22 maja to Europejski Dzień Walki z Otyłością, który co roku jest okazją do zwrócenia uwagi na zatrważający w swej skali problem otyłości w Europie. A jest o czym mówić: według WHO 20% dzieci w Europie zmaga się z nadwagą, jedna trzecia z nich cierpi na otyłość.
Wraz z wiekiem osłabieniu ulega metabolizm, a liczne nabyte w ciągu wielu lat nawyki żywieniowe bywają niekorzystne dla naszej wagi. Podejmując decyzję o przejściu na dietę wielu ludzi jednak popełnia powszechne błędy, które powodują, że albo odchudzanie nie przynosi efektów, albo nowy sposób jedzenia staje się wręcz niebezpieczny dla zdrowia. Tych opisanych poniżej kilku rzeczy nie należy robić, mówią dietetycy.
Eksperci alarmują, że problem otyłości jest związany ze współczesnym stylem życia, okazuje się jednak, że nie tylko dieta i poziom aktywności fizycznej ma tu znaczenie, zanieczyszczenie powietrza także jest winowajcą w zakresie zyskiwania na wadze.
Rozwój zapalenia jelita grubego i raka jelita grubego może być zwiazany z niedostateczną ilością cukrów o nazwie O-glikany.
Trening siłowy może znacznie zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci i poprawić ograniczenia funkcjonalne u osób starszych.
Niewydolność serca jest powszechną chorobą, która w wielu przypadkach może kończyć się śmiercią.
To, co jesz i leki, które zażywasz, mogą zmienić ilość i rodzaj bakterii w jelitach. Ma to o tyle ważne znaczenie, że wpływa zarówno na sposób trawienia, jak i wiele procesów w organizmie.
Otyłość to obecnie już nie tylko kwestia estetyki. Nazywana „epidemią XXI wieku” coraz częściej wskazywana jest jako przyczyna wielu poważnych chorób. Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez dr Niki Ubags z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maastricht otyłość może wywoływać zmiany w komórkach oraz w gospodarce hormonalnej organizmu, zwiększając prawdopodobieństwo występowania poważnych infekcji dróg oddechowych.
Chyba nikt nie lubi, gdy przemożny chłód sprawia, że trzęsiemy się z zimna. Takie dreszcze mogą mieć jednak pewien pozytywny efekt, pozwalają spalić kalorie podobnie jak aktywność fizyczna.
Osoby z wyższym poziomem aktywności nerwowej mogą łatwiej tracić na wadze, uwązają badacze z Baker IDI Heart & Diabetes Institute w Melbourne.
Oto nowa szansa na skuteczne odchudzanie - piperyna pozwala stracić na wadze.
W obliczu coraz większego problemu otyłości i nadwagi we wszystkich krajach członkowskich, Unia Europejska pod przewodnictwem Holandii, stworzyła dokument „Roadmap for Action on Food Product Improvement”. Wytyczne zostały zaprezentowane podczas konferencji w Amsterdamie w której wzięły udział 23 kraje członkowskie oraz liczne przedsiębiorstwa sektora spożywczego i organizacje pozarządowe.
Stosowanie diety śródziemnomorskiej obniża ryzyko udaru mózgu.
Pokonaj cukrzycę! – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Według analizy Komitetu Zdrowia Publicznego PAN w Polsce jest 2,73 mln diabetyków . Natomiast WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oszacowała, że do 2030 roku cukrzyca stanie się siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów na świecie. Choroba ta często idzie w parze z otyłością, dlatego warto podejmować temat m.in. odpowiedniego żywienia. Jak nie dać się pokonać nadwadze i otyłości? Jak nie dopuścić do rozwoju cukrzycy?
Otyłość stała się poważnym globalnym problemem. Jest już powszechniejsza niż niedowaga.