Pomimo braku kalorii, słodziki nie pomagają schudnąć. Uczeni nie znaleźli żadnych dowodów na to, że stosowanie słodzików, czy to u dzieci, czy u dorosłych, wpływa na poziom wagi.
Kamienie żółciowe tworzą się w pęcherzyku żółciowym ze składników żółci. U większości ludzi brakuje objawów, tymczasem dolegliwość dotyczy 1-4 proc. ludzi. Powikłania kamieni żółciowych mogą być jednak poważne i obejmować: zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, żółtaczkę i zakażenie przewodu żółciowego. Sprawdź, jakie symptomy - o ile występują - mogą świadczyć o chorobie.
Stres może przysporzyć nam wielu problemów, w tym kłopotów z trawieniem, zaburzeń snu, czy bólu głowy, jest też pośrednią przyczyną przybierania na wadze. Sprawdź, dlaczego.
Duża konkurencja sprawia, że bary i restauracje obniżają ceny dań, zachącając nas do rezygnacji z samodzielnego gotowania. To jednak prosta droga do nadwagi i otyłości, ostrzega międzynarodowy zespół dietetyków.
Nadmiar tkanki tłuszczowej skutkuje takimi zmianami w organizmie, ktore prowadzą do zwiększenia ciśnienia krwi, nadmiaru cholesterolu i innych zjawisk, które z kolei oznaczają wyższe ryzyko poważnych chorób. Okazuje się jednak, że nadwaga sama w sobie, bez tych dodatkowych czynników ma związek z problemami zdrowotnymi.
Już kilka badań dowiodło, że serwowanie sobie słodkich napojów zwiększa ryzyko zaburzeń metabolicznych i cukrzycy. Kolejne testy dowodzą, że napoje te są szczególnie niekorzystne dla naszego organizmu.
Nadwaga i otyłość rozwija się, gdy dopływ energii do organizmu przekracza jej wydatki, czyli gdy zjadamy więcej, niż tego wymaga nasz poziom aktywności. Jednak dieta i aktywność fizyczna to nie wszystko - dodatkowym czynnikiem może być niedobór snu, który prowadzi do rozregulowania apetytu i nadmiernego objadania się. Okazuje się, że już nawet jedna nieprzespana noc ma związek z przybieraniem na wadze.
Wiele kobiet po 50-tym roku życia skarży się na przyrost masy ciała, który nie wiąże się ze zwiększonym spożyciem żywności lub na trudności w odchudzaniu. Pojawiają się problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, a stosowanie diet nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Głównymi przyczynami kłopotów w walce ze zbędnymi kaloriami po 50-tce są zmiany hormonalne. Co robić, aby w każdym wieku cieszyć się dobrą kondycją i zgrabną figurą?
W 2025 r. aż 2,7 mld ludzi, czyli co czwarta osoba na świecie, może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. W Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się już 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet (GUS), a co o piąty Polak jest otyły. Głównymi przyczynami otyłości są brak aktywności fizycznej i zła dieta.
Robi wszystko, żeby jak najszybciej obok niej zagościły u nas schorzenia układu krążenia, cukrzyca, miażdżyca, choroby nowotworowe. Do tego powoduje zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. Bo takie są często skutki otyłości. A łatwo ją „złapać” – wystarczy niezdrowo i za dużo jeść, mało się ruszać.
Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz niewłaściwa dieta sprawiają, że 68 procent kobiet i 57 procent mężczyzn na świecie cierpi z powodu żylaków. Ten uciążliwy problem już dawno przestał być tylko defektem kosmetycznym – jest chorobą. Jesień jest idealną porą na leczenie żylaków, zwłaszcza, że aura z każdym dniem będzie bardziej sprzyjać zakrywaniu nóg.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym np. sprzyja rozwojowi nowotworów, zwiększa ryzyko demencji, czy psuje wzrok. Do tej listy trzeba dopisać teraz ryzyko zaburzeń rytmu serca.
Jak wynika z nowego brytyjskiego raportu, otyłość będzie główną przyczyną śmierci kobiet. Jeśli utrzymają się obecne trendy, uplasuje się na liście zagrożeń wyżej niż np. palenie papierosów.
Seniorzy, którzy mają zdrowy układ krążenia, rzadziej chorują na osłabienie zdolności poznawczych i demencję.
Nowe irlandzkie badania pokazują, że nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli tzw. otyłość brzuszna, wiąże się z osłabieniem zdolności poznawczych ludzi po sześćdziesiątce.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem