Amerykańscy naukowcy, jako pierwsi, prześledzili kolejność powstawania złogów białka, charakterystyczną dla choroby Alzheimera. Jak donosi najnowsze „Nature”, wbrew dotychczasowym ustaleniom, zmiany w mózgu charakterystyczne dla schorzenia mogą pojawiać się i rozwijać z dnia na dzień.
Najnowsze badania naukowe potwierdziły, że sposób odżywiania ma ogromny wpływ na proces starzenia się organizmu.
Wczoraj w Ścinawie na Dolnym Śląsku otwarto pierwszy w Polsce szpital dla chorych na Alzheimera. Jednak liczba chorych znacznie przekracza możliwości placówki. „Przydział miejsca u nas będzie graniczył z cudem”, powiedział dyrektor ośrodka Michał Hajtko.
Polscy naukowcy odkryli kompleks białek, który potrafi wstrzymać rozwój choroby Alzheimera, a nawet cofnąć symptomy choroby, opracowali też metodę masowej produkcji tej leczniczej substancji. Jednakże, środek ma trafić za rok do aptek... amerykańskich.
Dość popularne jest pytanie o różnice pomiędzy demencją a chorobą Alzheimera. Wydaje się, że lekarze wolą używać terminu „demencja”, jako że określenie „choroba Alzheimera” zyskało liczne treści, które nie tylko nie mieszczą się w jego definicji, ale i w większym stopniu napawa pacjentów lękiem. Wiele osób stosuje powyższe określenia zamiennie.