu, jednak tylko co piąty uzależniony od nikotyny szukał porady u lekarza. Jedna na trzy osoby w walce z nałogiem wytrwała zaledwie kilka dni. Prawie co piąty ankietowany (19%) w trakcie walki z nałogiem stosował pastylki, plastry nikotynowe i inne środki dostępne bez recepty. Takie są wnioski z najnowszych badań opinii publicznej „Portret polskiego palacza”.
Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40 roku życia. W Polsce co roku na udar zapada około 60 -70 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera. 10 maja w Polsce obchodzony będzie Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej.
Podczas 14 Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia na wszystkich stadionach. Nie będzie wolno sprzedawać ani promować tytoniu na arenach i w ich otoczeniu - ogłosiła UEFA.
Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że aż 34 procent Polaków uważa za swój najgorszy zwyczaj odkładanie spraw na potem.
Co roku 31. maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
Polska jest jednym ze 173 państw, które podpisały Ramową Konwencję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. To narzędzie, które ma za zadanie zatrzymać śmiercionośną epidemię, jaką jest używanie tytoniu, zabijające rocznie aż 6 000 000 ludzi w skali świata. Jakie zaostrzenia czekają Polskę? Jak daleka droga przed nami, aby osiągnąć światowe standardy w kwestii zdrowia? Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii społecznych Lokal Bez Papierosa.pl oraz Polska Bez Dymu, udziela odpowiedzi na te pytania.
Jeżeli kiedykolwiek próbowaliście rzucić palenie, cierpieliście z powodu zaburzeń snu czy dotknęła was choroba mięśni, to nowe odkrycia finansowanego ze środków unijnych zespołu naukowców mogą zabrzmieć jak muzyka dla waszych uszu.
Wyniki nowych badań pokazują, że palenie tytoniu odpowiada w 40% - 60% za różnicę w umieralności między mężczyznami a kobietami w Europie. Alkohol jest przyczyną około 20% tej różnicy między płciami. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Tobacco Control podkreślają konieczność podjęcia działań w zakresie zdrowia publicznego w celu zwalczania tych szkodliwych zachowań.
Wyniki nowych badań sugerują, że palenie tytoniu może być odpowiedzialne za ponad jedną trzecią przypadków najbardziej rozpowszechnionej i najostrzejszej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Co więcej wśród osób z podwyższoną podatnością genetyczną na RZS, palenie tytoniu może stać za ponad połową wszystkich przypadków. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Annals of the Rheumatic Diseases dostarczają kolejnego argumentu pracownikom służby zdrowia, aby odradzać palenie tytoniu, zwłaszcza osobom z historią RZS w rodzinie.
Wyniki badania GATS (Global Adult Tobacco Survey) – globalnego sondażu dotyczącego używania tytoniu przez osoby dorosłe, to najnowsze dane na temat palenia tytoniu w Polsce. Projekt dostarczył wieloaspektowych informacji o zachowaniach i postawach Polaków wobec tytoniu.
Po długich konsultacjach Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący zalecenia Rady wzywającego wszystkie państwa członkowskie do przyjęcia do 2012 r. przepisów prawnych chroniących obywateli przed narażeniem na dym tytoniowy.