Rachunki za energię elektryczną można obniżyć. Pierwszym, naturalnym sposobem jest obniżenie zużycia energii, na przykład poprzez inwestycje w energooszczędne urządzenia. Kolejnym ze sposobów jest zmiana sprzedawcy prądu na tańszego. Liczba Polaków, którzy się na to decydują, z każdym miesiącem wzrasta.
Wyniki Barometru Providenta wskazują, że ponad 58 procent gospodarstw domowych w Polsce nie posiada żadnych oszczędności. Odkładamy głównie z myślą o wydatkach na zdrowie i leczenie.
Niniejszy ranking prezentuje ofertę bankowych lokat online, dostępnych bezpośrednio przez internet, bez konieczności fizycznego lub telefonicznego kontaktu z pracownikiem banku. W rankingu uwzględniliśmy oferty dostępne dla każdego, bez tych lokat, które banki kierują tylko do swoich obecnych klientów, korzystających z rachunku osobistego i bankowości internetowej.
Jednym z powodów trafiania przez Polaków na listy dłużników są nieopłacone składki ubezpieczeniowe. Problem ten wynika z braków w edukacji ubezpieczeniowej, ale także bardzo często ze zwykłej nieuwagi. Zdecydowana większość zaległości dotyczy ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych.
Gdzie zarobić więcej niż na lokacie, ale bez ryzyka? Rozwiązaniem mogą być obligacje Skarbu Państwa.
Pracujący Polacy mają coraz mniej czasu na podjęcie decyzji, czy składkę emerytalną przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na dokonanie wyboru ubezpieczony ma czas do końca lipca. Wielu rozważa swoją decyzję pod kątem wysokości świadczenia otrzymywanego na starość. Jednak, jak zaznaczają eksperci — bez względu na wybór — na godną emeryturę, nie ma co liczyć.
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Planujemy urlopy i wakacyjne wyjazdy, zastanawiając się równocześnie zdobyć pieniądze na wymarzoną wycieczkę, aby później nie zostać z długami.
- Oszczędzania trzeba też się nauczyć, ale sama szkoła tego nie załatwi. Istotna jest nauka przekazywana przez rodziców, dziadków. Mądrość człowieka w wieku senioralnym pozwala patrzeć na sprawy z większym dystansem, spokojem. Senior powinien być swego rodzaju mentorem, mediatorem. Kimś, kto nazwie problem i pouczy - mówi Roman Pomianowski, prezes Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych.
Mimo, że uważamy odkładanie pieniędzy na emeryturę za zachowanie pożądane i rozsądne, w Polsce dominuje oszczędzanie na bieżące wydatki, nie zaś długoterminowe odkładanie. Niewiele jest gospodarstw domowych, w których oszczędzanie konkretnych sum stanowi stały element budżetu.
Co trzeci Polak myśli optymistycznie o swoich finansach w 2014 roku. Mają na to wpływ rosnące ambicje rodaków i poprawiająca się sytuacja gospodarcza. Aby ten rok w finansach był dla nas rzeczywiście lepszy, warto dokonać pewnych zmian. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak przeprowadzić wiosenne porządki w domowym budżecie, by zredukować zbędne wydatki i zwiększyć szanse na realizację marzeń.
Polacy najczęściej wybierają krótkoterminowe cele oszczędzania – co czwarty odkłada na urlop i droższe zakupy np. elektronikę czy samochód. Na emeryturę zbiera środki zaledwie 5 procent respondentów z Polski, podczas gdy w Niemczech jest to 15 proc.
Styczeń zbliża się ku końcowi, a Ty już teraz wiesz, że z oszczędzania, które było postanowieniem noworocznym nic nie wyjdzie? Okazuje się, że nie jesteś osamotniony - aż 95 procent Polaków nie jest w stanie wytrwać w noworocznych postanowieniach – wynika z badania przeprowadzonego dla TNS OBOP. Pomimo, iż trudno nam wytrwać w przyrzeczeniach, to wydatkom należy przyjrzeć się baczniej. Gdzie szukać oszczędności?
Dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniżka pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym - to główne założenia projektu reformy emerytalnej przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Ministerstwem Finansów. Rządowym projektem ustawy zajmował się dziś Sejm.
Najnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość oszczędzania niż jeszcze kilka lat temu. Rzadko jednak odkładają pieniądze z wyprzedzeniem, planując ich przeznaczenie. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3 proc. z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Oszczędzanie na konkretny cel pomaga nie tylko w zrealizowaniu zamierzonego zakupu i zapewnia płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Uczy też racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.
Na zakup mieszkania, bieżące wydatki oraz wakacje – to najważniejsze cele oszczędzania Polaków. Okazuje się, że z każdym rokiem mamy większą świadomość oszczędzania. W dalszym ciągu jednak rzadko odkładamy pieniądze z wyprzedzeniem, planując precyzyjnie ich przeznaczenie. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem i zabezpieczyć płynność finansową w nieprzewidzianych sytuacjach podpowiada Expander.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem