Potrafimy lepiej radzić sobie z zawałami, ale wciąż około 1,5 miliona Polaków cierpi na chorobę wieńcową. Część z nas bardziej dba o siebie, ale są też tacy, którzy chorują na własne życzenie. Tylko 20 procent chorych na „wieńcówkę” ma ją z powodów genetycznych - pisze „Super Express”w najnowszym raporcie o zdrowiu.
Jak pokazują wyniki badań przedstawionych na konferencji naukowej w San Diego, zaobserwowano, że kobiety, które mniej śpią są bardziej podatne na tycie. Prowadzi to nierzadko do nadwagi lub nawet otyłości. Badania przeprowadzono na grupie 68183 w pełni zdrowych kobiet. Dane o paniach zaczęto zbierać od 1976 roku, kiedy były w wieku od 30 do 55 lat.
Każdego dnia 275 Australijczyków zapada na cukrzycę – podaje serwis emaxhealth.com. Takie wyniki badań opublikował International Diabetes Institute w Melberne. Mając na uwadze, że wszystkich mieszkańców (dane za www.pwn.pl) Australii jest 18,5 miliona, są to dane wręcz szokujące. Zresztą pozostałe także. Wynika z nich, że w Australii każdego roku na cukrzycę zapada ok. 100 000 dorosłych osób.
Badania donoszą, że ponad 80 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na otyłość lub pali papierosy tym samym zwiększając ryzyko wystąpienia groźnych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci.
Prawie połowa Niemców to gnuśni domatorzy, nieskłonni do aktywnego spędzania wolnego czasu – wynika z badań instytutu badań opinii GfK. Najmniej ruchliwi są ludzie starsi, najaktywniej spędza wolny czas młodzież i ludzie w przedziale wiekowym 20-30 lat.
Hiszpańscy naukowcy wykazali, że osoby, które w ciągu doby mało piją płynów, te będą bardziej podatne na nadwagę i otyłość. Woda w organizmie sprzyja trawieniu, ale co najważniejsze – reakcje chemiczne zachodzące z udziałem h2o opóźniają odkładanie się tłuszczu pod skórą.
Podczas czwartkowych warsztatów naukowych w Warszawie dyskutowano na temat promowania zdrowego żywienia i aktywności fizycznej w naszym kraju. Lekarzy i naukowców niepokoi zwłaszcza problem otyłości. Okazuje się, że około 19 procent dorosłych Polaków cierpi na otyłość.