Oszczędzamy mniej niż Czesi i Słowacy, nie mówiąc o Skandynawach czy Niemcach. Procentowo więcej niż my na emeryturę odkładają m.in. mieszkańcy Tajlandii. Afryka i Daleki Wschód zostawiają nas w tyle w oszczędnościach na edukację i na własny biznes.
Nieprzewidziane zdarzenia mogą całkowicie zburzyć nasz finansowy spokój i zrujnować domowy budżet. W celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i rodzinie, trzeba zabezpieczyć się finansowo dużo wcześniej. Jak się do tego prawidłowo zabrać?
Polacy coraz mniej oszczędzają na zdrowiu i maleje liczba gospodarstw domowych, w których z powodu braku pieniędzy trzeba było zrezygnować z jakichś wydatków na leczenie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Z leczenia częściej rezygnują ci, których na to nie stać lub którzy są przekonani, że na wydatki zdrowotne nie mogą sobie pozwolić. Jednak w największym stopniu konieczność oszczędzania na wydatkach zdrowotnych dotyczy rodzin osób niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych.
Wiele osób, nie tylko starszych, jest przez wiele lat wiernych jednemu bankowi. Niestety instytucje finansowe najczęściej nie cenią takich klientów. Otrzymują oni często znacznie gorsze warunki lokaty. Karane jest też to, jeśli klient nie chce korzystać z internetu, lecz lokatę wolałby otworzyć w oddziale banku. W niektórych przypadkach osoba starsza musi pogodzić się z oprocentowaniem wynoszącym jedynie 0,05%. Tymczasem młody człowiek, który często zmienia bank uzyska nawet 3%-4%.
Spłacenie wakacyjnego wyjazdu czy zakup szkolnej wyprawki to wydatki, które z początkiem jesieni mogą skutecznie nadwyrężyć rodzinny portfel. Aby zadłużenie nie przeniosło się na kolejne miesiące, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego warto także poszukać w domowym budżecie zbędnych kosztów i postawić pierwsze kroki w oszczędzaniu. Nie jest to jednak łatwe. Choć systematyczne odkładanie niewielkich sum deklaruje większość Polaków, w rzeczywistości robi to zaledwie co czwarty z nas. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak zarządzać pieniędzmi, by cieszyć się bezpieczeństwem finansowym w przyszłości.
Jak wynika z raportu „Sprytne zakupy Polaków 2016”, Polacy to bez wątpienia „smart shopperzy”. Co ciekawe, aż 80% Polaków korzysta z programów przynoszących im materialne profity przy zakupie. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują także programy typu cashback, które aż połowa Polaków uważa za opłacalne. Jak kupują Polacy?
Wg GUS w 2015 roku niemal 80% gospodarstw domowych miało w domu przynajmniej jeden komputer. Jesteśmy aktywnymi użytkownikami Internetu i w sieci spędzamy średnio 5,7 godziny na dobę. Wielu z nas nie wie jednak jak odpowiedzialnie korzystać z urządzeń elektronicznych. Niemal połowa respondentów w badaniu przeprowadzonym przez Multimedia Polska przyznało się do niewyłączania komputera po jego użyciu, a prawie 20% do pozostawiania w stanie uśpienia wszystkich urządzeń w domu. Ile płacimy za brak efektywności energetycznej?
Na co Polak wydałby pieniądze, gdyby stał się nagle milionerem? Sprawdził to Deutsche Bank. Okazuje się, że gdyby do naszych kieszeni trafiło niespodziewanie 5 mln zł, w pierwszej kolejności kupilibyśmy nieruchomość albo przeznaczyli pieniądze na pomoc rodzinie. Co dziesiąta osoba zainwestowałaby w rozkręcenie własnego biznesu, a 5,5 proc. uregulowałoby wszystkie swoje długi. Tyle samo wybrałoby daleką podróż.
Wyjazd wakacyjny z oszczędności lub pieniędzy otrzymanych w prezencie będzie w stanie sfinansować jedynie co piąty Polak. Są też takie osoby, które zaciągną kredyt, by móc wyjechać na urlop swoich marzeń. Czy to konieczne? Często zdarza się, że w taki sposób możemy wpaść w kłopoty finansowe. Oto kilka sposobów, aby obniżyć koszty wakacyjnej podróży, nie tracąc przy tym radości z wyjazdu poza miejsce zamieszkania.
Możliwości oszczędzania przy zakupach w sieci jest wiele. Każdy może dziś bez wysiłku zostać „smart shopperem“ – to nic nie kosztuje i jest proste. Ale jak znajdować najlepsze oferty, oszczędzać nie tylko pieniądze, lecz również czas, a nawet zarabiać przy okazji zakupów?
Brak silnej woli, systematyczności i podbieranie pieniędzy - to jedne z wielu błędów, które popełniają Polacy gromadząc oszczędności. Jak się zmobilizować i czego unikać, żeby nasz kapitał się powiększał a nie malał? Najlepiej unikać pięciu najczęstszych błędów, jakie popełniamy przy oszczędzaniu.
Wakacyjne podróże, a w szczególności te zagraniczne, wiążą się z kosztami. Jednak są sposoby, dzięki którym można oszczędzić sporo pieniędzy.
4 na 10 Polaków posiada nawyk systematycznego oszczędzania części swoich dochodów. Najbardziej skłonni do regularnego odkładania pieniędzy są osoby z pokolenia Y, czyli w wieku 21-35 lat – wynika z badania „Pokolenia o finansach”, zrealizowanego przez 4P Research Mix na zlecenie Banku Zachodniego WBK. Niezależnie od wieku, Polacy w oszczędzaniu stawiają na bezpieczeństwo – najczęściej trzymają zgromadzone środki finansowe na koncie oszczędnościowym i lokacie.
Polskie gospodarstwo domowe płaci za energię elektryczną średnio 1200 zł rocznie, największym prądożercą jest w większości domów lodówka. Warto zapoznać się z tym, jak za pomocą kilku prostych kroków obniżyć rachunki i oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
Polscy seniorzy nie mają do dyspozycji zbyt wysokich emerytur i muszą oszczędzać na wielu rzeczach, nawet na zakupach spożywczych. Oczywiście nie warto rezygnować ze zdrowych produktow i dieta, szczególnie w starszym wieku, powinna odpowiadać na specyficzne zapotrzebowanie organizmu. Można jednak postarać się o dobry jadłospis w ekonomiczny sposób.