Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale ich niedostatek może wprawić w prawdziwe przygnębienie i zgryzotę. Postanowiono więc zbadać, jaka kwota jest potrzebna, by poczuć się szczęśliwym i na ile pieniądze wpływają na nasz dobrostan. Okazuje się, że potrzeba nam niemało, bo 45 tysięcy funtów (około 235,8 tysięcy złotych).
Ze statystyk GUS wynika, że co trzecie gospodarstwo domowe źle ocenia stan swoich finansów, a ponad 40 proc. nie ma możliwości pokrycia niespodziewanych wydatków z własnej kieszeni. Z drugiej strony dane pokazują, że sytuacja materialna polskich gospodarstw z roku na rok się poprawia, a 65 proc. ma możliwość regularnego oszczędzania. Eksperci wskazują, że pierwszym krokiem do kontroli domowego budżetu powinna być szczegółowa analiza wpływów i wydatków oraz kontrola nad nimi. Ułatwiają to innowacyjne rozwiązania specjalnie do tego celu projektowane przez banki.
Święta wiążą się ze znacznymi wydatkami. W przeliczeniu na gospodarstwo domowe Polacy wydadzą w tym roku średnio 1642,94 zł. Tak wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez RetailMeNot, centrum zakupów online.
Święta Bożego Narodzenia coraz częściej kojarzą się z zakupowym szaleństwem. Aby świętować przez trzy dni, wiele osób mocno nadwyręży swój domowy budżet. Niektórzy sięgną też po pożyczki. Warto rozważyć, czy te wszystkie wydatki są konieczne.
Dla wielu z nas koniec roku to okazja do podsumowań i robienia planów. Chętnie podejmujemy nowe wyzwania i staramy się ulepszyć dotychczasowe życie, dlatego dokonujemy postanowień noworocznych. I nawet jeśli nie dotrzymamy ich przez 12 miesięcy, pozwolą spróbować nowych rzeczy i pomogą usprawnić sfery, które dotychczas „kulały". Zobacz, jakie konkretnie postanowienia mogą przynieść ciekawe efekty - może się zainspirujesz?
Do Polaków coraz bardziej dociera świadomość niskiej emerytury w przyszłości. Według badań Prudential Family Index, dominującą postawą wobec oszczędzania na przyszłość jest obawa, że na emeryturze będziemy żyć krótko, albo wcale jej nie dożyjemy.
„Sezon grzewczy” ostatecznie nadszedł. Mimo wyraźnego ocieplenia klimatu, rachunki za ogrzewanie stanowią istotną część rocznego domowego budżetu. Jak je ograniczyć?
Rynek energii elektrycznej i rynek gazu bardzo szybko się rozwijają. Nic dziwnego, że co rusz pojawiają się na nich nowe firmy. Niestety nie wszystkie są uczciwe. Część sprzedawców podszywa się pod inne, większe lub bardziej znane marki i próbuje sprzedać konsumentom swoje produkty. Trzeba być ostrożnym - inaczej może się okazać, że nieświadomie dokonaliśmy niekorzystnej zmiany sprzedawcy lub kupiliśmy coś, czego wcale nie chcieliśmy.
Stres ma wpływ na to, jak robimy zakupy. Może być użyteczny dla tych, którzy chcą oszczędzać: gdy odczuwamy napięcie, łatwiej rezygnujemy z nadmiarowych sprawunków.
Najzamożniejsze kraje Europy miały czas na zgromadzenie bogactwa, bo od lat żyją w pokoju. A poza tym są po prostu oszczędne. Polacy kumulują kapitał od 27 lat. A przy tym nie grzeszą oszczędnością.
Oszczędzamy mniej niż Czesi i Słowacy, nie mówiąc o Skandynawach czy Niemcach. Procentowo więcej niż my na emeryturę odkładają m.in. mieszkańcy Tajlandii. Afryka i Daleki Wschód zostawiają nas w tyle w oszczędnościach na edukację i na własny biznes.
Nieprzewidziane zdarzenia mogą całkowicie zburzyć nasz finansowy spokój i zrujnować domowy budżet. W celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i rodzinie, trzeba zabezpieczyć się finansowo dużo wcześniej. Jak się do tego prawidłowo zabrać?
Polacy coraz mniej oszczędzają na zdrowiu i maleje liczba gospodarstw domowych, w których z powodu braku pieniędzy trzeba było zrezygnować z jakichś wydatków na leczenie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Z leczenia częściej rezygnują ci, których na to nie stać lub którzy są przekonani, że na wydatki zdrowotne nie mogą sobie pozwolić. Jednak w największym stopniu konieczność oszczędzania na wydatkach zdrowotnych dotyczy rodzin osób niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych.
Wiele osób, nie tylko starszych, jest przez wiele lat wiernych jednemu bankowi. Niestety instytucje finansowe najczęściej nie cenią takich klientów. Otrzymują oni często znacznie gorsze warunki lokaty. Karane jest też to, jeśli klient nie chce korzystać z internetu, lecz lokatę wolałby otworzyć w oddziale banku. W niektórych przypadkach osoba starsza musi pogodzić się z oprocentowaniem wynoszącym jedynie 0,05%. Tymczasem młody człowiek, który często zmienia bank uzyska nawet 3%-4%.
Spłacenie wakacyjnego wyjazdu czy zakup szkolnej wyprawki to wydatki, które z początkiem jesieni mogą skutecznie nadwyrężyć rodzinny portfel. Aby zadłużenie nie przeniosło się na kolejne miesiące, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego warto także poszukać w domowym budżecie zbędnych kosztów i postawić pierwsze kroki w oszczędzaniu. Nie jest to jednak łatwe. Choć systematyczne odkładanie niewielkich sum deklaruje większość Polaków, w rzeczywistości robi to zaledwie co czwarty z nas. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak zarządzać pieniędzmi, by cieszyć się bezpieczeństwem finansowym w przyszłości.