Picie dużej ilości słodkich napojów bezalkoholowych może zwiększać ryzyko astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Palenie papierosów u mężczyzn, zwłaszcza starszych mężczyzn - wydaje się być przyczyną szybszego osłabienia funkcji poznawczych, wynika z raportu opublikowanego przez Online First Archives of General Psychiatry.
Palenie papierosów wiąże się z ryzykiem rozmaitych chorób. Do tej długiej listy należy dodać łuszczycę - wynika z nowych badań. U osób z łuszczycą pojawiają się grube, czerwone, łuszczące się plamy na skórze, często swędzące lub bolesne.
Starsze osoby, które zaczynają doświadczać problemów z pamięcią, mogą odnieść korzyści z terapii nikotynowej, wynika z niedawno przeprowadzonych badań amerykańskich.
Zbliża się Sylwester, a to czas noworocznych postanowień. Jednym z nich może być decyzja o rzuceniu palenia. Poza ogromem korzyści zdrowotnych i finansowych, rezygnując z tego nałogu można zyskać także... większe poczucie szczęścia.
Chociaż osteoporoza zwykle ujawnia się w starszym wieku, postępowanie w młodszych latach odgrywa rolę w rozwoju choroby. Zdrowa dieta na poszczególnych etapach życia może oddziaływać profilaktycznie.
Dym papierosowy zawiera 4000 różnych substancji, 50 z nich jest uważanych za rakotwórcze. Wdychanie go zwiększa ryzyko zakażenia układu oddechowego, astmy, chorób serca i raka płuc. Wcześniejsze badania wykazały, że palacze są bardziej narażeni na utratę słuchu, teraz nowe testy uczonych Uniwersytecie w Miami na Florydzie pokazują, że także ludzie mieszkający lub pracują w środowiskach, w których pali się papierosy, pomimo tego, iż sami nie są palaczami, częściej doświadczają problemów ze słuchem.
Boy George doradził Adele rzucenie palenie, by pozbyła się problemów z gardłem. Przypomnijmy, że niedawno piosenkarka przeszła operację gardła.
Zakaz palenia wymusił ograniczenie nałogu nawet w przypadku tych, którzy nie wyobrażają sobie spotkania towarzyskiego przy piwie bez papierosa. Surowe przepisy uniemożliwiły w wielu pubach i restauracjach wydzielenia dostatecznej strefy dla palących. To zatem kolejny, poza licznymi zdrowotnymi, powód do decyzji o rzuceniu palenia. Proces uwalniania się z nałogu jednak nie należy do najłatwiejszych, oto kilka pomysłów na osłabienie uciążliwości całej sprawy.
Jeśli rodzice osoby dojrzałej cieszyli się lub cieszą zdrowym, długim życiem, może ona mieć nadzieję na długowieczność. Nie ma tu jednak prostego przełożenia. Geny co prawda wpływają na stan zdrowia i prognozy co do osiągnięcia określonego wieku, ale okazuje się, że to styl życia ma największy wpływ na możliwość długowieczności.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że rocznie palenie zabija około sześciu milionów ludzi. Według statystyk CBOS w Polsce już co trzecia osoba jest palaczem. Najczęściej są to mężczyźni w wieku powyżej 45 lat, z wykształceniem zawodowym, jednak nałóg rozpowszechniony jest również wśród kobiet oraz młodszych osób. Jak z nim walczyć?
Przesiadywanie przed telewizorem nie służy zdrowiu i to nie tylko fizycznemu, okazuje się, że może prowadzić do depresji. Jak wynika z badań opublikowanych w American Journal of Epidemiology, kobiety, które ćwiczyły, miały o 20% niższe ryzyko depresji niż panie z rzadka podejmujące trening. Ponadto im więcej godzin uczestniczki badań spędzały przed telewizorem, tym większe notowano u nich prawdopodobieństwo objawów choroby.
W listopadzie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucenia Palenia, który przypada zawsze w trzeci czwartek miesiąca - w tym roku będzie to 17 listopada. Na szczęście tysiące palaczy starają się wytrwać ten jeden dzień bez papierosa a część z nich przestaje palić w ogóle.
Technologia wykorzystywana w produkcji papierosów powoduje, że współczesny rak płuca rozwija się w mniej dostępnych i trudniejszych do zauważenia i leczenia miejscach tego organu. Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy choroba ta rozwijała się w oskrzelach głównych, był on łatwiejszy do zdiagnozowania. Niestety, stosowane wcześniej metody wykrywania nowotworu tj. zdjęcia Rtg nie spełniają już swojej roli, a obecnie konieczne jest wykorzystanie czulszej niskodawkowej tomografii komputerowej oraz dodatkowych badań opartych na biologicznych mechanizmach rozwoju nowotworu.
Nie proponujemy magicznej formuły, ale siedem prostych kroków, które mogą przedłużyć życie nawet o 40 lat, mówią uczeni. Okazuje się, że pewne nawyki dietetyczne i minimalizowanie czynników zagrażających zdrowiu stanowią dobry sposób na długowieczność.