Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na zwężeniu dróg oddechowych. Osoby chorujące na POChP często lekceważą objawy towarzyszące chorobie, takie jak zadyszka, czy lekki ucisk w klatce piersiowej podczas wysiłku fizycznego, myląc ją z gorszą kondycją. Aż 75% chorych nie jest świadomych, że cierpi na POChP i tym samym choroba ta zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. O tym, czym dokładnie jest POChP i jak na rozwój choroby wpływa palenie tytoniu opowiada prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński.
Owrzodzenia żylne podudzi są ranami przewlekłymi. Ich leczenie bywa kłopotliwe, a w niektórych przypadkach dochodzi do zakażenia. Problemom związanym z owrzodzeniami można jednak w znacznym stopniu zapobiec. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat.
Statystycznie 75% chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie wie, że ma POChP i lekceważy objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności. Właśnie dlatego powstał POChP Skaner - aplikacja, która ocenia ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących kondycji zdrowotnej.
Papierosy nie tylko skutkują wieloma chorobami, mogą też sprawić że osłabnie nasza pamięć.
W niedzielę, 12 czerwca 2016 roku, podczas XII edycji Warszawskiej Serniorady na specjalnym stoisku kampanii Płuca Polski wszyscy chętni mieli możliwość zbadania swoich płuc oraz wzięcia udziału w wyjątkowej akcji „Zaświeć światełko dla chorych na POChP”. Za pomocą oddechu oraz siły płuc ochotnicy zapalili światło latarni morskiej przypominając tym samym, jak groźną dla zdrowia i życia jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Z jej powodu statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby.
Co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera 67 tys. osób w Polsce. Niestety ze względu na gwałtowny proces starzenia się społeczeństwa w Europie, szacuje się, że liczba osób cierpiących na choroby płuc będzie stale rosnąć. Wiek stanowi bowiem, obok palenia tytoniu, główny czynnik ryzyka zachorowalności.
28% Polaków to palacze tytoniu – wynika z danych Eurobarometru. Szkodzą sobie i bliskim - bierne palenie zabija nawet 1,8 tys. Polaków rocznie. W Światowy Dzień bez Papierosa (31 maja) lekarze zachęcają do wykonania bezpłatnych badań spirometrycznych płuc.
Nowe badania sugerują, że osoby z cukrzycą typu 2, które rzuciły palenie, przez pewien czas mają problemy z kontrolowaniem poziomu cukru we krwi.
Niemal 70 procent uczestników pali w dwa lata po diagnozie, a 57 procent pali cztery lata po wykryciu nowotworu.
Początek roku to nowe plany i nadzieje. Jednym z najczęstszych postanowień, obok odchudzania i podjęcia treningów, jest rzucenie palenia. Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo jego dotrzymania, warto zastosować kilka wskazówek. Oto te najbardziej przydatne.
W naszym kraju na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) cierpi co dziesiąty Polak po 40. roku życia. Aż 80 procent przypadków schorzenia to wynik palenia tytoniu. Nadal mamy niewielką wiedzę na temat POChP – ośmiu na dziesięciu chorych nie ma świadomości swojego stanu. Prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie opowiada, jak rozpoznać i bronić się przed tą groźną chorobą.
Ukryty rak płuc może pozostawać przez ponad 20 lat i nagle zamienić się w agresywną postać choroby.
Pracujesz po godzinach? Owszem, oznacza to albo wyższe zarobki, albo dodatkowe dni do „odebrania", ale jednocześnie grozi cukrzycą, mówią uczeni.
Jeśli dotychczas nie udało ci się znaleźć dostatecznych powodów rzucenia palenia, zapoznaj się z zawartymi poniżej informacjami. Wiadomości są na tyle poważne, że powinny zmotywować cię do podjęcia walki z nałogiem.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wprowadzenie zakazu używania e-papierosów do czasu, gdy badania nie wykażą, że jest to nieszkodliwe.