„Nowy rodzaj lekarza”- tak określa się doktor Jay Parkinson, który dość oryginalnie prowadzi terapię: najpierw odwiedza pacjentów w domach, bądź biurach, a następnie kontynuuje leczenie porozumiewając się chorymi poprzez czat, pocztę elektroniczną lub kamerę internetową.
Raporty informujące o wzroście liczby podrobionych leków dotychczas nie dotyczyły Europy. Okazuje się jednak, że fałszowanie medykamentów zaczyna mieć miejsce również i tu.
W szpitalu w Gdańsku u trzyletniej pacjentki zdiagnozowano bezdech i drgawki po podaniu corhydronu. Lekarze udzielili dziecku pomocy i poinformowali o zdarzeniu Urząd Rejestracji Leków.
Jak informuje „Gazeta Prawna”, od 29 – go września obowiązują przepisy umożliwiające ubieganie się o refundację leków importowanych do Polski z tzw. importu równoległego. Jest więc szansa na obniżenie cen niektórych farmaceutyków oraz zniwelowanie kosztów ponoszonych przez NFZ na refundację.
Strajk w służbie zdrowia staje się coraz bardziej uciążliwy, w niektórych szpitalach nie osiągnięto porozumienia i wielu lekarzy nie przyszło dziś do pracy. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przystąpiło do wykonywania zawodowych obowiązków zaledwie 25 medyków. Podobny stan rzeczy zaistniał w dwóch pozostałych szpitalach. Władze apelują do lekarzy o powrót do pracy.
Wczoraj w Ścinawie na Dolnym Śląsku otwarto pierwszy w Polsce szpital dla chorych na Alzheimera. Jednak liczba chorych znacznie przekracza możliwości placówki. „Przydział miejsca u nas będzie graniczył z cudem”, powiedział dyrektor ośrodka Michał Hajtko.
Resort zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, nowe rozwiązanie ma być wdrożone w 2009 roku. Zgromadzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na opiekę pielęgnacyjną nad osobami starszymi. Tylko w 2009 roku z nowego ubezpieczenia system lecznictwa może uzyskać 8,4 mld zł.
Każdy z nas jest, bądź będzie pacjentem, warto więc znać przepisy regulujące działanie służby zdrowia. Ustawa, która weszła w życie w 2004 roku, zawiera regulacje prawne dotyczące pacjenta, poniżej przedstawione zostały jej główne rozporządzenia.
Informacje medyczne jakie przekazują starszym pacjentom lekarze, pracujący dla jednego z amerykańskich programów zdrowotnych, często są niewłaściwe lub niepełne – podaje The Washington Post.
Pacjentowi, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem w przypadku konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej lub wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia.