Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że rocznie palenie zabija około sześciu milionów ludzi. Według statystyk CBOS w Polsce już co trzecia osoba jest palaczem. Najczęściej są to mężczyźni w wieku powyżej 45 lat, z wykształceniem zawodowym, jednak nałóg rozpowszechniony jest również wśród kobiet oraz młodszych osób. Jak z nim walczyć?
Przesiadywanie przed telewizorem nie służy zdrowiu i to nie tylko fizycznemu, okazuje się, że może prowadzić do depresji. Jak wynika z badań opublikowanych w American Journal of Epidemiology, kobiety, które ćwiczyły, miały o 20% niższe ryzyko depresji niż panie z rzadka podejmujące trening. Ponadto im więcej godzin uczestniczki badań spędzały przed telewizorem, tym większe notowano u nich prawdopodobieństwo objawów choroby.
W listopadzie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucenia Palenia, który przypada zawsze w trzeci czwartek miesiąca - w tym roku będzie to 17 listopada. Na szczęście tysiące palaczy starają się wytrwać ten jeden dzień bez papierosa a część z nich przestaje palić w ogóle.
Technologia wykorzystywana w produkcji papierosów powoduje, że współczesny rak płuca rozwija się w mniej dostępnych i trudniejszych do zauważenia i leczenia miejscach tego organu. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy choroba ta rozwijała się w oskrzelach głównych, był on łatwiejszy do zdiagnozowania. Niestety, stosowane wcześniej metody wykrywania nowotworu tj. zdjęcia Rtg nie spełniają już swojej roli, a obecnie konieczne jest wykorzystanie czulszej niskodawkowej tomografii komputerowej oraz dodatkowych badań opartych na biologicznych mechanizmach rozwoju nowotworu.
Nie proponujemy magicznej formuły, ale siedem prostych kroków, które mogą przedłużyć życie nawet o 40 lat, mówią uczeni. Okazuje się, że pewne nawyki dietetyczne i minimalizowanie czynników zagrażających zdrowiu stanowią dobry sposób na długowieczność.
Jak wskazują uczeni z Uniwersytetu w Hong Kongu, kobiety powinny mieć świadomość, że palenie papierosów oznaczać może nie tylko problemy zdrowotne, ale i szybsze starzenie się, w tym wcześniejszą menopauzę.
Nowe badania wskazują, że palacze mają istotnie większe ryzyko udaru mózgu i doświadczają go w znacznie młodszym wieku niż inni.
Wywołane paleniem uszkodzenia tętnic są poważniejsze u kobiet niż u mężczyzn. Stopień narażenia na dym tytoniowy w ciągu życia człowieka jest skorelowany z grubością ścian tętnic szyjnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, z tym że w przypadku kobiet skutki tego zjawiska mają dwojaki charakter.
Jak wynika z badań, waga, dieta, aktywność fizyczna, palenie tytoniu i picie alkoholu - każde z nich może stanowić niezależny czynnik ryzyka zachorowania na cukrzycę.
Naukowcy przyjrzeli się danym zebranym na przestrzeni długiego okresu czasu i wyróżnili cztery elementy stylu życia, które powodowały, że ryzyko przedwczesnego zgonu z jakiejkolwiek przyczyny zmniejszyło się aż 63%.
Palenie postarza i zwiększa ryzyko wielu chorób, nawet najbardziej uzależnieni od papierosów więc od czasu do czasu podejmują próby porzucenia nałogu. Różny jest skutek tych starań, jednakże powszechnie wiadomo, iż dobra motywacja to ważny element powodzenia walki z uzależnieniem. Poza wspomnianymi czynnikami, tj. chorobą i szybszym starzeniem się, istotnym może być też fakt, że obecnie nie można palić w klubach, restauracjach oraz miejscach publicznych. Poniżej kilka wskazówek, jak zacząć zmagania z nałogiem.
W badaniach dotyczących największych niepokojów związanych z jesienią życia okazało się, że ogromnym lękiem napawa możliwość utraty pamięci i niesamodzielność. Starzenie się samo w sobie nie jest jednak tak istotnym czynnikiem zaburzeń poznawczych, jak choroby, które towarzyszą temu procesowi. Największe zagrożenie dla dobrego funkcjonowania pamięci są: palenie papierosów, nadciśnienie, nadwaga i cukrzyca.
Powszechny strach palaczy, którzy chcą porzucić nałóg, to ten, że rezygnacja z papierosów będzie oznaczać „pochłanianie" większej ilości jedzenia i przybycie na wadze. Z nowych badań przeprowadzonych w Szwecji wynika jednak, że nie ma takiego prostego przełożenia.
Choroby serca i układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania, tym bardziej więc warto wiedzieć, co można zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju tych dolegliwości.
Co roku 31. maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.