Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna to jeden z niezbędnych do osiągnięcia długowieczności elementów stylu życia. Trwa jednak dyskusja nad tym, które treningi dają najlepsze efekty dla zdrowia, sylwetki i ochrony przed chorobami wieku starszego. Uczeni postanowili sprawdzić, jakie dyscypliny sportowe są najskuteczniejsze, jeśli chodzi o szanse na długowieczność - wygrał tenis.
Wiadomo, że styl życia ma duży wpływ na to, jak wyglądamy i się czujemy. Przykładowo, ćwiczenia pomagają zachować zdrowie i młodość, a namierne picie alkoholu przyspiesza strzenie się. To oczywiste, ale jest wiele nieuzasadnionych przekonań dotyczących określonych zachowań czy nawyków i ich oddziaływania na nasz wygląd oraz samopoczucie.
Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się, że podczas gimnastyki w wodzie można nabawić się nieprzyjemnych urazów. Jakie kontuzje są najczęstsze i jak im zapobiegać?
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, pomoże też trzymać się ustalonych treningów. Regularna aktywność fizycznie pomaga zaś zapobiegać chorobom serca i udarom
Niemal każdy regularny wysiłek fizyczny jest dobry dla naszego organizmu i pozwala powstrzymywać procesy starzenia się. Są jednak dobre wiadomości także dla tych panów, którzy nie mają serca do sportu - nie trzeba mocno się pocić, by móc liczyć na dobre efekty wysiłku fizycznego, i to takie, które pozwolą dłużej żyć.
Warto ćwiczyć w każdym wieku, aktywność daje korzyści zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu. Jednak po pięćdziesiątce trzeba uważniej dobierać treningi. W tym wieku może być łatwiej o urazy, a organizm nie jest tak wytrzymały jak w młodszych latach.
Lato daje nam możliwość uprawiania jednego z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów i to w okolicznościach tętniącej życiem natury. Podczas pływania nasze ciało rozwija się harmonijnie – pracuje niemal każdy mięsień. Sport ten pomaga wzmocnić kondycję, ale też wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo, pływanie na świeżym powietrzu poprawia krążenie krwi oraz przyśpiesza metabolizm.
Seniorzy, którzy są w lepszej formie fizycznej, mają zdrowsze mózgi.
Aby znacząco wzmocnić układ odpornościowy, trzeba regularnie ćwiczyć.
Do rozpoczęcia wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni, ale coraz ładniejsza aura sprawia, że chętniej wypoczywamy nad wodą. Tymczasem by wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, Policja przypomina, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.
Warto się wysypiać, bo sen odpowiada za wiele procesów w organizmie i jego niedobór negatywnie „odbja się" na zdrowiu. Okazuje się jednak, że namierna ilość odpoczynku także negatywnie oddziałuje na nasz organizm.
Tak, dobrze wiemy, że ćwiczenia są dobre np. dla zdrowia układu krążenia, zachowania mobilności, poprawy samopoczucia. Teraz wykazano, że mogą spowolnić rozwój choroby Parkinsona.
WHO szacuje, że cukrzyca dotyka prawie 60 milionów Europejczyków, z czego prawie 3 miliony stanowią Polacy. Dla pacjentów diabetologicznych oprócz stałego leczenia i zrównoważonej diety bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność terapii jest aktywność fizyczna. Sport nie tylko pozwala choremu na kontrolę masy ciała, ale przede wszystkim regulację poziomu cukru we krwi.
Podczas nadchodzących Dni Seniora odbędzie się wiele imprez sportowych. Uczestnicy mają zapewniony ruch na świeżym powietrzu, pozytywną dawkę energii i zdrową rywalizację.
Regularne spacery mogą poprawić samopoczucie mężczyzn chorych na raka prostaty, wynika z nowego badania.