Pieniądze odgrywają kluczową rolę w codziennych wydatkach każdego obywatela, a znalezienie finansowego wsparcia jest kluczową kwestią w rozwiązywaniu codziennych problemów. Są grupy społeczne - a do nich należą osoby starsze - które wyposażone zostają w niewielką ilość początkowego kapitału, równocześnie zmuszone są do wygenerowania jak największych oszczędności.
Chociaż polska zima bywa piękna, to jednak jest dosyć ciężką porą roku. I nie chodzi tu tylko o złe warunki pogodowe. Niestety wpływa także na nasze portfele – solidnie je uszczuplając. Ogrzewanie, zimowe ubrania, paliwo czy wyjazdy na ferie sprawiają, że pieniądze topnieją w oczach. Do zimowych wydatków warto przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Wydatki na leczenie stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. Wynika to z rosnących kosztów opieki zdrowotnej oraz niepewnego stanu gospodarki. Konsumenci ograniczają inne wydatki by finansować leczenie, a także żądają przepisywania im tańszych lekarstw - to główne wnioski płynące z dorocznego badania klientów sektora opieki zdrowotnej przeprowadzonego po raz czwarty przez firmę doradczą Deloitte.
Chciałbym się dowiedzieć, jak mogę oszczędzać pieniądze dla wnuka np. na studia czy mieszkanie? Czy najlepiej założyć jakieś konto bankowe, a może istnieje jakaś inna forma zabezpieczenia przyszłości mojego wnuka?
Polacy mają coraz większe trudności z odkładaniem z pensji – wynika z ankiety ING. W porównaniu z kwietniem br. zmniejszyła się liczba oszczędzających, wzrósł natomiast odsetek osób zaspokajających bieżące potrzeby z pożyczek lub kredytów. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nie tylko wzrost cen, ale także niechęć do zaciskanie pasa.
O oszczędzaniu mówi się ostatnio wiele. W dalszym ciągu kojarzy się ono przede wszystkim z odkładaniem pieniędzy do skarbonki i rezygnacją z pewnych przyjemności. A my chcemy brać z życia jak najwięcej, nawet kosztem tego, że znajdziemy się pod tzw. kreską. Czy można jednak połączyć przyjemne z pożytecznym?
Pięcioprocentowa, najwyższa od 10 lat inflacja w Polsce powoduje, że na 10 000 zł tracimy 476 zł. Jak obronić swoje oszczędności przed szkodliwym wzrostem inflacji, tak aby nie tylko nie stracić, ale także zarobić? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).
Czterech na pięciu Polaków uważa, że można żyć oszczędnie nie rezygnując z codziennych przyjemności - wynika z badania „Oszczędnościowy Barometr ING”, sporządzonego na zlecenie ING Banku Śląskiego przez Millward Brown SMG/KRC.
Chciałabym co miesiąc odkładać drobne kwoty (około 200 – 300 zł). Gdzie najlepiej je lokować, aby osiągnąć największy zysk – na koncie oszczędnościowym, lokacie, czy w inny sposób?
"Nie ma nic za darmo", „pieniądze szczęścia nie dają", "boli brak pieniędzy; ale ich nadmiar stwarza jeszcze większe problemy". Takie powiedzenia najchętniej się przypomina, gdy chce się usprawiedliwić kosztowne przyzwyczajenia. Maksymy nie zawsze bywają godne zastosowania w codziennym życiu, podobnie „szkodliwe" mogą się okazać powszechne stereotypowe przekonania co do ekonomicznych przedsięwzięć. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Słyszałem, że odkładając pieniądze na niektórych lokatach można uniknąć płacenia podatku przy wypłacie pieniędzy wraz z zyskiem. Czy każdego rodzaju lokata daje mi taką możliwość?
Co trzeci Polak ocenia warunki materialne swojego gospodarstwa domowego jako dobre, co siódmy zaś jako złe - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Wysoki jest w Polsce poziom poczucia zagrożenia biedą – obecnie doświadcza go ponad dwie piąte badanych.
Kilkaset złotych na prezenty i jedzenie na Boże Narodzenie to nie jedyne dodatkowe wydatki w czasie zimy. Wysokie opłaty za ogrzewanie i energię elektryczną, zwiększone zużycie paliwa w samochodach, opony zimowe, odzież, obuwie, leki, wyjazd na narty, impreza sylwestrowa...to tylko część kosztów w zimowych miesiącach, które sprawiają, że w portfelu zieje pustką. Jak przetrwać ten czas, aby wraz z początkiem wiosny razem ze śniegiem nie stopniały wszystkie nasze oszczędności?
W trakcie chłodnych miesięcy, ogrzewanie mieszkania pochłania dużo energii, a to z kolei przekłada się na wysokość rachunków. Dlatego też warto poznać kilka prostych zasad związanych z eksploatacją ciepła w mieszkaniu. Eksperci kampanii Warszawskie Ciepło podpowiadają, jak efektywnie gospodarować ciepłem i ograniczyć jego straty.
Przestrzeganie prostych zasad racjonalnego korzystania z energii cieplnej jest ważne dla naszego zdrowia, pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ciepło i ma pozytywny wpływ na środowisko. Zmiana przyzwyczajeń pozwoli ograniczyć koszty zużywanej energii o 5 do 15 procent.