Posiadanie trojga lub więcej dzieci może mieć negatywny wpływ na procesy poznawcze w późnym okresie życia. Jak się okazuje, efekt ten jest najsilniejszy w Europie Północnej, gdzie wyższa dzietność zmniejsza zasoby finansowe, nie poprawia natomiast zasobów społecznych.
Aż 94% młodych mężczyzn nigdy nie zbadało swojego nasienia, wynika z badania IQS zrealizowanego na rzecz kampanii „Płody Polak”. Blisko połowa z nich (49%) deklaruje, że skontrolowaliby swoje plemniki, gdyby nie udało im się z partnerką począć dziecka. Jednocześnie 12% młodych Polaków, którzy ani razu nie sprawdzili stanu swoich plemników, twierdzi, że nigdy nie zdecydują się na zbadanie nasienia. Tymczasem przyczyny niepłodności, która dotyka ok. 1,5 mln par w Polsce, w podobnym stopniu leżą po stronie kobiet, jak i mężczyzn. Wśród panów odpowiada za nią najczęściej zły stan nasienia.
Selen działa jako przeciwutleniacz „współpracując" z witaminą E. Ma istotny wpływ na płodność mężczyzn oraz zdrowie gruczołu krokowego.
Kobiety, które zachodzą w ciążę ze starszymi mężczyznami bardziej narażają się na ryzyko poronienia. Badania pokazały, że ryzyko poronienia jest o 60% większe dla kobiet spodziewających dziecka z mężczyzna po 40 roku życia, niż dla tych, których partnerzy mają 25 - 29 lat. Im starszy partner, tym prawdopodobieństwo utraty dziecka jest większe.