Mimo, że uważamy odkładanie pieniędzy na emeryturę za zachowanie pożądane i rozsądne, w Polsce dominuje oszczędzanie na bieżące wydatki, nie zaś długoterminowe odkładanie. Niewiele jest gospodarstw domowych, w których oszczędzanie konkretnych sum stanowi stały element budżetu.
70 proc. Polaków uważa, że nie ma wcale wiedzy o instrumentach finansowych związanych z oszczędzaniemna emeryturę lub, że ma jedynie podstawowe wiadomości w tym zakresie. Jednocześnie ponad połowa przyznaje, że chciałaby wiedzieć na ten temat więcej - wynika z raportu „Słabe filary polskiej emerytury" przygotowanego przez On Board PR Ecco Network na podstawie badań Instytutu Badania Opinii Homo Homini.
Początek nowego roku to tradycyjnie okres podsumowań i postanowień czynionych z myślą o przyszłości. Jest to również okazja do zastanowienia się nad naszymi finansami, a wybiegając w przyszłość, nad stabilizacją finansową w czasie, kiedy nie będziemy już pracować.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, chcąc wypłacać wszystkie świadczenia, będzie potrzebował w latach 2008-2012 dotacji z budżetu w kwocie od 94 mld zł do 184 mld zł - donosi "Gazeta Prawna". Najwięcej podatnicy będą dopłacać do emerytur. Bez wygaszenia przywilejów emerytalnych i wydłużenia aktywności zawodowej zostaną podniesione składki lub podatki.
Według sondażu przeprowadzonego dla „Gazety Prawnej” zdecydowana większość badanych- 79% nie chce, aby kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 65 lat. Jednakże eksperci sądzą, że tego rodzaju zmiana w systemie emerytalnym będzie musiała zostać przeprowadzona ze względu na zaistniałą sytuację demograficzną.
Niemieccy pracownicy nim zostaną statecznymi emerytami i przejdą na zasłużony wypoczynek, prawdopodobnie będą musieli pracować o dwa lata dłużej niż do tej pory. W środę przyjęto w Berlinie projekt ustawy, mówiący o podniesieniu wieku emerytalnego z 65 do 67 roku życia począwszy od roku 2012.
Zmuszanie ludzi do oszczędzania na ich emerytury jest bardziej powszechne niż zwiększanie podatków, podnoszenie wieku emerytalnego czy obcinanie emerytur, żeby sfinansować starzejącą się populację - wynika z ostatniego międzynarodowego badania przeprowadzonego na zlecenie HSBC.