Brak silnej woli, systematyczności i podbieranie pieniędzy - to jedne z wielu błędów, które popełniają Polacy gromadząc oszczędności. Jak się zmobilizować i czego unikać, żeby nasz kapitał się powiększał a nie malał? Najlepiej unikać pięciu najczęstszych błędów, jakie popełniamy przy oszczędzaniu.
Wakacyjne podróże, a w szczególności te zagraniczne, wiążą się z kosztami. Jednak są sposoby, dzięki którym można oszczędzić sporo pieniędzy.
4 na 10 Polaków posiada nawyk systematycznego oszczędzania części swoich dochodów. Najbardziej skłonni do regularnego odkładania pieniędzy są osoby z pokolenia Y, czyli w wieku 21-35 lat – wynika z badania „Pokolenia o finansach”, zrealizowanego przez 4P Research Mix na zlecenie Banku Zachodniego WBK. Niezależnie od wieku, Polacy w oszczędzaniu stawiają na bezpieczeństwo – najczęściej trzymają zgromadzone środki finansowe na koncie oszczędnościowym i lokacie.
Polskie gospodarstwo domowe płaci za energię elektryczną średnio 1200 zł rocznie, największym prądożercą jest w większości domów lodówka. Warto zapoznać się z tym, jak za pomocą kilku prostych kroków obniżyć rachunki i oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
Polscy seniorzy nie mają do dyspozycji zbyt wysokich emerytur i muszą oszczędzać na wielu rzeczach, nawet na zakupach spożywczych. Oczywiście nie warto rezygnować ze zdrowych produktow i dieta, szczególnie w starszym wieku, powinna odpowiadać na specyficzne zapotrzebowanie organizmu. Można jednak postarać się o dobry jadłospis w ekonomiczny sposób.
W Polsce jest ponad 5 mln domów jednorodzinnych, wśród nich spory procent stanowią domy z ogrzewaniem gazowym. Sezon zimowy to czas po którym boimy się otworzyć kopertę z rachunkami za gaz. Często dochodzą one nawet do kilku tysięcy złotych. Co zrobić aby zabezpieczyć się przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie? Jak zacząć oszczędzać?
Polacy w grudniu, zamiast opłacać rachunki, kupują prezenty – wynika z badań Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Ankietowani mówią, że właśnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia mają największe problemy z uregulowaniem bieżących płatności. Wydrenowane zakupowym szaleństwem budżety domowe dochodzą do siebie dopiero w marcu.
Przed nami grudzień i koniec roku. To czas odpoczynku, ale również zwiększonych wydatków. Święta, Sylwester oraz następujące po nich ferie to wydarzenia, które mogą bardzo nadwyrężyć domowy budżet. Jak się do nich przygotować, by nowego roku nie rozpocząć z pustym portfelem?
Niewielka grupa Polaków gromadzi oszczędności, a ci, którzy odkładają popełniają liczne błędy. Zwykle trzymają pieniądze na nieoprocentowanych kontach i w gotówce. Z tego powodu nie mogą zgromadzić większych sum, ponieważ ich środki nie „pracują”. Jak oszczędzać, aby zgromadzić duży kapitał, nie ryzykując przy tym zbytnio, podpowiada Expander.
Lokata czy konto oszczędnościowe? Oprocentowanie w przypadku obu tych form oszczędzania jest obecnie porównywalne, a o wyborze decyduje coraz częściej to czy posiadamy smykałkę do zarabiania pieniędzy czy też wolimy wygodę. Co zatem wybrać?
Co prawda święta dopiero za kilka tygodni, jednak już dziś warto zadbać o domowy budżet, by nie odczuć w grudniu pustki w portfelu. W ubiegłym roku, wg raportu Deloitte „Zakupy świąteczne 2014″, polska rodzina na przygotowania do świąt Bożego Narodzenia wydała ok. 1158 zł. To spora kwota biorąc pod uwagę fakt, iż jest ona wydawana w krótkim czasie, zwykle tuż przed świętami. Jak bez bólu rozstać się z tymi pieniędzmi?
Największa kłopot z oszczędzaniem polega na zmobilizowaniu się do systematycznego odkładania pieniędzy. Jednak gdy już zgromadzimy większą kwotę, sprawa staje się dużo prostsza – trzeba ją jak najzyskowniej ulokować. Jest jasne, że gromadzenie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie to najbardziej niekorzystne rozwiązanie. Z kolei wielość opcji dostępnych na rynku może wprowadzić pewną dezorientację. Warto jednak podjąć wysiłek, aby poznać różne możliwości – korzyści będą odczuwalne dla naszego portfela.
Około 75 proc. komputerów w Polsce ma więcej niż 5 lat – wynika z szacunków firmy Intel. Starsze komputery to nie tylko niższa wydajność i krótszy czas pracy na baterii – to przede wszystkim dużo wyższe zużycie energii elektrycznej. Z analiz Intela wynika, że korzystając z komputerów osobistych starego typu rocznie, jako społeczeństwo, marnujemy 730 tysięcy megawatogodzin prądu. To ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia II linii warszawskiego metra przez blisko 21 lat.
Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej sprawiła, że stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie 1,5 proc. Dla kredytobiorców oznacza to atrakcyjne oprocentowanie kredytów hipotecznych, czyli niskie raty. Powodów do zadowolenia nie mają jednak oszczędzający, gdyż przekłada się to również na bardzo niskie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że aż w 58% gospodarstw domowych cały budżet przeznaczany jest na bieżące potrzeby. Jednocześnie ponad połowa z nas jest przekonana, że nie odkładamy żadnych pieniędzy, ponieważ mamy ich za mało. Systematyczne oszczędzanie może jednak rozpocząć każdy z nas, redukując zbędne wydatki.