Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.
Zawyżanie rachunków, jazda dłuższą trasą czy naliczanie dodatkowych opłat – w ten sposób działają niektórzy nieuczciwi taksówkarze. Przed tymi metodami można się jednak ustrzec. Jak?
Policjanci z Lublina zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który odpowie za oszustwa metodą na wnuczka i policjanta CBŚ. Oszusust działał na terenie Lublina, Świdnika oraz Lubartowa. Okradł łącznie pięć starszych kobiet wyłudzając w ten sposób pieniądze w kwocie ponad 100 tysięcy złotych. Za oszustwa grozi mu teraz 8 lat pozbawienia wolności.
Nawet do 5 lat za kratkami może spędzić mężczyźna zatrzymany przez wrocławskich policjantów, a podejrzany o liczne kradzieże mieszkaniowe na szkodę osób starszych. Sprawca działał metodą na hydraulika. Wchodził do mieszkań pod pretekstem sprawdzenia instalacji wodnej i urządzeń lub ich naprawy. Z ustaleń policjantów wynika, ze mężczyzna ma na koncie co najmniej kilkanaście tego typu kradzieży. Straty szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 60 tys. złotych.
Policjanci z Ciechanowa zatrzymali 20-letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwo metodą "na wnuczka". Wpadł podczas próby przekazania pieniędzy. Mężczyzna już usłyszał zarzut usiłowania oszustwa i przyznał się do winy. Najprawdopodobniej oszukał w ten sposób dwadzieścia kilka osób z całej Polski. Decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
Oszukana metodą na wnuczka 88-letnia mieszkanka Lublina odzyskała swoje pieniądze - prawie 18 tysięcy złotych. Oddał je mężczyzna, który przyszedł po odbiór gotówki. Powiedział kobiecie, że jest to oszustwo i ostrzegł, aby nikomu nie przekazywała pieniędzy. Mężczyzna najprawdopodobniej zorientował się, że został zatrudniony przez oszustów i zwrócił pieniądze.
Policjanci z gdańskiego Przymorza zatrzymali na gorącym uczynku 26-letniego oszusta, który zgłosił się do 45-letniej gdańszczanki po odbiór pieniędzy dla jej syna. O jego wypadku i gotówce potrzebnej na kaucję kobieta dowiedziała się przez telefon. Na szczęście szybko zorientowała się, że jest oszukiwana i umawiając się na przekazanie pieniędzy, powiadomiła o całym zdarzeniu policję. Funkcjonariusze ustalili, że 26-latek w podobny sposób oszukał dwie inne kobiety.
Przestępca dzwoni do ofiary, podaje się za osobę najbliższą. Wyciąga jak najwięcej informacji po czym przedstawiając tragiczną historię prosi o pomoc finansową. Chwilę potem kolejny telefon informuje, że osoba bierze udział w prowokacji policyjnej, a wykręcenie numeru 112 lub 997 spowoduje połączenie z komisariatem policji. W ten sposób przestępcy uwiarygadniają się przed nieświadomymi manipulacji seniorami. Tylko w Warszawie w przeciągu sześciu miesięcy w ten sposób wyłudzono ponad 10 mln złotych.
Sąd Rejonowy w Oleśnicy tymczasowo aresztował mężczyznę zatrzymanego przez tamtejszych policjantów, a podejrzanego o oszustwa. Sprawca działał metodą „na wnuczka”, oszukując osoby starsze. Łupem sprawcy padło około pół miliona złotych. Podejrzany usłyszał już w tej sprawie zarzuty. Grozi mu teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Policjanci z Wieliczki zatrzymali 56-letnią kobietę, która udając uzdrowicielkę okradała starsze i schorowane osoby. Wszystko wskazuje na to, że poszkodowanych może być nawet kilkadziesiąt osób w całej Polsce a pokrzywdzeni mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, ze padli ofiara oszustki. Policjanci apelują o zgłaszanie się kolejnych pokrzywdzonych.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało specjalne materiały, które za pośrednictwem Poczty Polskiej trafią do osób starszych. Celem akcji jest ostrzeżenie przed kradzieżami „na wnuczka” i „na policjanta”.
Policjanci zatrzymali dwóch oszustów działających metodą "na wnuczka". Pierwszy z nich wpadł w Wadowicach, drugi - w Ciechanowie. Za popełnione przestępstwa mężczyźnom grozi kara do 8 lat więzienia.
Urząd Miasta Krakowa, Komenda Miejska Policji w Krakowie i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie rozpoczynają akcję informacyjną adresowaną do seniorów, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Sto tysięcy ulotek trafi do Miejskich Dziennych Domów Pomocy, Centrów Aktywności Seniorów, Krakowskiego Centrum Seniora, szpitali i przychodni zdrowia. O akcji będą informować seniorów także policjanci.
Ciechanowscy policjanci zatrzymali 22-latka, który usiłował oszukać 71-letnią kobietę podając się za policjanta. Po zatrzymaniu okazało się, iż tego samego dnia miał swój udział w wyłudzeniu pieniędzy od innej kobiety, którą oszukano metodą „na wnuczka”. Policjanci odzyskali całą kwotę wyłudzoną od poszkodowanej starszej pani.
W ubiegłym roku zgłoszonych zostało 1200 przypadków oszustw „na wnuczka”, w których osoby starsze zostały oszukane na łączną kwotę ponad 11 mln zł. Mimo wielu informacji na temat charakteru takich przestrzeń w pierwszym półroczu 2014 roku podobnych przestępstw dokonano już ponad 700, a straty poszkodowanych wynoszą ok. 6 mln zł.