Zaledwie 13 procent Polaków odkłada dodatkowe środki na czas emerytury, a 55 procent ani nie oszczędza ani tego nie planuje - wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Celem badania "Jak Polacy oszczędzają na emeryturę” było poznanie opinii Polaków na temat przyszłej emerytury oraz dodatkowego dobrowolnego oszczędzania na ten cel, ich wiedzy w zakresie dostępnych form długoterminowego gromadzenia środków oraz praktyki oszczędzania emerytalnego.
Większość gospodarstw domowych w Polsce nie zgromadziła żadnych oszczędności - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Odłożone fundusze ma natomiast niewiele ponad jedna trzecia gospodarstw. W porównaniu z sytuacją sprzed dwóch i pół roku, znacząco wzrósł (o 14 punktów) odsetek gospodarstw posiadających oszczędności. Najczęściej posiadanie oszczędności deklarują ludzie młodzi, a najrzadziej - osoby starsze, mające 55 lat i więcej.
Wzrost cen wody, prądu powoduje, że znaczna część seniorów zaczyna oszczędzać na prądzie, gazie i wodzie, gdyż nie da się ukryć, że koszty są coraz większym obciążeniem domowych budżetów. O tym jak mądrze gospodarować mediami w gospodarstwach domowych będą mówić eksperci podczas dwóch otwartych debat pod hasłem "Gdański Senior mądrze gospodaruje energią elektryczną, gazem i wodą", które zostaną przeprowadzone na Uniwersytecie Gdańskim.
Mimo niskich płac, słabych podwyżek i kryzysu gospodarczego Polacy nie oszczędzają na świętach. Wręcz przeciwnie. Polscy konsumenci są optymistami - aż 63% z nich sądzi, że ich sytuacja finansowa poprawi się lub pozostanie bez zmiany w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Według badań Deloitte1, przeciętna polska rodzina planuje wydać na święta około 1500 zł. Dodatkowo, aż 61% Polaków deklaruje, że wyda na nie tyle samo, a nawet więcej niż w roku ubiegłym. Na większe wydatki będzie miała również wpływ spora podwyżka cen żywności w okresie świątecznym. Wydajemy dużo, więc co można zrobić, by ograniczyć dodatkowe wydatki w święta?
Wielu czeka na Święta Bożego Narodzenia cały rok. Zwykle bowiem dobrze się kojarzą - z wolnym czasem, rodzinnymi zjazdami, śnieżnym krajobrazem i kolędami. Jednakże, przedświąteczna gorączka: poszukiwanie prezentów, zakupy w marketach, odbieranie zamówionych ciast i innych specjałów bezsprzecznie wiążą się z uszczuplaniem portfela. Okres przedświąteczny to ciężkie czasy dla naszych finansów, czy da się zaoszczędzić? Marc Lockley, którego profesją jest coaching biznesowy, radzi, co robić, by wydać mniej.
Jak w tym roku spędzimy wakacje? Na biwakach i wyjazdach last minute. Internetowa porównywarka cen Okazje.info sprawdziła, jakie oferty wycieczek i jaki sprzęt turystyczny cieszyły się największym zainteresowaniem na początku wakacji.
Tylko połowa Polaków uważa, że oszczędzanie jest modne - wynika z badania „Oszczędnościowy Barometr ING", sporządzonego przez Millward Brown SMG/KRC. Ponad połowa tych, którzy nie oszczędzają (53%), uważa, że oszczędzanie to niepotrzebna rezygnacja z przyjemności.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2008 roku wynika, że 77% gospodarstw domowych w Polsce nie ma oszczędności pieniężnych, na wsi odsetek ten jest nawet większy i sięga 82%. Poza tym, 41,5% gospodarstw spłaca różnego rodzaju pożyczki i kredyty. Nawet niewielkimi kwotami trzeba jednak umieć zarządzać, stąd kampania edukacyjna „Zaplanuj swoją przyszłość".
Aż 62% Polaków nie korzysta z produktów finansowych związanych z lokowaniem pieniędzy – wynika z raportu „Wizerunek produktów inwestycyjnych” firmy doradczej On Board PR, przygotowanego na podstawie badań PBS DGA. Jednocześnie tylko 16% dorosłych Polaków uważa, że banki i instytucje finansowe promując się, rzetelnie informują o realnych warunkach swojej oferty.
Kolejne dane potwierdzają, że Polacy masowo korzystają z prawa do wcześniejszych emerytur. Powstaje pytanie, ile osób ma świadomość, że wcześniejsza emerytura oznacza niższe świadczenie, nie tylko w stosunku do obecnego wynagrodzenia, ale również w stosunku do emerytury wypłacanej w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego. Warto o tym pomyśleć wcześniej, aby uniknąć rozczarowania.
24-go lipca odbyła się sejmowa debata na temat wysokości cen i choć minister finansów Jacek Rostowski zapewniał, że „w Polsce nie ma szalejącej drożyzny”, konsumenci są innego zdania. Jak radzą sobie z wysoką inflacją polskie rodziny?
Wydajesz więcej niż zarabiasz? Żyjesz dzięki debetom? Przeanalizuj swoje wydatki i spróbuj ograniczyć przynajmniej część z nich.
„Oszczędzanie pieniędzy jest jak utrata na wadze – proste, ale niełatwe. Spożywanie mniejszej ilości jedzenia spowoduje utratę wagi. Proste. Ale jedzenie jest przyjemne, głód –wręcz przeciwnie”, pisze Paul Lewis, autor książki Money Magic.
Polacy, którzy mało zarabiają będą mieć niskie emerytury ostrzega międzynarodowa organizacja gospodarcza OECD - informuje Gazeta Prawna.
Polacy wciąż nie przywiązują zbyt dużej wagi do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, wynika z listopadowego badania CBOS. Większość sądzi, że będzie się utrzymywać tylko z emerytury. Obecnie tylko 9% badanych podejmuje jakieś działania, żeby na emeryturze mieć dodatkowe środki na utrzymanie. Tymczasem z badań wynika, że świadczenia wypłacane z I i II filaru (ZUS i OFE) nie będą zbyt wysokie.