Obecnie w internecie można załatwić praktycznie wszystko. Nieważne, czy chcesz założyć konto w banku, czy też ubezpieczyć swój samochód. To medium stało się na tyle popularne, iż jest już w zasadzie większości domów na całym świecie i codziennie pomaga nie tylko w pracy, ale również komunikowaniu się ze znajomymi. Szczególnie cieszy fakt mobilności oraz tego, iż aby zrobić zakupy na przedświąteczne prezenty czy na inne okazje nie musimy biegać cały dzień po mieście od sklepu do sklepu.
Jakiś czas temu zgubiłam dowód osobisty, myślałam, że gdzieś mi się zapodział. Wczoraj dostałam list z wezwaniem do zapłaty. Ktoś ukradł mi dowód i wziął pożyczkę! Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Gdzie powinnam się zgłosić? Jak można się ustrzec przed takimi działaniami?
Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przed oddzwanianiem na nieznane numery, z których wykonano do nas nieodebrane połączenia. W ostatnich miesiącach wiele osób padło ofiarą oszustw, w wyniku których musiały zapłacić wysokie rachunki telefoniczne.
Czekolada przeterminowana o ponad 200 dni, gotowe ciasto ze sklepu - z zakalcem czy spleśniałe bakalie mogą zepsuć wielkanocne przygotowania niejednej pani domu. Wszystkim przygotowującym się do wielkanocnych zakupów Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o tym jak wybierać produkty spożywcze.
Oszustwa „na wnuka", wyłudzenia, psychomanipulacja, sekty - to tylko część zagrożeń, jakie mogą napotkać seniorzy. Jak chronić się przed oszustwem? Jak nie dać się nabrać?
Policjanci ze Szczecinka zatrzymali 33-letnią kobietę, która podając się za pielęgniarkę, sprzedawała starszym ludziom fałszywe lekarstwa oraz urządzenia, których nie posiadała.
Warszawscy policjanci zatrzymali 55 - letniego Sławomira S., który oszukiwał rodziny zmarłych i wyłudzał od nich pieniądze. Policja prosi o kontakt wszystkie osoby, które zostały oszukane w podobnych okolicznościach.
Policja lubuska ostrzega mieszkańców województwa - zwłaszcza tych najstarszych - przed wpuszczaniem do domu obcych ludzi. Na terenie lubuskiego pojawili się ostatnio oszuści podszywający się pod pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia.
Komenda Główna Policji poinformowała, że poszukiwany jest osiemdziesięcioletni Eugeniusz Gadomski. Ten starszy pan ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości od 1998 roku. Wysłano za nim już kilka listów gończych za liczne wyłudzenia i oszustwa.
Policja w Zielonej Górze rozpoczęła akcję przeciw szerzącej się fali oszustw dokonywanych na starszej części społeczeństwa w Lubuskiem. Naciągacze podają się zazwyczaj za pracowników ZUS lub znajomych kogoś z rodziny i w ten sposób wyłudzają pieniądze.
Większość oszustw związanych z telemarketingiem (od 56 do 80 proc.) dotyczy starszej części społeczeństwa. W związku z National Fraud Awareness Week (coś w rodzaju tygodnia świadomości o oszustwach), National Crime Prevention Council w Stanach Zjednoczonych wydał specjalną, dostępną również przez przez Internet broszurę i rozpoczął nadawanie komunikatów telewizyjnych, mających ostrzec starszych Amerykanów przed telemarketingowymi oszustwami.
Nowe federalne i stanowe uregulowania prawne w USA wprowadzają program ochrony seniorów przed oszustwami finansowymi. Jak podaje SEC(Securities and Exchange Commission) zaostrzenie prawa zakłada ścisłą kontrolę nieuczciwych brokerów i doradców.
W jednym z miast pojawili się oszuści podszywający się pod pracowników urzędów skarbowych. Dzwonią oni do samotnych, starszych osób, proponując, podczas wizyty domowej, pomoc przy wypełnieniu formularzy PIT.
Nie dajcie się zwieść oszustom posługującym się metodą pożyczania pieniędzy na tak zwanego "krewniaka". Nie bądźcie łatwowierni - apeluje do seniorów Arcybiskup Diecezji Warszawsko - Praskiej Sławoj Leszek Głódź wspólnie z szefem stołecznej Policji podinsp. Jackiem Kędziorą.