Ponad połowa Polaków w ciągu ostatniego miesiąca nie zaoszczędziła ani złotówki. Dla wielu gospodarstw domowych to powód do dużego zmartwienia - w przypadku nagłego pogorszenia ich sytuacji materialnej łatwo mogą popaść w długi. Najnowsze badanie wykonane przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Grupy KRUK pokazuje, w jaki sposób Polacy zarządzają domowym budżetem i wydatkami.
Eksperci obliczyli, że wystarczy odkładać 200 zł miesięcznie, aby uzyskać emeryturę wyższą o 2000 zł. Warto więc zacząć oszczędzać, bo wszystko wskazuje na to, że w przyszłości nasze emerytury będą bardzo niskie. Oszczędzanie nie jest jednak domeną Polaków. Z badań Fundacji Kronenberga wynika, że zaledwie 8% naszego społeczeństwa deklaruje, że regularnie oszczędza, a ponad połowa z nas przeznacza wszystkie swoje dochody na bieżące potrzeby. Od czasu do czasu pieniądze odkłada natomiast 35% z nas. Co więcej, spadł odsetek osób, które uważają, że warto oszczędzać Przed rokiem wynosił on 67%, a obecnie 61%. Wyniki badań są tym bardziej niepokojące, że w przyszłości wiele osób czeka bardzo niska emerytura.
Jest drogie i niefunkcjonalne, nie nadaje się do wykorzystania w domu czy w biurze, a przy tym to tylko chwilowy trend – tak powszechnie myślimy o oświetleniu diodami LED. Ile w tym prawdy?
Z kuchnią związane są spore wydatki obejmujące m.in. zakup, przechowywanie oraz przygotowywanie jedzenia. Dlatego wdrożenie planu domowego oszczędzania warto zacząć właśnie od tego miejsca. Nie oznacza to bynajmniej, że musimy rozpocząć głodówkę. Można ograniczyć wydatki nie rezygnując z komfortowego życia. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, by zatrzymać część oszczędności uciekających przez kuchenne drzwi.
Przemyślane zarządzanie budżetem domowym oraz oszczędzanie, to w czasach spowolnionej koniunktury konieczność. By na koniec miesiąca w portfelu zostawało więcej pieniędzy trzeba zacząć od regularnego odkładania małych kwot, kontrolowania domowego budżetu oraz od zmniejszenia zbędnych wydatków – w tym mogą pomóc karty lojalnościowe, rabaty i zakupy grupowe.
Co trzeci Polak odkłada na emeryturę dodatkowe środki poza obowiązkowym programem emerytalnym. Pod tym względem w Europie wypadamy lepiej tylko od mieszkańców państw najmocniej dotkniętych kryzysem gospodarczym, czyli Hiszpanów, Francuzów i Włochów - wynika z badania „Finansowy Barometr ING”, zrealizowanego dla Grupy ING przez TNS NIPO w dwunastu krajach.
Moja córka namawia mnie na inwestycję w IKE, która pomogłaby mi odłożyć więcej pieniędzy na emeryturę. Na czym dokładnie polega taka forma inwestowania pieniędzy i czy warto z niej skorzystać?
Ostatnio córka opowiadała mi o nowym sposobie na inwestowanie pieniędzy i odkładanie ich na emeryturę. Mówiła mi o funduszach typu life cycle funds. Mam 45 lat i chciałabym już zacząć odkładać dodatkowe pieniądze. Na czym dokładnie polega taki typ inwestowania i czy będzie on dla mnie opłacalny?
Zakup samochodu, mieszkania, budowa domu lub jego remont, egzotyczna podróż – to najczęściej powtarzające się odpowiedzi na pytanie o plany lub marzenia życiowe Polaków. Aby zrealizować te plany, prawie 1/3 badanych, zdecydowałaby się na podjęcie starań o kredyt. Jednak czy to rzeczywiście konieczne? Marzenia można jednak finansować na różne sposoby – przekonuje główny analityk firmy Expander Paweł Majtkowski.
Chcemy z żoną zainwestować pieniądze. Udało nam się zaoszczędzić 15 tysięcy złotych. W co w obecnej sytuacji najlepiej zainwestować: lokaty, fundusze, czy ostatnio bardzo popularne inwestycje w kruszce?
W tym roku w Polsce już ponad 25 tysięcy osób rozpoczęło budowę domu. Budujemy, aby mieć swój dom, dla rodziny, z powodu bliskości przyrody i większego komfortu. Wyzwaniem dla budujących są formalności i kwestie finansowe. Czas przygotowania do budowy upragnionego domu trwa średnio 14 miesięcy, a same prace budowlane 22 miesiące. Najważniejszymi czynnikami przy wyborze technologii budowlanych są energooszczędność i koszty eksploatacji oraz łatwości montażu i trwałość – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Xella Polska dotyczącego charakterystyki i motywacji polskich inwestorów indywidualnych.
Mam trochę oszczędności, które chciałabym gdzieś ulokować. Myślałam o lokacie, ale ostatnio usłyszałam o koncie oszczędnościowym. Wiem, że nie trzeba zamrażać pieniędzy. Chciałabym wiedzieć jakie jeszcze są zalety konta oszczędnościowego i czym się różnią od lokat.
Chciałam włożyć oszczędności na lokatę. Koleżanka namawia mnie na lokatę progresywną. Na czym polega ta forma oszczędzania i czym się różni od zwykłej lokaty?
Ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna poświęcona reformie emerytalnej. Rząd chce do swoich pomysłów przekonywać w telewizji, internecie a także poprzez specjalną infolinia. Kampania ma trwać dwa tygodnie.
Wiosna to czas zmian nie tylko w przyrodzie, ale też w naszym portfelu. Wydajemy więcej, bo rosną i zmieniają się nasze potrzeby. Musimy wymienić garderobę, częściej wychodzimy i inwestujemy w zajęcia ruchowe czy kulturalne. Do tego trzeba dodać wydatki w postaci remontu mieszkania czy przeglądu samochodu po zimie. Co zrobić, by uchronić portfel przed zapaścią? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zdradzą jak nie stracić kontroli na wydatkami i przygotować się finansowo do lata.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem