W naszym kraju na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) cierpi co dziesiąty Polak po 40. roku życia. Aż 80 procent przypadków schorzenia to wynik palenia tytoniu. Nadal mamy niewielką wiedzę na temat POChP – ośmiu na dziesięciu chorych nie ma świadomości swojego stanu. Prof. Andrzej M. Fal, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie opowiada, jak rozpoznać i bronić się przed tą groźną chorobą.
Ukryty rak płuc może pozostawać przez ponad 20 lat i nagle zamienić się w agresywną postać choroby.
Pracujesz po godzinach? Owszem, oznacza to albo wyższe zarobki, albo dodatkowe dni do „odebrania", ale jednocześnie grozi cukrzycą, mówią uczeni.
Jeśli dotychczas nie udało ci się znaleźć dostatecznych powodów rzucenia palenia, zapoznaj się z zawartymi poniżej informacjami. Wiadomości są na tyle poważne, że powinny zmotywować cię do podjęcia walki z nałogiem.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wprowadzenie zakazu używania e-papierosów do czasu, gdy badania nie wykażą, że jest to nieszkodliwe.
Rak trzustki to bardzo często wyrok śmierci. Przed długi okres nie daje żadnych objawów, a gdy wreszcie zostanie wykryty, jest go bardzo trudno wyleczyć. Dokładna przyczyna jego powstawania nie jest znana. Wiadomo jedynie, że ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem. Niestety – prace nad znalezieniem metody zwalczania tej choroby, jak dotąd nie są efektywne.
Kobiety przed menopauzą mają wyższy poziom białka w mózgu związanego z depresją niż młodsze i starsze panie.
Mutacje w genie BRCA, który jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka sutka, mogą również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc u palaczy.
Mimo, że minęło już ponad ćwierć wieku od ustanowienia tego wydarzenia, cel, jaki przyświecał jego pomysłodawcom pozostaje niezmienny – przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń nie tylko przed niszczącymi zdrowie skutkami palenia czynnego lub biernego, ale również przed jego konsekwencjami natury społecznej, środowiskowej i ekonomicznej. WHO w tym roku wzywa kraje do podwyższenia akcyzy na wyroby tytoniowe.
Każdego roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu, nałogu z powodu którego co roku na świecie umiera prawie 6 milionów ludzi. Próbując walczyć ze zdrowotnymi i społecznymi skutkami palenia tradycyjnych papierosów, wykorzystujemy nie zawsze dobrze nowoczesne technologie i tworzymy sami dla siebie nową, zabójczą broń: e-papierosy.
Jak wynika z badań uczonych z Oxford University, poważne choroby psychiczne skracają długość życia o 10-20 lat. To więcej niż w przypadku osób nałogowo palących papierosy.
Uczeni przeanalizowali dane niemal 63 tysięcy Norwegów, którzy przeszli badania oceniające zdrowie fizyczne i psychiczne. Okazuje się, że depresja może zwiększać ryzyko niewydolności serca.
Porozumienie Pracodawców Ochrony zdrowia zaproponowało wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń dla osób palących, oraz przeznaczenie części środków za akcyzy na wyroby tytoniowe na leczenie palaczy.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko nawrotu gruźlicy.
Zdjęcia chorych płuc i inne rodzaje graficznych ostrzeżeń na opakowaniach papierosów mogłoby zmniejszyć liczbę palaczy i uratować wiele żyć.