Szpitale nie zapewniają chorym prawa do intymności i godności które gwarantuje ustawa o prawach pacjenta. Przestarzała infrastruktura placówek medycznych, nieprawidłowe zachowanie personelu medycznego oraz niewłaściwa organizacja systemu monitoringu wizyjnego – to tylko niektóre nieprawidłowości wykryte przez Najwyższą Izbę Kontroli. W konsekwencji prawa pacjenta w wielu polskich szpitalach pozostają tylko formalną deklaracją.
Każdy pobyt poza domem, a tym bardziej pobyt w szpitalu może być stresujący. Już sam planowany zabieg czy operacja mogą powodować niepokój, dochodzi do niego stres związany ze zmianą miejsca pobytu i dotychczasowych przyzwyczajeń. Można jednak spróbować oswoić tę nową sytuację, prawidłowo przygotowując się do planowanej hospitalizacji.
Wszystkim pacjentom należy się równy dostęp do leczenia. To zjawisko określa się jako medycynę równych szans. Czy w Polsce dostęp do medycyny jest na wyrównanym poziomie we wszystkich grupach wiekowych?
Sposób kształcenia kadr medycznych nie zapewnia przygotowania wystarczającej liczby specjalistów, dostosowanej do zmieniających się potrzeb zdrowotnych społeczeństwa - alarmuje NIK. Brakuje kompleksowej strategii, uwzględniającej trendy demograficzne i epidemiologiczne, limity przyjęć wyznaczają uczelnie, kierując się własnymi analizami, a przede wszystkim własnym rachunkiem ekonomicznym, a brak informacji na temat emigracji personelu medycznego uniemożliwia jej przeciwdziałanie. NIK przestrzega, że próby nadrobienia wieloletnich zaległości poprzez przyspieszanie cyklu kształcenia lekarzy niosą ryzyko co do utrzymania jakości kształcenia.
Wśród Polaków chorych przewlekle jedynie 65 procent deklaruje, że zawsze przyjmuje wszystkie zalecone przez lekarzy dawki leków. Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów jest niezwykle istotnym problemem, na który składają się m.in. takie czynniki jak: ograniczona wiedza pacjenta na temat zagrożeń choroby czy brak wiedzy o pozytywnych skutkach systematycznego stosowania się do zaleceń lekarza.
Pacjenci, którzy otarli się o śmierć, ale dzięki postępowi medycyny odzyskali zdrowie i sprawność, często czują głęboką potrzebę zaangażowania się w działalność charytatywną. Chcą pomagać innym, w myśl idei „żyję – daję”. Właśnie dla nich jest nagroda im. Earla Bakkena, założyciela firmy Medtronic: 20 tys. dolarów i wyjazd na Hawaje.
Komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou dokonała w Brukseli inauguracji kampanii „Europa dla pacjentów”. Wydarzenie to stanowi początek ambitnego projektu Komisji - informuje portal europa.eu.
Być może znaleziono rozwiązania niektórych problemów starzejących się społeczeństw – Komisja Europejska zdecydowała o wdrażaniu specjalistycznego programu badawczo-innowacyjnego „Ambient Assisted Living” (AAL), co można oddać po polsku jako system mający zapewnić komfortowe funkcjonowanie osób starszych w społeczeństwie informacyjnym.
Narodowy Fundusz Zdrowia opracował projekt, zgodnie z którym koszty ponoszone w związku przyjęciem pacjenta na oddział intensywnej terapii będą pokrywane przez NFZ dopiero od trzeciego dnia pobytu chorego.
Federacja Pacjentów Polskich uznała, że zmiany w Prawie farmaceutycznym, nad którymi obecnie pracuje Sejm, mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Według organizacji nowe rozwiązania legislacyjne będą niezgodne z regułami swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Rozpoczęł się kolejny etap projektowania i testowania Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia OSOZ. System ten jest unikalnym projektem informacyjnym, dedykowanym dla kompleksowego i długofalowego wspomagania zarządzania opieką zdrowotną w całym kraju.