Owrzodzenia żylne podudzi są ranami przewlekłymi. Ich leczenie bywa kłopotliwe, a w niektórych przypadkach dochodzi do zakażenia. Problemom związanym z owrzodzeniami można jednak w znacznym stopniu zapobiec. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat.
Niepokojąco szybko rośnie liczba osób zmagających się z nadwagą oraz ludzi cierpiących na otyłość. Walka z tymi przypadłościami najczęściej polega na przejściu na dietę odchudzającą i podjęciem wzmożonej aktywności fizycznej. Niestety, te najbardziej oczywiste metody nie zawsze dają oczekiwane efekty. Z pomocą przychodzi medycyna. Powszechnie uważa się, że chirurgiczne leczenie otyłości dedykowane jest jedynie osobom z otyłością olbrzymią. To przekonanie obala dr n. med. Wiesław Pesta, chirurg, który od lat przeprowadza operacje bariatryczne.
Na co zmarł pacjent, który ważył 150 kilogramów? Zgodnie z wpisem do aktu zgonu: na niewydolność układu krążenia. W rzeczywistości zmarł, bo był chory na otyłość. – Zacznijmy leczyć otyłość jako chorobę wyjściową, a zgonów z powodu powikłań otyłości będzie mniej – alarmowali eksperci na spotkaniu założycielskim Koalicji na rzecz Walki z Otyłością, które odbyło się w Ministerstwie Zdrowia.
Rak piersi jest jednym z najczęściej dotykających kobiety nowotworów. Ponieważ czynniki sprzyjające chorobie są zarówno genetyczne, jak i związane ze stylem życia, więc do pewnego stopnia można ograniczyć ryzyko choroby. Badacze są przekonani, że określone zmiany stylu życia uchronią przed tym rodzajem raka.
Stres jest naszym częstym towarzyszem - nie brakuje go i w życiu codziennym, i „od święta". Zobacz, jak może na ciebie wpływać.
Już blisko 60 proc. dorosłych Polaków zmaga się z nadwagą lub otyłością. Na rynku mnożą się więc firmy oferujące różne szybkie, „cudowne” diety i terapie odchudzające – często nieskuteczne lub wręcz szkodliwe. Tymczasem naukowcy z warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia opracowali i wdrożyli z sukcesem prawdziwie bezpieczną i skuteczną metodę odchudzania. Dzięki niej już ponad 1700 osób z całej Polski zrzuciło łącznie 9 ton nadmiernej masy ciała.
Polskie społeczeństwo tyje w coraz szybszym tempie. Nadwagę ma już 60 proc. Polaków, na otyłość choruje natomiast 27 proc. Prawie połowa usiłuje sama walczyć z nadmiarem kilogramów. W czasie diety większość Polaków wyklucza z codziennego jadłospisu produkty o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu. Popełniają jednak liczne błędy: rezygnują ze śniadań, jadają nieregularnie, wykluczają wartościowe produkty takie jak kasze czy pieczywo razowe.
Jedz mango, zyskasz większą ochronę przed otyłoscią i cukrzycą typu 2.
Jeśli chcesz zmniejszyć swoją wagę, wybór diety wysokobiałkowej nie jest najlepszym rozwiązaniem. W dłuższej perspektywie taki sposób jedzenia może spowodować, że przybędzie ci kilogramów.
Amerykanie opracowali urządzenie, które ma pomóc w walce z otyłością - to pompa, która wysysa z żołądka część dostarczanego pokarmu. Twórcy obiecują, że pomoże schudnąć nawet kilkadziesiąt kilogramów.
Warto zadbać oprawidłowoą masę ciała w każdym wieku, ale trzeba też pamiętać, zę im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla naszego dobra. Odkryto, że każda dekada otyłości zwiększa ryzyko nowotworu.
Napoje słodzone nie są najlepszy wyborem dietetycznym. Duża ilość kalorii zwiększa ryzyko m. in. nadmiaru cholesterolu oraz wystąpienia cukrzycy.
Jeśli masz problemy z wagą, to być może dlatego, że twoi dziadkowie byli „okrągli". A jeśli twoje wnuki mają nadwagę, nie musi to być wina czekolad, które im przynosisz, ale właśnie tego, że trudno ci zrzucić nadmiar kilogramów.
Sezon letni wciąż trwa. I chociaż do jesieni już bliżej niż dalej, to właśnie teraz warto rozpocząć walkę z otyłością. Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Ważne jest, by stawiać go tak, by nie zrobić sobie krzywdy oraz by nie się zniechęcić na starcie.
Masz nadwagę? Nie odkładaj dłużej decyzji o odchudzaniu. Nadmiar kilogramów sprzyja rozwojowi aż trzynastu nowotworów.