Statystyczna polska rodzina płaci co miesiąc 8 różnych rachunków na łączną kwotę 920 złotych. Najwięcej, bo 1 171 zł wydają na ten cel czterdziestolatkowie. Dużo mniejsze koszty, bo wynoszące 710 zł, ponoszą osoby po 60. roku życia. Takie deklaracje zebrał od Polaków TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. Jak wynika z badania, 46 proc. Polaków zdarza się nie regulować w terminie swoich zobowiązań – z braku pieniędzy, przez zapomnienie, z powodu choroby czy zgubienia rachunku. Do celowego niepłacenia nikt się nie przyznaje.
Polacy coraz bardziej przekonują się do płacenia rachunków domowych poza urzędami pocztowymi. W pierwszym kwartale 2011 r. liczba opłacanych rachunków w sieci saloników prasowych Kolportera i salonach Top-Press wzrosła o blisko 26 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
W masowych płatnościach gotówka jest ciągle najpopularniejszym narzędziem rozliczeń - podaje portal finansowy Bankier.pl. W ciągu ostatnich kilku lat zwiększyło się jednak grono rodaków korzystających z internetowych przelewów i innych form bezgotówkowych. Badania NBP pokazują, że punkty kasowe powoli oddają pole bankom.
W okresie przedświątecznym wydajemy w sieci kilkakrotnie więcej pieniędzy niż zwykle. Gorączkę zakupów, pośpiech i brak ostrożności bezlitośnie wykorzystują cyberprzestępcy, którzy właśnie w grudniu zbierają obfity plon swoich działań. Firma ESET ujawnia techniki i sposoby, jakimi najczęściej posługują się internetowi oszuści oraz radzi, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy podczas zakupów w sieci.
W ostatnich latach nastąpił swoisty boom na zakupy dokonywane przez Internet. Wszystkie dostępne dane wskazują na to, że w ciągu kilku następnych lat rynek handlu internetowego będzie rósł nadal. Polscy internauci przyzwyczaili się już do tej formy zakupów. Są coraz lepiej wyedukowani, świadomi bezpieczeństwa transakcji zawieranych w sieci, co niewątpliwie przekłada się na wzrost ilości dokonywanych operacji finansowych.