Czasem objawy, które nie bolą, ale powtarzają się dość często, wymagają jednak interwencji lekarza, żeby nie było za późno – mówi prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Sładek, Kierownik Pracowni Diagnostyki Inwazyjnej Chorób Klatki Piersiowej II Katedry Chorób Wewnętrznych CM UJ.
Konsumpcja tytoniu jest jednym z głównych czynników wpływających na umieralność w Polsce. Palenie wiąże się również z wysokimi kosztami zdrowotnymi i gospodarczymi w skali kraju. Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia palenia tytoniu w Polsce jest podniesienie ceny tytoniu poprzez zwiększenie podatku akcyzowego - głosi raport "Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce".
16 listopada 2011 obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Międzynarodowym działaniom patronuje Światowa Inicjatywa na rzecz Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (GOLD). Polskie Towarzystwo Chorób Płuc aktywnie włącza się w organizację tego Dnia w Polsce pod hasłem „Masz zadyszkę? Może cierpisz na POChP! Zapytaj swojego lekarza o prosty test oddechowy - spirometrię.” Wskazuje także na nowe możliwości walki z chorobą i konieczność utworzenia w Polsce oddziałów nieinwazyjnej wentylacji.
14 października przeprowadzona jest ogólnopolska akcja badań spirometrii. Badania staowią część akcji Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, przeprowadzanej w ramach obchodów Polskiego Dnia Spirometrii.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc - POChP, jest zasadniczą przyczyną zgonów w Polsce. Choroba jest następstwem długoletniego palenia papierosów. Główną przyczyną choroby jest wdychanie dymu tytoniowego. Dym tytoniowy powoduje uszkodzenie oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych. W większości przypadków są to zmiany nieodwracalne, a jedynym sposobem zahamowania postępu choroby jest rzucenie palenia. Niestety taki argument często nie jest brany poważnie przez chorego. Zaprzestanie palenia spowalnia dalszy postęp choroby - mówi lek. med. Anna Barnak, pulmonolog z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.
Rak płuc to jedna z najtrudniej wykrywalnych chorób nowotworowych- twierdzą specjaliści, którzy spotkali się na XXX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
Miłośnicy zwierząt potrafią wskazać wiele korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie w domu zwierzaka, teraz będą mieli dodatkowy argument – jak informuje www.medicalnewstoday.com, badania naukowe wykazały, że osoby posiadające koty rzadziej doznają zawałów.
Stosowana dotychczas metoda wykrywania gruźlicy polega na pobraniu śliny pacjenta i hodowaniu prątków. Dzięki pracy naukowców z Wielkiej Brytanii diagnostyka tej choroby może stać się szybsza i łatwiejsza.
Z badań przeprowadzonych na Harvard School of Medical Health wynika, że ludzie, którzy nie potrafią kontrolować wybuchów złości, szybciej zmniejszają wydajność swoich płuc niż osoby umiejące zapanować nad ogarniającą ich wściekłością. Wrogość i wpadanie w furię osłabiają pracę płuc i intensyfikują proces ich starzenia się.
Dieta bogata w cynk może pomóc starszym osobom w uniknięciu zapalenia płuc.
Ogólnopolska akcja „Uwolnij się od toksyn” ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat szkodliwych substancji, które znajdują się w żywności, ich negatywnego wpływu na organizm oraz metod oczyszczania. Skutki skumulowania w organizmie toksyn nie są od razu widoczne.
Polacy nie wiedzą, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba płuc - wynika z przeprowadzonych niedawno badań. Zaledwie 6 procent ankietowanych wiedziało co to jest POChP. Tymczasem w przypadku tej choroby ogromne znaczenie ma szybkie rozpoznanie jej objawów.
Rozedma to jeden z objawów Przewlekłej Obturacyjnej choroby Płuc ( POChP). Głównym symptomem rozedmy są duszności pojawiające się podczas wysiłku fizycznego. Jak wynika z badań, których rezultaty zaprezentowano na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Płucnego w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie chorej części płuca. Zdaniem specjalistów dalej to lepsze efekty niż rehabilitacja.
Osoby cierpiące na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP) nie muszą rezygnować z letniego wypoczynku, wystarczy, że z rozwagą wybiorą miejsce, w którym spędzą urlop- twierdzi prof. prof. Zieliński, koordynator programu "Głęboki Oddech’’.
Ogólnopolski program edukacyjny „Przejmij kontrolę – Wygraj z astmą!” rozpoczyna się 7 maja br. Celem Programu jest wzmocnienie relacji lekarz – pacjent i zachęcenie tych grup do wspólnego wypracowania kontroli. Pomóc w tym mają nowe narzędzia.