Nawet kobiety, które wcześniej nigdy nie cierpiały na depresję, mają zwiększone ryzyko rozwoju tej choroby w okresie około menopauzalnym.
Decyzja o rzuceniu palenia jest dobra w każdym momencie - zarówno po roku, jak i po dwudziestu latach pozostawania „w szponach nałogu". Aby móc wytrwać w postanowieniu jednak, warto wiedzieć co oznacza walka z uzależnieniem od nikotyny.
Określone zmiany w stylu życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko udaru mózgu, wynika z nowego badania.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu przyczynia się co roku do zgonów 6 mln ludzi na świecie, z czego 600 tys. stanowią osoby niepalące, które są narażone na bierne palenie. Co około 6 sekund jedna osoba umiera z powodu palenia. Nałóg nikotynowy odpowiada za 10 proc. wszystkich zgonów ludzi.
Każdemu zdarza się odczuwać znużenie i zniechęcenie. Jeśli takie samopoczucie nie ma u podstaw poważniejszych dolegliwości, a po prostu dokucza od czasu do czasu, istnieją proste sposoby na walkę z nim. Poniżej kolejne wskazówki. Uczeni gwarantują, że podniosą chęć do działania.
Cierpiące na depresję kobiety po czterdziestce mają dwukrotnie wyższe ryzyko udaru w porównaniu do pań wolnych od zaburzeń psychicznych, wynika z australijskich badań.
Trudno ci rzucić palenie? Gdy brak motywacji, warto pamiętać zarówno o problemach zdrowotnych, jak i przedwczesnym starzeniu się.
Warzywa, które zawierają nikotynę, w tym papryka, mogą pomóc w obniżeniu ryzyka rozwoju choroby Parkinsona.
Nie ma leku na serce złamane z powodu miłości, ale coraz więcej jest sposobów na „naprawę" serca uszkodzonego przez zawał lub inne choroby.
Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, spowodowaną najczęściej alergią. W ostatnich latach częstość jej występowania gwałtownie rośnie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choruje na nią 300 milionów ludzi, a szacuje się, że w ciągu następnych 15 lat liczba ta może wzrosnąć o kolejne 100 milionów. Najwięcej zachorowań występuje w krajach rozwiniętych (np. Wielka Brytania, Australia, Szwecja, Finlandia), a najmniej (1 proc.) wśród Eskimosów i Japończyków. W Polsce astmę ma 4 mln osób.
Palenie szkodzi - to wiedza już chyba wszyscy. Do listy problemów zdrowotnych, jakie może powodować, trzeba dopisać związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.
Być może nie warto usilnie wspinać sie po szczeblach kariery - to może oznaczać krótsze życie, przynajmniej w przypadku określonych zawodów.
Nie ma dobrej pory na palenie, ale w niektórych godzinach nawyk powoduje jeszcze większe spustoszenie w organizmie.
Mężczyźni z niedostateczną ilością testosteronu mogą być bardziej narażeni na reumatoidalne zapalenie stawów, wynika z najnowszych badań.
Palacze są bardziej narażeni na niepowodzenie operacji wstawienia endoprotezy stawu biodrowego, twierdzą naukowcy.