Pomimo intensywnej dyskusji publicznej na temat wydolności systemu emerytalnego i świadomości, że nasze emerytury będą znacznie niższe od obecnych zarobków, wciąż nie podejmujemy samodzielnych działań zmierzających do zabezpieczenia sobie dostatniej przyszłości. Aż 80,5 proc. Polaków zapytanych w badaniu Deutsche Bank PBC zrealizowanym przez Instytut Homo Homini deklaruje, że dyskusja o reformie emerytalnej nie wpłynęła na ich sposób gromadzenia pieniędzy na przyszłość, 66 proc. opłaca tylko podstawowe składki.
Emerytura z dwóch obowiązkowych filarów będzie stanowiła wartość ok. 30-40% ostatniej pensji – szacują eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego. W takiej sytuacji niezmiernie ważne staje się samodzielne odkładanie pieniędzy.
Z sondażu przeprowadzonego w 20 krajach przez miesięcznik Reader’s Digest wynika, że Polacy znacznie rzadziej niż mieszkańcy innych państw odkładają jakiekolwiek pieniądze. Według badania oszczędza zaledwie 23% obywateli naszego kraju.
Każdy pracujący, zgodnie z prawem, musi obowiązkowo odkładać na emeryturę w I i II filarze. Dodatkowo oszczędzać można dobrowolnie w III filarze. Wachlarz produktów oferowanych Polakom z myślą o przyszłej emeryturze jest bardzo szeroki. Jednym z nich jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czyli umowa zawarta przez przyszłego emeryta z jedną z instytucji finansowych. Umowom o prowadzenie IKE przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Efekt? 25 skontrolowanych firm, 115 przeanalizowanych wzorców umów oraz 13 postępowań w toku.
Osoby zarabiające odłożyłyby z dodatkowych 10 tysięcy złotych dziewięciokrotnie mniej niż ci, którzy zarabiają poniżej dwóch tysięcy złotych miesięcznie. Regularnie z bieżących dochodów oszczędza tylko jedna czwarta Polaków - wynika z badania postaw wobec oszczędzania, zrealizowanego na zlecenie banku BGŻOptima.
Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego są formą dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Rozwiązanie które wprowadzono z początkiem 2012 roku, w znacznej mierze opierając je na rozwiązaniach przyjętych i funkcjonujących już w IKE. IKZE powstały jako odpowiedź na obniżenie składki przekazywanej do otwartych funduszy emerytalnych (OFE), którą w zeszłym roku obniżono z 7,3 do 2,3 proc. wynagrodzenia.
Cztery na pięć osób uważa, że 1500 zł, czyli równowartość płacy minimalnej w 2012 r., to za mało aby związać koniec z końcem – wynika z ankiety ING.
Dwa miesiące temu założyłam na pół roku tzw. lokatę antybelkową, gdzie odsetki są kapitalizowane codziennie. Ostatnio premier zapowiedział likwidację tego typu kont. Co się stanie z moją lokatą w momencie, gdy to o czym mówił premier stanie się faktem?
Według raportu firmy doradczej Deloitte tylko 13% Polaków wierzy, że w najbliższym czasie poprawi się sytuacja gospodarcza w kraju. Jednocześnie tylko 35% z nas spodziewa się pogorszenia wskaźników ekonomicznych. Mimo to w 2011 roku przeznaczymy na zakupy świąteczne o 150 zł więcej niż w roku ubiegłym.
Właśnie urodził mi się wnuczek. W celu zabezpieczenia jego przyszłości chciałabym założyć dla niego coś na kształt istniejącej w mojej młodości „książeczki mieszkaniowej”. Chciałabym, by w momencie wchodzenia w dorosłość posiadał środki, które umożliwiłyby mu np. kupno mieszkania. Jakie najbardziej efektywne produkty służące temu celowi oferują współczesne instytucje finansowe?
Dziś przypada Światowy Dzień Oszczędzania. W wielu krajach z tej okazji przeprowadzane są akcje edukacyjne, pokazujące korzyści płynące z oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi.
Ponad 80% Polaków deklaruje, że są odpowiedzialni finansowo. Nadal jednak niewiele osób odkłada pieniądze na przyszłość. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ING Życie, co trzecie gospodarstwo domowe w Polsce nie posiada żadnych oszczędności.
Pieniądze odgrywają kluczową rolę w codziennych wydatkach każdego obywatela, a znalezienie finansowego wsparcia jest kluczową kwestią w rozwiązywaniu codziennych problemów. Są grupy społeczne - a do nich należą osoby starsze - które wyposażone zostają w niewielką ilość początkowego kapitału, równocześnie zmuszone są do wygenerowania jak największych oszczędności.
Chociaż polska zima bywa piękna, to jednak jest dosyć ciężką porą roku. I nie chodzi tu tylko o złe warunki pogodowe. Niestety wpływa także na nasze portfele – solidnie je uszczuplając. Ogrzewanie, zimowe ubrania, paliwo czy wyjazdy na ferie sprawiają, że pieniądze topnieją w oczach. Do zimowych wydatków warto przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem.
Wydatki na leczenie stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. Wynika to z rosnących kosztów opieki zdrowotnej oraz niepewnego stanu gospodarki. Konsumenci ograniczają inne wydatki by finansować leczenie, a także żądają przepisywania im tańszych lekarstw - to główne wnioski płynące z dorocznego badania klientów sektora opieki zdrowotnej przeprowadzonego po raz czwarty przez firmę doradczą Deloitte.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem