Cukrzyca typu 2, niezależnie od innych czynników ryzyka, zwiększa ryzyko chorób serca u kobiet.
Leczenie za pomocą ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych zmniejsza ryzyko śmierci u osób, które cierpią z powodu bezdechu sennego oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Wybranie się do sklepu, najlepiej na piechotę. Pomoc w obowiązkach domowych, praca w ogrodzie i sprzątanie podwórka. Oto lista, którą mógłby zawierać podręcznik idealnego męża, lecz w istocie zestaw tych czynności to proste wskazówki do dłuższego cieszenia się dobrą formą. Panowie, którzy przestrzegają takich rekomendacji, mogą liczyć na dłuższe życie.
Po zaprzestaniu palenia papierosów w jelicie ma miejsce proliferacja tych samych szczepów bakteryjnych, które są notowane u osób otyłych.
Wielu z nas dostarcza ją sobie codziennie popijając poranną kawę. Mowa o kofeinie, substancji która zrobiła niesamowitą karierę ze względu na swe różnorodne właściwości. Mimo powszechnego jej spożycia jednak, kilku rzeczy z pewnością o niej nie wiedzieliście, oto zatem kilka mniej znanych faktów.
Nowe badania pokazują, że jedzenie brokułów może pomóc palaczom uniknąć raka płuc.
Gotowanie czosnku może pozbawić go właściwości prozdrowotnych.
Nietolerancja wobec otyłych starszych ludzi wcale nie pomaga walczyć z problemem nadmiaru kilogramów, wręcz przeciwnie - sprawia, że jeszcze łatwiej jest zyskać dodatkową tkankę tłuszczową.
Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc nawet, jeśli stężenie niebezpiecznych cząstek jest poniżej dopuszczalnego poziomu, piszą uczeni na łamach Lancet Oncology.
Wraz z upływem czasu zmienia się wygląd skóry. Jakkolwiek nie możemy zatrzymać zegara i na całe życie zachować dwudziestoletniej cery, jesteśmy w stanie sprawić, by niekorzystne zmiany następowały znacznie wolniej.
Szacunki WHO dotyczące działań antynikotynowych podjętych w 41 krajach w latach 2007 - 2010 wykazały, że liczba palaczy spadnie o 15 milionów. Wśród najbardziej skutecznych sposobów ograniczenia palenia papierosów są: wzrost cen papierosów, zakazy palenia i informacje zdrowotne umieszczane na opakowaniach.
Sypianie co najmniej przez siedem godzin na dobę zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i śmierci z ich powodu.
Witamina E, a dokładniej jej forma zwana tokoferolem gamma zawarta np. w olejach roślinnych i pistacjach, zmniejsza ryzyko chorób serca o 10 proc.
Zaprzestanie palenia pomoże uchronić się przed wieloma problemami zdrowotnymi, dlatego lekarze rekomendują porzucenie nałogu pacjentom w każdym wieku. Okazuje się jednak, że ponieważ byli palacze często przybierają na wadze, taki efekt rzucenia palenia może wiązać się z ryzykiem cukrzycy. Jak wynika z badań, na pewno dotyczy to kobiet po menopauzie.
Rozmowa z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii, przedstawicielem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.