Policja przypomina osobom starszym o oszustach, którzy wykorzystują ludzką ufność, otwartość i szczere intencje. Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. W Puławach oszuści podali się za prokuratora, który przekonywał, że rozpracowuje grupę przestępców, fałszujących dowody osobiste. 79-latka straciła 18 tys. złotych. W Lublinie 67-latek stracił 30 tys. złotych, po tym jak oszuści powiedzieli, że są policjantami.
Metodą na wnuczka, członka rodziny i policjanta próbowali wczoraj wyłudzić pieniądze oszuści od kilkunastu mieszkańców Świdnika. Starsi ludzie nie dając wiary telefonicznym rozmówcom, nie ulegli i nie przekazali rzekomo potrzebnych pilnie pieniędzy w kwotach niekiedy sięgających do ponad 85 tys. złotych. W Zamościu, dzięki czujności starszej kobiety, udało się zatrzymać i przedstawić zarzuty 47-latkowi, który prosił o kilkusetzłotową pożyczkę na zapłacenie kary w związku z rzekomym wypadkiem drogowym.
Dzięki współpracy świętochłowickich kryminalnych z policjantami z województwa lubelskiego wpadli dwaj mężczyźni w wieku 29 i 25 lat podejrzani o oszukiwanie seniorów metodą na tzw. policjanta. Sprawcy wpadli zaraz po tym, jak po raz kolejny dopuścili się wyłudzenia pieniędzy. Grozi im za to 8 lat więzienia.
Pieniądze to pożądany towar. Każdy chce posiadać ich na swoim koncie jak najwięcej – i nie ma w tym nic złego, dopóki nie zacznie się w tym celu stosować niemoralnych metod. W miarę tego, jak szybko rozwijają się technologie w dzisiejszej rzeczywistości, również złodzieje zmienili swoją taktykę działania. Aktualnie mamy do czynienia z prawdziwymi cyberprzestępcami, którzy posługują się najnowocześniejszymi narzędziami internetowymi. Istnieją jednak sposoby na to, aby skutecznie chronić środki finansowe w sieci.
Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.
Łącznie nawet 2 miliardy złotych mogła chcieć wyłudzić 36-letnia kobieta z Warszawy. Oszustka przesyłała faktury VAT za fikcyjne usługi do różnych instytucji i urzędów. Stołeczni policjanci zatrzymali ją za próbę wyłudzenia ponad 56 milionów złotych. 36-latka usłyszała już zarzuty. Może jej grozić kara nawet do 10 lat więzienia.
Policjanci z Lublina zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który odpowie za oszustwa metodą na wnuczka i policjanta CBŚ. Oszusust działał na terenie Lublina, Świdnika oraz Lubartowa. Okradł łącznie pięć starszych kobiet wyłudzając w ten sposób pieniądze w kwocie ponad 100 tysięcy złotych. Za oszustwa grozi mu teraz 8 lat pozbawienia wolności.
Każdego roku tysiące osób zostaje pokrzywdzonych na skutek nieuczciwych praktyk związanych ze sprzedażą bezpośrednią. Coraz częściej słyszymy o popełnianiu oszustw, zwłaszcza na szkodę osób w podeszłym wieku lub nieporadnych życiowo, które zakupiły przedmioty za kwoty znacznie przekraczające ich wartość. Jeśli zostałeś oszukany i chcesz, aby sprawca przestępstwa był ścigany i poniósł odpowiedzialność, zawsze o pomoc można zwrócić się do prokuratury.
Nasycenie rynku wszelkiego rodzaju usługami i ofertami firm telekomunikacyjnych sprawia, że dostawcy usług szukają coraz bardziej wymyślnych sposobów na zdobycie klienta. Jednym z częstych przykładów jest wizyta przedstawiciela handlowego lub kuriera w naszym domu, w celu przedstawienia oferty „korzystniejszej, jedynej w swoim rodzaju, dostępnej tylko dla nas, tylko teraz” – pod warunkiem jej natychmiastowego podpisania.
Akwizytor proponuje zmianę sprzedawcy prądu? Prawo konsumenta do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej czy gazu jest od kilku lat ważnym elementem wzmacniania konkurencyjności na tych rynkach. Z monitoringu prowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że do końca sierpnia tego roku ponad 350 tysięcy gospodarstw domowych i niemal 150 tysięcy innych podmiotów zdecydowało się na zmianę sprzedawcy energii. Niejednokrotnie na zmianę sprzedawcy decydujemy się, gdy np. akwizytor puka do naszych drzwi z ofertą. Często jednak akwizytorzy mijają się z prawdą i nie wywiązują się ze swoich ustawowych obowiązków...
Bezpłatna kawa, sprzedawcy przebrani w lekarskie fartuchy, „ostatnia okazja” – to przykłady manipulacji wykorzystywanych przez akwizytorów. Przed dniem sprzedaży bezpośredniej przypominamy o czym warto pamiętać, kupując od akwizytora.
Policjanci z Ciechanowa zatrzymali 20-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwo metodą "na wnuczka". Wpadł podczas próby przekazania pieniędzy. Mężczyzna już usłyszał zarzut usiłowania oszustwa i przyznał się do winy. Najprawdopodobniej oszukał w ten sposób dwadzieścia kilka osób z całej Polski. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Sprzedawcy energii mogli wprowadzać w błąd zapewniając, że tylko aktualizują dotychczasową umowę a podpisanie dokumentów umożliwi obniżenie rachunków – wynika ze skarg konsumentów. UOKiK wszczął postępowania przeciwko trzem sprzedawcom energii elektrycznej. Polska Energetyka Pro, Novum i Energetyczne Centrum zawierają z konsumentami umowy sprzedaży energii elektrycznej. Dodatkowo Energetyczne Centrum proponuje konsumentom sprzedaż gazu. Wszystkie trzy spółki zawierają umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.
Uwaga na maile i telefony z informacją o możliwości przeliczenia świadczeń wypłacanych przez ZUS. Osoby podszywające się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą kierować do emerytów zawirusowaną korespondencję elektroniczną lub namawiać do płatnych porad.
Mój mąż dostał ostatnio wiadomość mailową z informacją o elektronicznym zestawieniu operacji bankowych, którą otworzył bez chwili zastanowienia. Okazało się, że ten mail nie był wysłany przez bank. Mąż stracił pieniądze na koncie. Jak rozpoznać fałszywe wiadomości i jak się przed nimi chronić?