Według Polaków szczupła i wysportowana sylwetka jest jednym z głównych atrybutów ładnego wyglądu. I chociaż 47% polskiego społeczeństwa ma nadwagę, aż 82% deklaruje zadowolenie ze swojego wyglądu, w tym 73% osób z nadwagą. Najpopularniejszą wśród Polaków metodą odchudzania jest ograniczenie ilości spożywanego jedzenia. Stosuje ją 73% społeczeństwa. W dalszej kolejności plasują się ćwiczenia fizyczne (53%). Po specjalistyczne środki wspomagające odchudzanie sięga jedynie 20% polskiego społeczeństwa.
Jakkolwiek powolny przyrost masy jest typowy dla osób, które się odchudzały, niektórzy są w stanie zachować nową wagę na długi okres, mogą być „lżejsi" o10% od wyjściowej masy ciała przez okres 10 lat, wynika z danych amerykańskiego National Weight Control Registry, które przedstawiono na corocznym spotkaniu Obesity Society na Florydzie.
Ograniczenie kalorycznych napojów może pomóc stracić na wadze, ale zastąpienie ich wodą zamiast napojami dietetycznymi, przydaje jeszcze więcej korzyści, wynika z nowych badań.
Wysiłki zmierzające do zgubienia nadmiaru kilogramów mogą okazać się bezskuteczne, jeśli zażywa się jednocześnie określone leki. Zarówno powszechnie dostępne farmaceutyki bez recepty, jak i te przepisywane przez lekarzy mogą sprawić kłopoty z nadwagą.
Problem otyłości dotyka coraz więcej polskich rodzin. Aby z tym walczyć, niezbędna jest odpowiednia edukacja żywieniowa, a niekiedy nawet pomoc specjalisty. Dlatego od 15 września do 15 listopada, w ramach specjalnego programu, Centra Dietetyczne Naturhouse na terenie całej Polski zapraszają całe rodziny do skorzystania z bezpłatnych badań składu ciała i ich analizy oraz konsultacji z dietetykiem.
Serce przeciętnego Polaka jest średnio o 8-9 lat starsze, niż wskazuje na to wiek metrykalny – wynika z badania NATPOL 2011. W stosunku do roku 2002 około dwukrotnie poprawiła się skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego, istotnie zmniejszyło się średnie ciśnienie tętnicze wśród wszystkich Polaków. Liczba osób chorujących na nadciśnienie jest niestety większa o 2% niż dziesięć lat temu, aktualnie choruje ok. 32% dorosłych Polaków (10,5 mln chorych, w tym 9,5 mln w wieku 18-79 lat i prawie 1 mln osób powyżej 80 lat).
Pacjenci z cukrzycą stają w obliczu wielu problemów zdrowotnych związanych z chorobą. Witamina B1 może pomóc ich uniknąć.
Kobiety w średnim wieku, które jedzą w pośpiechu, częściej zmagają się z nadwagą niż panie, które jedzą powoli, wynika z badań przeprowadzonych Nowej Zelandii. Badanie nie wykazuje, że znaczna prędkość jedzenia w sposób nieunikniony spowoduje u kobiet zyskiwanie dodatkowych kilogramów, ale naukowcy uważają, że szybkość spożywania posiłków może mieć tu znaczenie.
Uczeni odkryli, że nasze kubki smakowe wyczuwają nie tylko słony, słodki, gorzki, kwaśny i umami (wykrywający białko), ale także tłusty. Nowe ustalenia mogą być bardzo pomocne w walce z nadwagą.
Otyłość jest związana nie tylko z bardziej agresywnym rakiem prostaty, ale także większymi guzami, informują włoscy naukowcy. Podczas gdy w wielu badaniach wykazano związek wagi z rozwojem raka gruczołu krokowego, do tej pory z rzadka przeprowadzano badania związku pomiędzy otyłością a wielkością guza.
Otyłe osoby starsze żyją krócej niż ci, którzy utrzymują prawidłową masę ciała, wynika z badań. Uczeni monitorowali stan zdrowia seniorów zwracając szczególną uwagę przybieranie i utratę na wadze. Odkryli, że wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), bądź wskaźnik talia-biodra, oznacza mniejsze szanse na długowieczność.
Kiedy żona lub partnerka starszego mężczyzny ma lepsze relacje z jego przyjaciółmi niż on sam, częściej pojawiają się u niego problemy z zaburzeniami erekcji, wynika z nowych badań.
Zdarza się, że trudno zachęcić mężczyzn do większej dbałości o sylwetkę, ponieważ zazwyczaj nie podlegają tak restrykcyjnym ocenom wizerunkowym, jak kobiety. Jeśli niedostatecznie przeraża otyłych panów znaczne ryzyko chorób śmiertelnych, przedwczesnych zgonów i pogorszenia jakości życia, najnowsze badania mogą być bardziej skuteczne: australijscy uczeni wykazali, że utrata kilku kilogramów może nie tylko zmniejszyć problemy urologiczne, ale także odwrócić problemy zaistniałe w sferze intymnej.
W badaniach dotyczących największych niepokojów związanych z jesienią życia okazało się, że ogromnym lękiem napawa możliwość utraty pamięci i niesamodzielność. Starzenie się samo w sobie nie jest jednak tak istotnym czynnikiem zaburzeń poznawczych, jak choroby, które towarzyszą temu procesowi. Największe zagrożenie dla dobrego funkcjonowania pamięci są: palenie papierosów, nadciśnienie, nadwaga i cukrzyca.
Większy obwód talii oznacza wzrost ryzyka śmierci dla osób z chorobą nerek. Zbyt obszerna talia przyczynia się do większego ryzyka chorób układu krążenia i cukrzycy, a teraz naukowcy odkryli, że ci, którzy mają tzw. otyłość brzuszną, są dwa razy bardziej narażeni na śmierć, jeśli cierpią jednocześnie na choroby nerek.