Bezpłatna kawa, sprzedawcy przebrani w lekarskie fartuchy, „ostatnia okazja” – to przykłady manipulacji wykorzystywanych przez akwizytorów. Przed dniem sprzedaży bezpośredniej przypominamy o czym warto pamiętać, kupując od akwizytora.
Policjanci z Ciechanowa zatrzymali 20-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwo metodą "na wnuczka". Wpadł podczas próby przekazania pieniędzy. Mężczyzna już usłyszał zarzut usiłowania oszustwa i przyznał się do winy. Najprawdopodobniej oszukał w ten sposób dwadzieścia kilka osób z całej Polski. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Sprzedawcy energii mogli wprowadzać w błąd zapewniając, że tylko aktualizują dotychczasową umowę a podpisanie dokumentów umożliwi obniżenie rachunków – wynika ze skarg konsumentów. UOKiK wszczął postępowania przeciwko trzem sprzedawcom energii elektrycznej. Polska Energetyka Pro, Novum i Energetyczne Centrum zawierają z konsumentami umowy sprzedaży energii elektrycznej. Dodatkowo Energetyczne Centrum proponuje konsumentom sprzedaż gazu. Wszystkie trzy spółki zawierają umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.
Uwaga na maile i telefony z informacją o możliwości przeliczenia świadczeń wypłacanych przez ZUS. Osoby podszywające się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą kierować do emerytów zawirusowaną korespondencję elektroniczną lub namawiać do płatnych porad.
Mój mąż dostał ostatnio wiadomość mailową z informacją o elektronicznym zestawieniu operacji bankowych, którą otworzył bez chwili zastanowienia. Okazało się, że ten mail nie był wysłany przez bank. Mąż stracił pieniądze na koncie. Jak rozpoznać fałszywe wiadomości i jak się przed nimi chronić?
Czasem korzystamy z nich, żeby wziać udział w konkursie, zapłacić za dostęp do jakiejś usługi czy pomóc potrzebującym. Jednak z usługą Premium Rate wiązą się niekiedy wysokie koszty. Jak świadomie z niej korzystać nie narażając się na nieprzewidziane wydatki?
Kara nawet do lat 5 pozbawienia wolności grozić może dwóm kobietom zatrzymanym przez jeleniogórskich policjantów, a które okradły starszego mężczyznę. Ich łupem padło kilka tysięcy złotych. Oszustki przedstawiły się jako pracownice Narodowego Funduszu Zdrowia i zaproponowały pokrzywdzonemu refundację leków. Pod tym pretekstem weszły do mieszkania. Obecnie funkcjonariusze sprawdzają, czy zatrzymane mają na koncie więcej podobnych czynów.
Prosty chwyt w ostatnim czasie ponownie jest wykorzystywany przez oszustów - alarmuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Sprawa dotyczy metody oszukiwania abonentów, najczęściej sieci telefonii komórkowych, poprzez wykorzystywanie ich skłonności do oddzwaniania na nieodebrane połączenia. Takie połączenia przychodzą często w godzinach wieczornych i w nocy, co jest celowym działaniem, aby skłonić użytkownika do oddzwonienia. Mechanizm działania samego procederu jest stosunkowo prosty i opiera się przede wszystkim na nieuwadze czy nadmiernym zaufaniu samego użytkownika.
Wczoraj policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali cztery osoby ze ścisłego kierownictwa dwóch parabanków działających na terenie kraju - Pożyczka Gotówkowa oraz Baltic Money. Dziś Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku postanowił o ich tymczasowym aresztowaniu. Za zarzucane im przestępstwa szefowie parabanków mogą spędzić w więzieniu nawet 15 lat.
SMS zachęcający do udziału w konkursie musi wyraźnie informować o organizatorach oraz kosztach i zasadach uczestnictwa. Podawanie nieprawdziwej ceny i sugerowanie pewnej wygranej stanowi łamanie prawa.
Każdy z nas nie raz miał do czynienia akwizytorami, którzy pukają do naszych drzwi o każdej porze, oferując wszystko począwszy od zapachów do samochodu, poprzez garnki, aż po ubezpieczenia i kredyty. Sprzedawcy chodzą od domu do domu, obiecując wyjątkowo korzystne oferty. Jeśli akurat mamy chwilę, próbujemy być mili, bo taka jest po prostu ich praca. W rzeczywistości w każdej grupie, również wśród ciężko pracujących handlowców mogą zdarzyć się czarne owce. Co zrobić by nie dać się oszukać? Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć kłopotów.
Według ostatnich badań prawie połowa polskich seniorów (46%) postrzega sytuację finansową osób po 65. roku życia w Polsce jako złą. Jest to jednocześnie grupa, która najchętniej udziela pomocy materialnej rodzinie i najbliższym. I właśnie dlatego osoby starsze należy edukować, jak nie dać się oszukać i nie narażać domowego budżetu.
Nie ma chyba osoby, która nie byłaby zachęcana do wzięcia udziału w konkursie czy loterii SMS-owej. Decyzja o udziale winna być gruntownie przemyślana. Inaczej niewinnie wysłany SMS może się okazać bardzo kosztownym wydatkiem. Jak chronić się przed przykrymi niespodziankami związanymi z wysyłaniem wiadomości tekstowych na numery specjalne?
Ofiarami niektórych nieuczciwych przedstawicieli handlowych działających w imieniu i na rzecz różnych dostawców usług telekomunikacyjnych dość często padają seniorzy. Co zrobić, aby nie dać się oszukać? O czym pamiętać podczas podpisywania umowy? Odpowiedzi m.in. na te pytania dotyczące usług telekomunikacyjnych można poznać w ramach programu „Ufaj, ale sprawdzaj” organizowanego przez Centrum Informacji Konsumenckiej Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
W mediach często pojawiają się informacje o oszustach SMS-owych, którzy wyłudzają od odbiorców nie tylko pieniądze z wiadomości zwrotnych, ale również dane i hasła np. do kont bankowych. Jak rozpoznać, czy SMS jest oszustwem, na co zwracać uwagę i jak reagować na fałszywe wiadomości wyjaśnia Daniel Zawiliński, ekspert z Platformy SerwerSMS.pl.