Jak wynika z badań uczonych z Oxford University, poważne choroby psychiczne skracają długość życia o 10-20 lat. To więcej niż w przypadku osób nałogowo palących papierosy.
Uczeni przeanalizowali dane niemal 63 tysięcy Norwegów, którzy przeszli badania oceniające zdrowie fizyczne i psychiczne. Okazuje się, że depresja może zwiększać ryzyko niewydolności serca.
Porozumienie Pracodawców Ochrony zdrowia zaproponowało wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń dla osób palących, oraz przeznaczenie części środków za akcyzy na wyroby tytoniowe na leczenie palaczy.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko nawrotu gruźlicy.
Zdjęcia chorych płuc i inne rodzaje graficznych ostrzeżeń na opakowaniach papierosów mogłoby zmniejszyć liczbę palaczy i uratować wiele żyć.
Drobne zmiany mogą mieć ważne znaczenie. Przejrzyj poniższe wskazówki - warto się do nich zastosować, by mieć lepsze samopoczucie.
Palenie papierosów wiąże się nie tylko z wyższym ryzykiem szeregu chorób czy gorszą kondycją fizyczną, czyni ludzi także bardziej zmęczonymi, mówią brazylijscy uczeni.
Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Aberdeen, stężenia dymu wewnątrz samochodu mnoży się stokrotnie. Poziom szkodliwych substancji znacznie przekracza limity zalecane przez Światową Organizację Zdrowia, co stanowi poważne zagrożenie dla pasażerów.
Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu szkodzi zdrowiu. Przykładowo, pierwsze sprzyja rozwojowi guzów w płucach, gardle, jamie ustnej oraz szyjce macicy i ma szkodliwy wpływu na układ sercowo-naczyniowy, a drugie stanowi jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia i wątroby. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że jednoczesne uleganie obu wspomnianym używkom znacznie przyspiesza starzenie się mózgu.
Dym tytoniowy działa toksycznie na organizm, powoduje spustoszenie i nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych. Sprzyja to infekcjom układu oddechowego a w przypadku naczyń krwionośnych zwiększa ryzyko miażdżycy. Najgroźniejszym jednak skutkiem jest nowotwór płuc czy przełyku oraz POChP. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.
POChP to choroba ludzi dorosłych spowodowana w 80 proc. przez palenie papierosów. Rozpoznajemy ją głównie u osób, które paliły przez 15-20 lat. Drugim istotnym czynnikiem ryzyka jest narażenie na wdychanie szkodliwych dymów i pyłów. Dlatego na POChP mogą zachorować ludzie, którzy nigdy nie wzięli papierosa do ręki, ale są biernymi palaczami, gotują na kuchni, zwłaszcza węglowej, albo wdychają miejski smog.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Co roku z powodu tego schorzenia umiera około 3 milionów ludzi (w Polsce ok. 14 tysięcy osób).
„Nie jest za późno" - to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP), który obchodzimy 20 listopada. Nie jest za późno na: wykonanie badania spirometrycznego, które pozwoli na rozpoznanie choroby, na rozpoczęcie leczenia, zahamowanie postępu POChP, zaprzestanie palenia tytoniu, będącego głównym czynnikiem rozwoju schorzenia.
Palacze najczęściej w pierwszym dniu tygodnia pracy poszukują doradztwa online na temat rzucania palenia.
Regularne mycie i nitkowanie zębów pomaga zwalczać bakterie, które mogą powodować twardnienie tętnic.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem
ruda55:
Pochodzę z Dolnego Śląska,może ktos wie gdzie są jakieś ośrodki,żeby oddać mamę na 2-3 tygodnie przynajmniej dwa razy w roku?Błagam o pomoc!
Gdzie mogę kupić" Poradnik dla opiekunów osób dotkniętych chorobą Alzheimera"?Opiekuję się mamą 5 lat,nikt mi nie pomaga,jestem na skraju wyczerpania psychiczn... Pokaż pełną treść pytania ›
tessa córka:
Jak zachowywać się wobec osoby z demencją starczą?
Moja mama ma 99 lat, jest niewidoma. Od jakiegoś czasu często opowiada rzeczy nieprawdziwe, np że zmarł ktoś z rodziny, lub że jest u nas kuzynka. Prostowanie faktów wywołuje niepokój, żal, że ją okłamujemy. Ostatnio miała żal, że kuzynka, która rzekomo była u nas nie weszła do jej pokoju. Czy należ... Pokaż pełną treść pytania ›
ewaw31:
Co mam zrobić by zdiagnozować chorobę Alzheimera?
Moja mama nie ma zdjagnozowanej choroby alzheimera, ale to ta choroba prawdopodobnie ją dopadła.
Opiekują sie mamą co weekend i z każdym tygodniem jest coraz gorzej, nie pamięta co sie działo wczoraj, pyta sie wielokrotnie dlaczego jest u mnie, gdzie są jej klucze od mieszkania, kilkanaście razy d... Pokaż pełną treść pytania ›