W tym roku w Polsce już ponad 25 tysięcy osób rozpoczęło budowę domu. Budujemy, aby mieć swój dom, dla rodziny, z powodu bliskości przyrody i większego komfortu. Wyzwaniem dla budujących są formalności i kwestie finansowe. Czas przygotowania do budowy upragnionego domu trwa średnio 14 miesięcy, a same prace budowlane 22 miesiące. Najważniejszymi czynnikami przy wyborze technologii budowlanych są energooszczędność i koszty eksploatacji oraz łatwości montażu i trwałość – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Xella Polska dotyczącego charakterystyki i motywacji polskich inwestorów indywidualnych.
Mam trochę oszczędności, które chciałabym gdzieś ulokować. Myślałam o lokacie, ale ostatnio usłyszałam o koncie oszczędnościowym. Wiem, że nie trzeba zamrażać pieniędzy. Chciałabym wiedzieć jakie jeszcze są zalety konta oszczędnościowego i czym się różnią od lokat.
Chciałam włożyć oszczędności na lokatę. Koleżanka namawia mnie na lokatę progresywną. Na czym polega ta forma oszczędzania i czym się różni od zwykłej lokaty?
Ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna poświęcona reformie emerytalnej. Rząd chce do swoich pomysłów przekonywać w telewizji, internecie a także poprzez specjalną infolinia. Kampania ma trwać dwa tygodnie.
Wiosna to czas zmian nie tylko w przyrodzie, ale też w naszym portfelu. Wydajemy więcej, bo rosną i zmieniają się nasze potrzeby. Musimy wymienić garderobę, częściej wychodzimy i inwestujemy w zajęcia ruchowe czy kulturalne. Do tego trzeba dodać wydatki w postaci remontu mieszkania czy przeglądu samochodu po zimie. Co zrobić, by uchronić portfel przed zapaścią? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zdradzą jak nie stracić kontroli na wydatkami i przygotować się finansowo do lata.
Święta Wielkanocne to jedne z najbardziej rodzinnych i wystawnie obchodzonych polskich świąt. Okres przedświąteczny to czas intensywnej pracy i przygotowań. Setki odwiedzin w supermarketach, na pobliskich bazarach i targowiskach - kto kto z nas nie zna tego z autopsji? Organizacja rodzinnych świąt oznacza również spore wydatki. Dlatego niezwukle ważne dobre rozplanowanie nie tylko czynności ale także wydatków.
W przeddzień Narodowego Dnia Życia rozpoczęła się kampania „Rodzina receptą na kryzys". Mająca na celu ekonomiczną edukację rodzin.24 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Życia. W tym roku tematem przewodnim dnia jest pomoc rodzinom w skuteczniejszym zarządzaniu dobrami materialnymi a także wskazanie, że silna rodzina stanowi rozwiązanie licznych problemów, z którymi mierzymy się jako społeczeństwo.
Zmiana pory roku to czas, w którym często dokonujemy przeglądu garderoby i... dochodzimy do wniosku, że nie mamy co na siebie włożyć. Uzupełnianie braków ubraniowych oznacza konieczność dokonania zakupów, co zwłaszcza w obecnym kryzysie przeraża wizją pustego portfela. Co zrobić, by wyglądać stylowo, a jednocześnie nie wydać majątku i nie stracić wielu godzin na wybieraniu?
Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że stara się oszczędzać energię w swoich gospodarstwach domowych - wynika z raportu opracowanego przez TNS OBOP. Najważniejszym powodem oszczędzania energii elektrycznej jest czynnik finansowy, czyli chęć zmniejszenia wydatków.
Wbrew powszechnemu mitowi impulsywne zakupy, niekontrolowane wydatki i umiłowanie drogich markowych produktów to nie domena kobiet. Podczas zakupów mniejszą wagę do ceny przywiązują mężczyźni a nie kobiety - wynika z badania banku BNP Paribas i Domu Badawczego Maison. To kobiety znacznie lepiej zarządzają finansami, bowiem częściej planują wydatki, szukają cenowych okazji i kalkulują swój budżet.
Pomimo intensywnej dyskusji publicznej na temat wydolności systemu emerytalnego i świadomości, że nasze emerytury będą znacznie niższe od obecnych zarobków, wciąż nie podejmujemy samodzielnych działań zmierzających do zabezpieczenia sobie dostatniej przyszłości. Aż 80,5 proc. Polaków zapytanych w badaniu Deutsche Bank PBC zrealizowanym przez Instytut Homo Homini deklaruje, że dyskusja o reformie emerytalnej nie wpłynęła na ich sposób gromadzenia pieniędzy na przyszłość, 66 proc. opłaca tylko podstawowe składki.
Emerytura z dwóch obowiązkowych filarów będzie stanowiła wartość ok. 30-40% ostatniej pensji – szacują eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego. W takiej sytuacji niezmiernie ważne staje się samodzielne odkładanie pieniędzy.
Z sondażu przeprowadzonego w 20 krajach przez miesięcznik Reader’s Digest wynika, że Polacy znacznie rzadziej niż mieszkańcy innych państw odkładają jakiekolwiek pieniądze. Według badania oszczędza zaledwie 23% obywateli naszego kraju.
Każdy pracujący, zgodnie z prawem, musi obowiązkowo odkładać na emeryturę w I i II filarze. Dodatkowo oszczędzać można dobrowolnie w III filarze. Wachlarz produktów oferowanych Polakom z myślą o przyszłej emeryturze jest bardzo szeroki. Jednym z nich jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), czyli umowa zawarta przez przyszłego emeryta z jedną z instytucji finansowych. Umowom o prowadzenie IKE przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Efekt? 25 skontrolowanych firm, 115 przeanalizowanych wzorców umów oraz 13 postępowań w toku.
Osoby zarabiające odłożyłyby z dodatkowych 10 tysięcy złotych dziewięciokrotnie mniej niż ci, którzy zarabiają poniżej dwóch tysięcy złotych miesięcznie. Regularnie z bieżących dochodów oszczędza tylko jedna czwarta Polaków - wynika z badania postaw wobec oszczędzania, zrealizowanego na zlecenie banku BGŻOptima.
ryza1937:
głośnik bezprzewodowy SENCOR 6400 - uruchomienie
Dostałem taki głośnik, mzam 87 lat i nie potrafie go uruchomić (chciałem sparować go z laptopem). Można liczyc na pomoc ? Dzidekuję. Pokaż pełną treść pytania ›
kometa2:
Mam 85 lat i chodzę o kijkach, mam dwoje dzieci, córka mieszka za granicą i chciałaby, by ktos ze mną zamieszkał w wolnym pokoju i się mną opiekował. Zorientowałam się, że muszę takiej osobie płacić 3 tys. miesięcznie plus utrzymanie. Co robić, jeśli mam emeryturę poniżej 3 tys. a czynsz wynosi ok ... Pokaż pełną treść pytania ›
Tessa3es:
Ojciec 96 lat żyje w związku nieformalnym od 10 lat.Czy mam obowiązek opieki.Nie dogaduję się z jego partnerką. Zajmuję się domem pod jego nieobecność. Zalatwiam recepty na leki.Robię opłaty.W sytuacjach kryzysowych pozbywa się go.Wraca do domu i ja zajmuję się ojcemOstatnio uratowałam mu życie. Zau... Pokaż pełną treść pytania ›