Przed zbliżającymi się wakacjami w internecie pojawia się coraz więcej propozycji wynajmu kwater, kuszących często atrakcyjnymi cenami. Wśród prawdziwych okazji pojawiają się niestety także fikcyjne oferty, obliczone na oszukanie klienta.
W Polsce żyje ponad 7,5 mln osób powyżej 60. roku życia – wynika z danych GUS. To właśnie do tej grupy konsumentów kierowane są oferty zachęcające do tzw. zakupów poza lokalem przedsiębiorcy – od akwizytora, czy na specjalnych pokazach. Seniorzy korzystający z tego rodzaju zakupów bywają często wprowadzani w błąd – akwizytorzy zachwalają towary, reklamując ich zdrowotne właściwości, gdy w rzeczywistości są to produkty relaksacyjne, nie informują o prawie odstąpienia od umowy czy nakładają uciążliwe formalności przyjmując zwroty wyłącznie w swoich biurach. Dlatego też firmom prowadzącym tego typu działalność często przygląda się Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów.
Za pośrednictwem poczty elektronicznej lub na stronach internetowych trafiają do nas reklamy, kuszące szybką i łatwą pożyczką gotówkową. Jeśli w reklamie takiej nie ma podanych warunków, zaś żeby czegokolwiek więcej się dowiedzieć, należy wysłać zapytanie z danymi osobowymi - możemy mieć do czynienia z oszustwem.
Oszuści wymyślili nową metodę wyłudzania pieniędzy - ostrzegają policjanci z komendy głównej. Zaczyna się niewinnie, od puszczenia pojedynczego sygnału na telefon komórkowy. Osoba oddzwaniająca na wskazany numer nie wie, że wykonuje drogie połączenie typu Premium, którego stawka wg cennika jest bardzo wysoka. W ten sposób oszuści jednorazowo mogą wyłudzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.
Zawyżone rachunki, oszukiwanie na składnikach, dania z mrożonek, przeterminowane produkty - zastrzeżenia wzbudziło blisko 80 proc. punktów gastronomicznych skontrolowanych przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK. Najlepiej sytuacja wygląda w barach mlecznych i fast foodach, najgorzej – w miejscowościach, gdzie spędzamy wakacje i ferie.
Rusza policyjna akcja profilaktyczna przypominająca osobom starszym, jak nie stać się ofiarą oszustów. Na warszawskim Dworcu Centralnym wyemitowane zostaną spoty ostrzegające przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Przygotowane zostały wspólnie przez policjantów z komendy stołecznej Policji i dziennikarzy radia ZET. W nagraniu spotu udział wzięli m.in.: aktorzy Teresa Lipowska oraz Konrad Marszałek. Komunikaty pojawią się też na stronie internetowej stołecznej Policji.
Osoby starsze znacznie częsciej niż młodsi padają ofiarami pewnej grupy przestępców. Oszusći "specjalizujący" się w Seniorach, atakują starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań i przedstawiają kilka typowych sposobów oszustw. Przestępcy są niestety bardzo pomysłowi, więc metody działania oszustów stale się zmieniają, zatem i poniższy opis nie jest pełny i zamknięty...
Policjanci z Lublina w jednym z tamtejszych banków zatrzymali 64-letnią kobietę na gorącym uczynku usiłowania wyłudzenia kredytu. Zatrzymana, posługując się dokumentami 86-letniej kobiety, którą się opiekowała, próbowała wyłudzić kredyt w kwocie 8 tysięcy złotych.
Bydgoscy policjanci zatrzymali oszusta, który starszemu człowiekowi oferował zwykłe, ale wycofane już z obiegu angielskie monety „One Penny” jako złote. Za przestępstwo oszustwa opryszkowi grozi kara do 8 lat więzienia.
Policjanci z Olsztyna, Mrągowa i Ełku rozbili kolejną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzeniach pieniędzy od starszych osób metodą na tzw. wnuczka. Zatrzymano aż 8 osób, mieszkańców Warszawy i Łodzi, którzy takze wcześniej dopuszczali się podobnych przestępstw.
Zbliżające się święta Wielkanocne to czas, kiedy część z nas wyjedzie do swoich rodzin. Wybieramy się w dalekie trasy samochodem, długie podróże pociągiem i na kilka dni pozostawiamy nasze mieszkania bez opieki. Najbliższe dni to także czas zakupów i świątecznych przygotowań, bądźmy więc w tych dniach ostrożni, przestrzegają policjanci.
Od początku roku świętokrzyscy policjanci zanotowali już kilkadziesiąt przypadków wykorzystywania łatwowierności starszych osób przez oszustów. Przestępcy gotowi są wykorzystać każdy sposób, aby osiągnąć swój cel i wzbogacić się kosztem seniorów. Ostatnio w Sandomierzu rzekomy siostrzeniec oszukał starsze małżeństwo na 5 tys. euro.
Rzecznika prasowy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Tomasz Leleno opublikował komunikat, w którym ostrzega przed działalnością jednej z firm sprzedających tzw. pościel rehabilitacyjną. Sprawę nagłośniły kilka dni temu toruńskie „Nowości”.
Policjanci z Nowej Soli zatrzymali 58-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o usiłowanie oszustwa. Wraz z kobietą, która jest w tej chwili poszukiwana przez Policję, próbowali wyłudzić od 83-letniej kobiety pieniądze i biżuterię. Para ta nawet podwiozła do banku swoim samochodem starszą panią. Na szczęście ta przekazała pracownicy banku informację o próbie oszustwa i policjanci zjawili się w banku chwilę później.
86- letnia mieszkanka Kielc przechytrzyła oszustki. Kobiety podające się za pracownice administracji zaproponowały staruszce fikcyjny remont, seniorka jednak nie dała się zwieść, powiadomiła władze i oszustki trafiły w ręce policji.