Niska świadomość osób starszych dotycząca ryzyka oszustw wiąże się z ryzykiem rozwoju demencji lub łagodnych zaburzeń poznawczych w przyszłości. Jak się wydaje, zmiany w osądzie społecznym zachodzą, zanim rozpoznawalne staną się zmiany w myśleniu czy pamięci.
Seniorzy są jedną z grup społecznych najbardziej narażonych na nadużycia i wyłudzenia. Według danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, aż 10 proc. z 6,4 mln osób w wieku 65+ przyznaje, że padło ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy. Komenda Główna Policji szacuje natomiast, że tylko w I półroczu 2018 r. blisko 1,7 tys. seniorów, w wyniku różnego rodzaju oszustw, straciło prawie 27 mln zł. Na liście podwyższonego ryzyka znajdują się szybkie pożyczki, polisolokaty, piramidy finansowe, kluby zakupowe, czy suplementy diety bez atestów instytucji prozdrowotnych. Jak chronić się przed oszustwami?
Plamiak zamiast dorsza, kebab z baraniną bez baraniny, oscypek zastąpiony roladą ustrzycką – takie dania serwowały restauracje, bary czy smażalnie w miejscowościach turystycznych. Inspekcja Handlowa skontrolowała 160 lokali i wykryła nieprawidłowości w prawie 80 proc. z nich.
Zgubienie portfela wiąże się z wieloma poważnymi konsekwencjami. W ten sposób tracimy przecież nie tylko cenną gotówkę, ale także karty płatnicze i dokumenty, które mogą posłużyć do popełnienia przestępstwa. Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Co zrobić, gdy zginie nam portfel i jak zabezpieczyć się przed wzięciem pożyczki na nasze nazwisko?
Spośród obecnie 6,4 mln osób, będących w wieku 65 lat i powyżej, aż 10% przyznało, że padło ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Na skutek nieuczciwych praktyk, nie tylko seniorzy tracą oszczędności lub zmagają się z wyjaśnianiem kredytu, którego nie zaciągali. Dlatego, by zmniejszyć ryzyko utraty danych i ograniczyć skutki umyślnych działań złodziei tożsamości, warto wiedzieć i uczyć się o sposobach ochrony swoich finansów.
Zbyt gruba warstwa lodu na mrożonych rybach, zły smak czy zapach, zupełnie inne gatunki niż oficjalnie deklarowane – Inspekcja Handlowa dopatrzyła się nieprawidłowości w ponad 70 proc. sklepów i hurtowni handlujących rybami, przetworami rybnymi oraz owocami morza.
Dostałeś pocztą elektroniczną informację o wygraniu nagrody, choć nie przypominasz sobie, żebyś brał udział w konkursie? Ktoś prosi w e-mailu o podanie danych, aby mógł dostarczyć wysłaną do ciebie paczkę? Pod żadnym pozorem nie klikaj linki w takich mailach, nie odpowiadaj na nie ani nie otwieraj ich załączników! To prawie na 100% wiadomość fałszywa – pod prawdziwe firmy bardzo często podszywają się hakerzy próbujący wykorzystać ludzką naiwność. Czym grożą ich ataki i jak się przed nimi bronić?
Mimo licznych akcji informacyjnych i apeli policji, wciąż dochodzi do oszustw finansowych, których ofiarami padają osoby starsze. Przez metodę „na wnuczka” czy „na policjanta”, niektórzy seniorzy tracą oszczędności swojego życia. Jak uchronić się przed zakusami oszustów?
58 proc. Polaków szuka pracy przez Internet – część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, w jak łatwy sposób może stać się ofiarą oszustów, którzy organizują fałszywe rekrutacje. Oto niektóre stosowane przez nich metody.
Rynek energii elektrycznej i rynek gazu bardzo szybko się rozwijają. Nic dziwnego, że co rusz pojawiają się na nich nowe firmy. Niestety nie wszystkie są uczciwe. Część sprzedawców podszywa się pod inne, większe lub bardziej znane marki i próbuje sprzedać konsumentom swoje produkty. Trzeba być ostrożnym - inaczej może się okazać, że nieświadomie dokonaliśmy niekorzystnej zmiany sprzedawcy lub kupiliśmy coś, czego wcale nie chcieliśmy.
Seniorzy skarżą się najczęściej na niezrozumiałe umowy pisane małą czcionką oraz na akwizytorów, którzy wprowadzają ich w błąd. Zdarza się też, że są im sprzedawane zaawansowane technologicznie usługi czy produkty, z których nie umieją i nie mają potrzeby korzystać, np. smartfony czy usługi w chmurze. Skargi dotyczą w dużej mierze rynku sprzedaży bezpośredniej, usług telekomunikacyjnych oraz dostaw gazu i energii – wynika z doświadczeń UOKiK.
O tym, jak łatwo ulegamy manipulacji, dlaczego Internet jest doskonałym miejscem na rozpowszechnianie łańcuszków i legend miejskich oraz jak bezpiecznie poruszać się w sieci można będzie posłuchać w piątek 8 lipca we Wrocławiu, podczas wykładu "Techniki manipulacji w (nowych) mediach".
Urząd Komunikacji Elektronicznej po raz kolejny otrzymuje sygnały od abonentów oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych o nasileniu się zjawiska nieodebranych połączeń z nieznanych numerów bądź tzw. „głuchych telefonów”.
Kupując mrożone ryby lub owoce morza, zwróć uwagę na ich jakość i nie wahaj się złożyć reklamacji nieudanych zakupów. Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości w ponad 70 proc. skontrolowanych sklepów i hurtowni, kwestionując 40 proc. partii produktów. najczęstszy zarzut? Za dużo glazury, czyli lodu, a za mało ryby.
W czerwcu 2015 roku rusza piąta edycja spotkań w ramach akcji społecznej pod hasłem „Nie znasz, nie otwieraj”. Projekt skierowany jest do seniorów, którzy w trakcie spotkań będą mogli dowiedzieć się, jak chronić swoją prywatność i nie dać się zwieść oszustom.