Nie chodzi jedynie o białe pieczywo - wszystkie produkty, które zawierają znaczne ilości węglowoadnów rafinowanych (produkty przetworzone z cukrami prostymi) mogą sprzyjać depresji, mówią uczeni.
Już jeden słodki napój gazowany dziennie zwiększa ryzyko cukrzycy i to niezależnie od wagi. Nawet szczupłe osoby, które każdego dnia sięgały po napoje gazowane, cechowały się wyższym prawdopodobieństwem tej choroby.
Ludzie, których dieta jest bogata w pikantne przyprawy, mogą liczyć na dłuższe życie, mówią uczeni z Harvard School of Public Health.
Przynajmniej w Chinach - tak wynika z brytyjskich badań.
Oto znamienny znak czasów: kobietom w większym stopniu szczęście przynosi szczupła sylwetka niż udany związek.
Obniżenie temperatury otoczenia to zdaniem naukowców jedna z metod skutecznej walki z otyłością. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez dr Anouk van der Lans z Uniwersytetu w Maastricht na osobach z indeksem BMI pomiędzy 28 a 35.
Otyłość związana z przejadaniem się może być wynikiem posiadania genu, który sprzyja takim (nie)dietetycznym zachowaniom, mówią uczeni z University College London.
Od dawna słyszymy, że nadwaga i otyłość są niebezpieczne dla zdrowia, dlatego tak powszechnie zachęca się do prowadzenia zdrowszego trybu życia - adekwatnej diety i aktywności fizycznej, które mają pozwolić na odzyskanie dobrej formy. Z badań wynika jednak, że ludzie otyli mają niewielkie szanse na uzyskanie normalnej wagi.
Dużo się pisze o kłopotach zdrowotnych, jakim sprzyja otyłość, jednakże niedowaga także zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, jedną z nich jest demencja.
Pomimo jedzenia zgodnie ze standardową dietą, zwierzęta mogą być otyłe, jeśli ich przodkowie z kilku pokoleń wstecz byli niedożywieni.
Powszechnie wiadomo, że osoby cierpiące np. na cukrzycę lub inne przewlekłe schorzenia, mają wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci, teraz jednak obliczono, że zmaganie się z więcej niż jedną tego typu chorobą może czterokrotnie podwyższyć to prawdopodobieństwo.
Nadciśnienie to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości, która prowadzi do poważnych, zagrażających życiu chorób. Być może jednak nie dotyczy to jednak choroby Alzheimera, mówią uczeni.
Wbrew niektórym wcześniejszym rekomendacjom, nie warto unikać częstego wchodzenia na wagę, gdy chce się schudnąć.
Powszechnie wiadomo, że w dojrzalszych latach nieco trudniej jest utrzymać szczupłą sylwetkę, bo przybieraniu na wadze sprzyja wówczas wiele czynników, m. in. zwalniający wraz z wiekiem metabolizm. Jednocześnie trzeba przypomnieć, że nie wszystkie kalorie są sobie równe, a niektóre kaloryczne produkty mogą być polecane dojrzałym ludziom.
Jak wynika z nowych badań, składnik winogron, jagód i czerwonego wina może zmienić nadmiar tłuszczu w tzw. tłuszcz brązowy, który pomaga spalać kalorie.