Polacy najczęściej wybierają krótkoterminowe cele oszczędzania – co czwarty odkłada na urlop i droższe zakupy np. elektronikę czy samochód. Na emeryturę zbiera środki zaledwie 5 procent respondentów z Polski, podczas gdy w Niemczech jest to 15 proc.
Styczeń zbliża się ku końcowi, a Ty już teraz wiesz, że z oszczędzania, które było postanowieniem noworocznym nic nie wyjdzie? Okazuje się, że nie jesteś osamotniony - aż 95 procent Polaków nie jest w stanie wytrwać w noworocznych postanowieniach – wynika z badania przeprowadzonego dla TNS OBOP. Pomimo, iż trudno nam wytrwać w przyrzeczeniach, to wydatkom należy przyjrzeć się baczniej. Gdzie szukać oszczędności?
Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów. Rządowym projektem ustawy zajmował się dziś Sejm.
Najnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość oszczędzania niż jeszcze kilka lat temu. Rzadko jednak odkładają pieniądze z wyprzedzeniem, planując ich przeznaczenie. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3 proc. z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Oszczędzanie na konkretny cel pomaga nie tylko w zrealizowaniu zamierzonego zakupu i zapewnia płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Uczy też racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.
Na zakup mieszkania, bieżące wydatki oraz wakacje – to najważniejsze cele oszczędzania Polaków. Okazuje się, że z każdym rokiem mamy większą świadomość oszczędzania. W dalszym ciągu jednak rzadko odkładamy pieniądze z wyprzedzeniem, planując precyzyjnie ich przeznaczenie. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem i zabezpieczyć płynność finansową w nieprzewidzianych sytuacjach podpowiada Expander.
Oszczędności Polaków odkładane na emeryturę stanowią około 20 proc. wszystkich naszych oszczędności. Niestety zdecydowaną większość, bo aż 98 procent, stanowią środki zgromadzone na rachunkach obowiązkowych OFE. W Holandii wartość środków zgromadzonych dobrowolnie pod kątem emerytury stanowi ponad 50 proc. wszystkich oszczędności.
Od kilku tygodni w mediach dominuje debata nad przedstawionymi przez rząd planami zmian w systemie emerytalnym. Zgodnie z zapowiedziami Polacy będą mieć częściową dowolność w wyborze pomiędzy ZUS a OFE. Jeżeli reformę przyjmie Sejm i podpisze Prezydent, na podjęcie decyzji pozostanie trzy miesiące. Czym kierować się przy dokonywaniu tak ważnego wyboru? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podpowiada ekspert Expandera.
Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwą czynnością, zwłaszcza jeśli chcemy regularnie oszczędzać. Czasem odłożenie nawet drobnej kwoty staje się niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu może być planowanie własnych finansów – bieżących wydatków i oszczędności. Pomóc może plan odkładania pieniędzy i korzystanie z produktów bankowych - podpowiada Expander.
Smart shopping, czyli przemyślane i sprytne zakupy w czasie kryzysu robią furorę na całym świecie. W Polsce już połowa kupujących deklaruje, że dokonuje zakupów w taki sposób - wynika z badania GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie portalu Zafinansowani.pl. Co ważne, aż 40 proc. Polaków wpłaca na lokatę lub konto oszczędnościowe pieniądze zaoszczędzone dzięki promocyjnym zakupom.
Banki w swoich ofertach zwykle prezentują sztywne ramy oprocentowania lokat oraz kont oszczędnościowych. W jakich przypadkach możliwa jest negocjacja warunków tych produktów finansowych? Czy tylko bardzo zamożne osoby mogą liczyć na atrakcyjne oferty?
Zbliżające się wakacje powodują, że częściej dbamy o własny wygląd i kondycję. Wielu z nas rozpoczyna właśnie przygotowania do sezonu letniego – podejmuje walkę ze zbędnymi kilogramami i wybiera regularny wysiłek fizyczny. Warto, aby tego typu działania obejmowały również porządki w domowym budżecie, który jest często nadwyrężony po zimie. Skuteczność oszczędzania zapewnić może kilka prostych zasad – podpowiadają eksperci firmy Expander.
Łączna kwota zaległych płatności na koniec marca 2013 roku wyniosła 39,28 miliarda złotych i od ostatniej edycji wzrosła o 0,77 miliarda złotych, czyli o 1,99%. W tym samym czasie w całej Polsce przybyło niespełna 5 tysięcy dłużników. Dynamika przyrostu łącznej kwoty przeterminowanego zadłużenia utrzymuje się na stałym poziomie, mimo niezbyt dobrych danych z gospodarki. Liczba dłużników również rośnie wolniej niż w minionych miesiącach.
Każdy go pragnie i za nim bardziej lub mniej skutecznie podąża. Podobno da się je zdobyć, bo można spotkać ludzi, którzy przyznają - raczej ściszonym tonem, wszak bogowie są zazdrośni - że je posiedli. Mowa oczywiście o szczęściu. Dzięki badaniom można wskazać konkretne czynniki sprzyjające poczuciu zadowolenia, spokoju i odprężenia.
Blisko 9 na 10 Polaków planuje spędzić Święta Wielkanocne z rodziną. I to liczną - 39% badanych zasiądzie do wspólnego stołu w co najmniej 8 osób, a 37% w 5 do 7 osób. Tylko 2% respondentów twierdzi, że nie obchodzi świąt. Jednak, dla większości respondentów (71%), najważniejszymi świętami pozostaje Boże Narodzenie, a Święta Wielkanocne są na drugim miejscu. Badanie zostało przeprowadzone przez Providenta na reprezentatywnej grupie 450 klientów o średnich i niskich dochodach.
Dla wielu Polaków zakup własnego domu, to wciąż odległe marzenie. Przyczyny to malejące zdolności nabywcze i ceny nieruchomości. W efekcie, jak wynika z najnowszych danych Metrohouse kupowane przez nas domy są coraz mniejsze. Wydłuża się również czas sprzedaży - obecnie na nabywcę trzeba czekać średnio nawet 225 dni.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem