U ludzi, którzy jedzą dużo produktów o wysokim indeksie glikemicznym (np. biały chleb, ziemniaki i inne produkty, które szybko uwalniają energię do krwiobiegu) notuje się dużo większe ryzyko rozwoju zaćmy, dowodzą australijskie badania, których wyniki opublikowano w American Journal of Clinical Nutrition.
Znudzenie może stanowić przyczynę przedwczesnej śmierci, ostrzegają brytyjscy naukowcy. Okazuje się, że ci, którzy narzekają na brak interesujących zajęć, częściej umierają z powodu chorób serca lub udarów mózgu w porównaniu do osób cieszących się życiem.
Badania wykazały, że spożywanie alkoholu ma wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na AMD u starszych kobiet. Ponadto, okazało się, że u pań po osiemdziesiątce, które palą lub paliły papierosy, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby było wyższe niż u młodszych kobiet, które nigdy nie paliły.
Naukowcy odkryli dodają następny punkt do listy powodów, dla których warto rzucić palenie. Nałóg może zwiększać ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (Age-related Macular Degeneration, AMD). Choroba stanowi jedną z najczęstszych przyczyn całkowitej utraty wzroku u osób starszych.
Koniec roku to czas podsumowań, wspomnień i listy postanowień na kolejne dwanaście miesięcy. Nawet jeśli poprzedni wykaz dawno poszedł w zapomnienie, lubimy przygotowywać nowy katalog noworocznych zobowiązań - to nowe cele, nowe nadzieje, nowe wyzwania. I co z tego, że nie wszystko udało się zrealizować? Tym razem na pewno się uda...
Badania angielskich naukowców z Medical Reserch Council z Queen Mary University of London wykazały, że nikotyna dostarczana w formie doustnej - żucie tytoniu, gumy z dodatkiem nikotyny oraz ssanie pastylek z nikotyną, stymuluje powstanie komórek rakowych w obrębie jamy ustnej. Nowotwór płaskonabłonkowy jamy ustnej jest najczęściej występującym oraz jednym z najbardziej śmiertelnych na świecie.
W niedalekiej przyszłości ludzkość będzie musiała zmierzyć się z ogólnoświatową "epidemią" choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji. Liczby, jakie dotychczas przedstawiali naukowcy, są niedoszacowane, uważają eksperci z Wielkiej Brytanii.
Mężczyźni w średnim wieku, którzy palą papierosy, mają nadciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu, żyją przeciętnie dziesięć lat krócej niż ci, których te czynniki ryzyka nie dotyczą, informuje "British Medical Journal".
Takie problemy zdrowotne w średnim wieku, jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca mogą prowadzić do demencji. Nie mniej groźne okazuje się palenie papierosów, uważają Amerykańscy naukowcy.
Polska znalazła się na samym szczycie rankingu przeprowadzonego przez Komisję Europejską, która zmonitorowała zainteresowanie akcją „HELP - Dla życia bez tytoniu" w całej Europie. Jak się okazało,kampania ta cieszy się ogromnym poparciem wśród Polaków, którzy szukają porad, jak skutecznie walczyć z nałogiem.
I wcale nie chodzi tu o niedzielne wybory, to „zaproszenie" stanowi ostrzeżenie przed następstwami palenia papierosów.
92 proc. Polaków uważa, że niepalenie papierosów skutecznie chroni przed chorobami serca - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Pomimo tego 9 mln Polaków (1/4 populacji) to palacze. Światowy Dzień bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, jest dobrą okazją do przeanalizowania skutków palenia i rozpoczęcia walki z nałogiem.
Tylko połowa Polaków uważa, że oszczędzanie jest modne - wynika z badania „Oszczędnościowy Barometr ING", sporządzonego przez Millward Brown SMG/KRC. Ponad połowa tych, którzy nie oszczędzają (53%), uważa, że oszczędzanie to niepotrzebna rezygnacja z przyjemności.
Te ponadmiarowe kilogramy, które dostrzegasz stojąc na wadze, mogą odebrać ci życie. Według analiz naukowców dorośli, którzy mają nadwagę lub są otyli, mogą żyć nawet o dekadę krócej w porównaniu z tym, którzy utrzymują prawidłową wagę. Głównymi przyczynami są częstsze zachorowania na choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę, ataki serca.
Mężczyźni, którzy podjęli aktywność fizyczną w wieku dojrzałym, żyją dłużej niż panowie, którzy zrezygnowali z wszelkiej gimnastyki, informują szwedzcy naukowcy.